Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Živnostníkům a malým firmám ubydou návštěvy úřadů


Bc. Michaela Sobotková
28. 3. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Projekt ministerstva průmyslu a obchodu minimalizuje počet návštěv na úřadech. Lidé každou skutečnost nebo její změnu ohlásí pouze jednomu úřadu a ten ji zapíše do databáze základních registrů, která bude přístupná všem dotčeným úřadům.


 
Živnostníkům a malým firmám skončí časté obíhání různých úřadů. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo projekt, jehož cílem bylo naplnit registr osob aktuálními údaji o podnikajících fyzických osobách a provozovnách. Údaje jsou průběžně aktualizovány a nově propojeny se základními registry veřejné správy.
 
Z toho budou těžit zejména drobní podnikatelé, které dlouhodobě zatěžuje komunikace se státní správou a s ní spojená duplicita požadavků na předkládání různých údajů a dokumentů. V praxi totiž různé úřady vyžadovaly po podnikatelích údaje, které o nich již v databázi některého z úřadů existovaly.

Prvořadým cílem proto bylo, aby lidé každou skutečnost nebo její změnu ohlásili pouze jednomu úřadu a ten ji zapsal do databáze základních registrů, která je přístupná všem ostatním dotčeným úřadům.

To znamená, že když se například živnostník přestěhuje a změní trvalé bydliště, postačí, když si zažádá o nový občanský průkaz. Až si jej přijde vyzvednout, zanese úředník do základních registrů jeho nové údaje a ty se díky provázanosti databází dostanou také do živnostenského rejstříku. Nové údaje bude mít ihned k dispozici také finanční úřad a další instituce veřejné správy.

Zvýšení efektivity

Změny ale neprospějí jen podnikatelům, zvýší také efektivitu státní správy. Úředníci už nebudou muset zjišťovat, která data jsou aktuální a správná, čímž dojde ke zrychlení procesu vyřizování žádostí a dalších podání.
 
„Podařilo se tak jednoznačně zlepšit podnikatelské prostředí, zjednodušit procesy při vstupu do podnikání a celkově snížit administrativní zátěž občanů, podnikatelů a veřejného sektoru o zhruba deset procent,“ upřesnil náměstek ministra Bedřich Danda.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Monika Tylečková
Vedení účetnictví a daňové evidence, zpracování daňových přiznání
www.tyleckova.cz

HDO, spol. s r.o.
Opracování zinkoslitiny na CNC HAAS, robotech KUKA, 3D měření Wenzel.
www.hdo-gmbh.com

Daňový kalendář

20. 10. 2019 Daňové přiznání MOSS (3. čtvrtletí 2019)
25. 10. 2019 Kontrolní hlášení (za září 2019 a 3. čtvrtletí 2019)
25. 10. 2019 Přiznání DPH (za září 2019)
25. 10. 2019 Přiznání DPH (za 3. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,67 Kč
-0,090 Kč
23,11 Kč
-0,258 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.10.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru