Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Poplatek za povolení tomboly se snížil na pětistovku


Bc. Michaela Sobotková
6. 2. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

O prominutí větší části správního poplatku za přijetí žádosti o povolení tomboly rozhodlo ministerstvo financí. Sníží se o desetinu – z původních pěti tisíc korun jenom na pětistovku. Rozhodnutí se vztahuje na všechny případy od 1. ledna do 31. prosince 2012.


 
Kámen ze srdce spadl všem organizátorům menších plesů, jejichž součástí je tombola. Kvůli původnímu pětitisícovému poplatku za přijetí žádosti o povolení tomboly vesnickým a školním plesům hrozilo, že přijdou o svůj zlatý hřeb večera. Ministerstvo financí se ale rozhodlo, že poplatek sníží na desetinu a pořadatelé zaplatí za povolení tomboly jen pětistovku. Platit bude pro všechny případy od 1. ledna do 31. prosince 2012. Kdo poplatek už zaplatil v plné výši, dostane většinu peněz nazpět.
 
Poplatek za žádost o povolení tomboly byl až do konce roku 2011 stanovený pro jednotlivé druhy loterií a jiných podobných her zvlášť. Tomboly byly určeny procentním poplatkem odvozeným od výše herní jistiny. Od ledna 2012 se ale poplatek ustálil na fixní částce pro všechny druhy loterií bez rozdílu na pět tisíc korun.

Přeplatek dostanou organizátoři zpět


„Toto ustanovení považuji za nešťastné, protože neúměrně zatěžovalo pořadatele malých tombol, hlavně v případě dobročinných plesů a jiných charitativních akcí,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek. „Kromě toho uhrazovací funkce poplatku neodpovídá administrativní náročnosti vyřizování povolení. Proto jsem se rozhodl o prominutí větší části poplatku již od počátku letošního roku,“ dodal ministr financí.
 
Ministerské rozhodnutí obsahuje také informace o snížení poplatku za přijetí žádosti o změnu povolení k provozování tomboly z tří tisíc na tři sta korun. Všem pořadatelům, kteří poplatky už v plné výši uhradili, vznikne přeplatek 4 500 korun, případně 2 700 korun. Pokud si o vrácení zažádají, dostanou svůj přeplatek od správního úřadu zpátky.
 
Od ledna příštího roku by mohlo být organizování plesů s tombolou ještě jednodušší a hlavně levnější. Ministr financí nedávno předložil návrh nového herního zákona. Ten vychází z pojetí tombol jako sázkových her s minimálními negativními dopady a zanedbatelnou společenskou škodlivostí.

Změna by spočívala v tom, že by se ze zákona zcela vyloučily tomboly, u kterých by byla celková výše výher menší než 100 tisíc korun. Tomboly, kde by byly výhry vyšší, by podléhaly pouze ohlašovací povinnosti. To znamená, že by už nemusely být povolovány. Tím pádem by nepodléhaly ani správnímu poplatku za přijetí žádosti o vydání povolení.


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nezapomeňte zaplatit druhou splátku daně z nemovitých věcí

27. 11. 2020 | Pokud máte daň z nemovitých věcí vyšší než 5 000 Kč, musíte do pondělí 30. 11. zaplatit její druhou splátku. První byla splatná 31. 5. Pro zemědělce a chovatele ryb spadá termín první splátky na 31. 8. Daň je možné zaplatit bezhotovostně převodem na účet finančního úřadu, prostřednictvím SIPO, daňovou či klasickou složenkou nebo hotově.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Miloslav Douša MDSERVIS
Podpora soukromého podnikání od roku 1990, dlouholetá praxe.
www.mdservis.cz

Ondřej Drbal
Vojenské zboží, instalace linuxu
www.drbal.cz

Daňový kalendář

30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka)
30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)
30. 11. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za říjen 2020
15. 12. 2020 Daň silniční (záloha za říjen a listopad 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,22 Kč
0,085 Kč
21,99 Kč
0,031 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.11.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru