Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela chce povolit zisk tajných informací o soukromých kontech v bankách


Bc. Michaela Sobotková
7. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Vláda schválila na středečním jednání novelu zákona o bankách. Ta upravuje například podmínky založení poboček bank ze třetích zemí i získávání tajných informací o soukromých kontech.


 
Stávající právní úprava nereaguje na vstup České republiky do Evropské unie před sedmi lety, ani na vývoj v bankovním sektoru. Většina pravidel byla vytvořena v devadesátých letech a neodpovídá potřebám bankovního dohledu. Proto vláda navrhla zákon o bankách novelizovat.
 
Návrh upravuje především založení a činnost poboček zahraničních bank ze třetích zemí. To znamená ze zemí, které nepatří do Evropské unie. Novela se zabývá podmínkami pro banky se sídlem v těchto zemích, které chtějí na území Česka otevřít svou pobočku.
 
Nastavuje také pravidla pro jejich činnost. Zvýší se mimo jiné minimální objem finančních zdrojů poskytnutých zahraniční bankou její pobočce v České republice. Dojít má také k rozšíření informačních povinností banky vůči České národní bance.
Tajné informace bez souhlasu klienta
Cílem normy je vytvoření rovných podmínek pro subjekty bankovního sektoru a zajištění stabilního a důvěryhodného konkurenčního bankovního prostředí. V současnosti na českém bankovním trhu zatím žádná pobočka zahraniční banky ze země mimo Evropskou unii nepůsobí.
 
Díky novele budou moci tajné služby získávat také tajné informace o soukromých kontech v bankách a dalších finančních institucích bez souhlasu klienta. K přístupu k bankovnímu tajemství postačí nově pouze povolení soudu. Ten bude moci toto povolení vydat s přesným časovým ohraničením i do budoucna.
 
Podle ministerstva financí novela zjednoduší i postup bank při podávání žádostí o povolení k výkonu některých činností. Česká národní banka bude nově moci bance odejmout bankovní licenci, povolení k činnosti družstevní záložny nebo udělený souhlas dohlíženým subjektům v případech, kdy byly žadatelem zamlčeny podstatné údaje nebo uvedeny nepravdivé údaje.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
TD-IS, s.r.o.
Dodavatel účetního, výrobního, konstrukčního a DMS software.
www.td-is.cz

Lachman- umělecký truhlář
Opravy historického nábytku a předmětů ze dřeva.

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,79 Kč
0,015 Kč
23,09 Kč
-0,007 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru