Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela chce povolit zisk tajných informací o soukromých kontech v bankách


Bc. Michaela Sobotková
7. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Vláda schválila na středečním jednání novelu zákona o bankách. Ta upravuje například podmínky založení poboček bank ze třetích zemí i získávání tajných informací o soukromých kontech.


 
Stávající právní úprava nereaguje na vstup České republiky do Evropské unie před sedmi lety, ani na vývoj v bankovním sektoru. Většina pravidel byla vytvořena v devadesátých letech a neodpovídá potřebám bankovního dohledu. Proto vláda navrhla zákon o bankách novelizovat.
 
Návrh upravuje především založení a činnost poboček zahraničních bank ze třetích zemí. To znamená ze zemí, které nepatří do Evropské unie. Novela se zabývá podmínkami pro banky se sídlem v těchto zemích, které chtějí na území Česka otevřít svou pobočku.
 
Nastavuje také pravidla pro jejich činnost. Zvýší se mimo jiné minimální objem finančních zdrojů poskytnutých zahraniční bankou její pobočce v České republice. Dojít má také k rozšíření informačních povinností banky vůči České národní bance.
Tajné informace bez souhlasu klienta
Cílem normy je vytvoření rovných podmínek pro subjekty bankovního sektoru a zajištění stabilního a důvěryhodného konkurenčního bankovního prostředí. V současnosti na českém bankovním trhu zatím žádná pobočka zahraniční banky ze země mimo Evropskou unii nepůsobí.
 
Díky novele budou moci tajné služby získávat také tajné informace o soukromých kontech v bankách a dalších finančních institucích bez souhlasu klienta. K přístupu k bankovnímu tajemství postačí nově pouze povolení soudu. Ten bude moci toto povolení vydat s přesným časovým ohraničením i do budoucna.
 
Podle ministerstva financí novela zjednoduší i postup bank při podávání žádostí o povolení k výkonu některých činností. Česká národní banka bude nově moci bance odejmout bankovní licenci, povolení k činnosti družstevní záložny nebo udělený souhlas dohlíženým subjektům v případech, kdy byly žadatelem zamlčeny podstatné údaje nebo uvedeny nepravdivé údaje.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Galerie Caffe
Nekuřácká kavárna s velkou letní zahrádkou na náměstí Svobody v Brně.
www.galeriecaffe.cz

e-kolo-praha.cz
Prodej a servis elektrokol, přestavba na elektrokola.
www.e-kolo-praha.cz

Daňový kalendář

20. 7. 2019 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Kontrolní hlášení (za červen 2019 a 2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za červen 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za 2. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,55 Kč
-0,040 Kč
22,76 Kč
-0,055 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.07.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru