Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Církve dostanou svůj majetek zpět


Bc. Michaela Sobotková
16. 1. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Církve by měly dostat nazpět zejména zemědělské nemovitosti jako jsou pole, lesy či rybníky.

Foto: Fotolia.eu

 

Vláda se definitivně shodla na podobě majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, které po únoru 1948 přišly díky komunistickému režimu o rozsáhlé majetky.


 
Jednohlasně schválila vláda minulý týden zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Pro církevní restituce nakonec zvedli ruku také ministři za Věci veřejné, kteří nedávno s podporou ještě váhali. Vedle navrácení majetku, který byl církvím a náboženským společnostem zkonfiskován komunistickým režimem, je cílem dosáhnout také jejich hospodářské nezávislosti na státu.
 
Hlavní částí majetku, který bude církvím a náboženským společnostem vrácen, tvoří zejména zemědělské nemovitosti. Jedná se především o pole, lesy, rybníky a související stavby, se kterými církve a náboženské společnosti dříve samy hospodařily. Nyní s nimi hospodaří Lesy České republiky, správu má na starosti Pozemkový fond České republiky.
Třicet ročních splátek
Návrh udává i konkrétní parametry vyrovnání. Celkový objem naturálních restitucí bude nakonec činit 75 miliard korun, finanční náhrady budou vyplaceny v hodnotě 59 miliard korun. Finanční náhrada za nevrácený původní církevní majetek bude vyplácena ve třiceti ročních splátkách, i když původně se jednalo o šedesátiletém období. Nesplacená výše finanční náhrady pak bude každý rok valorizována podle míry inflace.
 
Prvních sedmnáct let splácení bude trvat přechodné období, po které zůstanou církve a náboženské společnosti závislé na státu. První tři roky bude stát přispívat církvím stejně jako doposud, poté dojde po dobu čtrnácti let k postupnému snižování příspěvku, a to každoročně o pět procent.
 
Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi nyní putuje do parlamentu. Pokud zákon schválí poslanci, senátoři a podepíše jej prezident, mohl by začít platit od ledna příštího roku.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Richard Papert
Kompletní vedení účetnictví amzdové agendy


www.knihovnicka.cz
brněnská digitální tiskárna s nabídkou expresního tisku nejen knih.
www.knihovnicka.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,83 Kč
0,010 Kč
23,09 Kč
-0,090 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 24.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru