Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Z českých podnikatelů se stávají individualisté


Bc. Michaela Sobotková
26. 6. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Nejoblíbenější právní formou pro podnikání v České republice jsou dlouhodobě společnosti s ručením omezeným. Téměř 85 procent tuzemských „eseróček“ vlastní fyzické osoby.


 
Celkem 376 218 aktivních společností s ručením omezeným, které obecně reprezentují malé a střední podnikání, evidoval ve svých databázích v květnu 2014 Bisnode. Většina z nich (84,75 %) je výhradně v rukou fyzických osob. Pouze jediná fyzická osoba ovládá 46,15 % (173 616) „eseróček“ a 38,60 % (145 220) těchto společností kontroluje více fyzických osob společně.
 
Právnické osoby potom vlastní necelých 9 % společností s ručením omezeným.
 
Za posledních pět let vzrostl podíl firem, které vlastní jedna fyzická osoba o 8,56 %, zatímco podíl společností ovládaných více fyzickými osobami klesl o 9,45 %.
 
„Z tuzemských podnikatelů se stávají individualisté. Čím dál jasněji preferují podnikání bez dalších společníků – předcházejí tím konfliktům a snižují rizika. Nicméně za výrazným nárůstem počtu firem s jediným vlastníkem stojí i fakt, že živnostníci a fyzické osoby pro své podnikání stále častěji volí právní formu společnosti s ručením omezeným. Ve srovnání s podnikáním na živnostenský list je hlavním důvodem omezení rizik a zvýšení prestiže,“ komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová.
 
Největší riziko spojené s podnikáním na fyzickou osobu totiž spočívá v tom, že živnostník ručí celým svým majetkem, zatímco u společnosti s ručením omezeným podnikatelé celým majetkem neručí.

Každý 30. Čech podniká prostřednictvím „eseróčka“

Podle analýzy Bisnode má majetkový podíl v jedné nebo více společnostech s ručením omezeným více než 354 922 Čechů a více než 139 029 cizinců. „Z uvedené statistiky vyplývá, že každý 30. Čech podniká prostřednictvím společnosti s ručením omezeným,“ upřesnila Petra Štěpánová.
 
Počet Čechů, majitelů společností s ručením omezeným, za poslední dva roky vzrostl o 16 %, zatímco počet zahraničních vlastníků se snížil o 20 %. „Podnikatelské aktivity Čechů zcela jistě rostou, nicméně naše statistiky jsou ovlivněny tím, že domicil fyzických osob odvozujeme z adresy uvedené v obchodním rejstříku, což částečně vysvětluje výrazný pokles počtu zahraničních fyzických osob, které vlastní společnosti s ručením omezeným, neboť roste počet cizinců, kteří si do obchodního rejstříku zapisují adresu bydliště v Česku,“ uzavřela analytička Bisnode.
 
Dle databází Bisnode je aktuálně na trhu 25 334 aktivních akciových společností a 376 218 společností s ručením omezeným.


Zdroj: Bisnode
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
KOVOVÝROBA ALEŠ JELÍNEK
strojní a stavební zámečnické práce
www.kovojelinek.cz

Svět hor
Prodejna outdoorového vybavení, oblečení, map a průvodců
www.svethor.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,86 Kč
-0,055 Kč
24,16 Kč
-0,005 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 01.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru