Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela chce povolit zisk tajných informací o soukromých kontech v bankách


Bc. Michaela Sobotková
7. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Vláda schválila na středečním jednání novelu zákona o bankách. Ta upravuje například podmínky založení poboček bank ze třetích zemí i získávání tajných informací o soukromých kontech.


 
Stávající právní úprava nereaguje na vstup České republiky do Evropské unie před sedmi lety, ani na vývoj v bankovním sektoru. Většina pravidel byla vytvořena v devadesátých letech a neodpovídá potřebám bankovního dohledu. Proto vláda navrhla zákon o bankách novelizovat.
 
Návrh upravuje především založení a činnost poboček zahraničních bank ze třetích zemí. To znamená ze zemí, které nepatří do Evropské unie. Novela se zabývá podmínkami pro banky se sídlem v těchto zemích, které chtějí na území Česka otevřít svou pobočku.
 
Nastavuje také pravidla pro jejich činnost. Zvýší se mimo jiné minimální objem finančních zdrojů poskytnutých zahraniční bankou její pobočce v České republice. Dojít má také k rozšíření informačních povinností banky vůči České národní bance.
Tajné informace bez souhlasu klienta
Cílem normy je vytvoření rovných podmínek pro subjekty bankovního sektoru a zajištění stabilního a důvěryhodného konkurenčního bankovního prostředí. V současnosti na českém bankovním trhu zatím žádná pobočka zahraniční banky ze země mimo Evropskou unii nepůsobí.
 
Díky novele budou moci tajné služby získávat také tajné informace o soukromých kontech v bankách a dalších finančních institucích bez souhlasu klienta. K přístupu k bankovnímu tajemství postačí nově pouze povolení soudu. Ten bude moci toto povolení vydat s přesným časovým ohraničením i do budoucna.
 
Podle ministerstva financí novela zjednoduší i postup bank při podávání žádostí o povolení k výkonu některých činností. Česká národní banka bude nově moci bance odejmout bankovní licenci, povolení k činnosti družstevní záložny nebo udělený souhlas dohlíženým subjektům v případech, kdy byly žadatelem zamlčeny podstatné údaje nebo uvedeny nepravdivé údaje.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Optimal-Energy,cz, a. s.
Společnost zabývající se energetickým poradenstvím
www.optimal-energy.cz

Miloslav Douša MDSERVIS
Podpora soukromého podnikání od roku 1990, dlouholetá praxe.
www.mdservis.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,66 Kč
0,010 Kč
23,82 Kč
-0,035 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru