Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Živnostníkům a malým firmám ubydou návštěvy úřadů


Bc. Michaela Sobotková
28. 3. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Projekt ministerstva průmyslu a obchodu minimalizuje počet návštěv na úřadech. Lidé každou skutečnost nebo její změnu ohlásí pouze jednomu úřadu a ten ji zapíše do databáze základních registrů, která bude přístupná všem dotčeným úřadům.


 
Živnostníkům a malým firmám skončí časté obíhání různých úřadů. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo projekt, jehož cílem bylo naplnit registr osob aktuálními údaji o podnikajících fyzických osobách a provozovnách. Údaje jsou průběžně aktualizovány a nově propojeny se základními registry veřejné správy.
 
Z toho budou těžit zejména drobní podnikatelé, které dlouhodobě zatěžuje komunikace se státní správou a s ní spojená duplicita požadavků na předkládání různých údajů a dokumentů. V praxi totiž různé úřady vyžadovaly po podnikatelích údaje, které o nich již v databázi některého z úřadů existovaly.

Prvořadým cílem proto bylo, aby lidé každou skutečnost nebo její změnu ohlásili pouze jednomu úřadu a ten ji zapsal do databáze základních registrů, která je přístupná všem ostatním dotčeným úřadům.

To znamená, že když se například živnostník přestěhuje a změní trvalé bydliště, postačí, když si zažádá o nový občanský průkaz. Až si jej přijde vyzvednout, zanese úředník do základních registrů jeho nové údaje a ty se díky provázanosti databází dostanou také do živnostenského rejstříku. Nové údaje bude mít ihned k dispozici také finanční úřad a další instituce veřejné správy.

Zvýšení efektivity

Změny ale neprospějí jen podnikatelům, zvýší také efektivitu státní správy. Úředníci už nebudou muset zjišťovat, která data jsou aktuální a správná, čímž dojde ke zrychlení procesu vyřizování žádostí a dalších podání.
 
„Podařilo se tak jednoznačně zlepšit podnikatelské prostředí, zjednodušit procesy při vstupu do podnikání a celkově snížit administrativní zátěž občanů, podnikatelů a veřejného sektoru o zhruba deset procent,“ upřesnil náměstek ministra Bedřich Danda.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Václav Kracík - pokrývač
Nabízíme pokrývačské, klempířské a tesařské práce.
strechyvaclavkracik.business.site

Daňové poradenství
Daňové poradenství a vedení účetnictví.
www.worldtax.eu

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru