Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Seed fond pomůže rozvíjet českým firmám rizikový kapitál


Bc. Michaela Sobotková
7. 12. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Seed Fond nastartuje rozvoj rizikového kapitálu.

Foto: Fotolia.eu

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo fond rizikového kapitálu. Jeho úkolem bude nastartovat rozvoj tohoto kapitálu.


 
Do dobrých podnikatelských nápadů má investovat projekt ministerstva průmyslu a obchodu Seed fond společně se soukromými osobami. Kromě toho se ale ministerstvo zaměří i na vytváření celého ekosystému, který bude rizikový kapitál podporovat.
 
„Základem pro zdravý rozvoj podnikání moderních inovačních firem je schopnost získat dostatek kapitálu pro svůj rozjezd. Jenže rizikový kapitál pro ty nejmenší firmy u nás dnes prakticky neexistuje, což nás staví v konkurenci jiných zemí světa do velmi nevýhodné pozice. A to chceme změnit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Vznikne fond růstového kapitálu


Základem systému bude nový fond růstového kapitálu. Český rozvojový, uzavřený investiční fond bude do začínajících firem s vysoce inovačními nápady investovat nejméně pět milionů korun. A to obvykle po dobu pěti let. Po této době státní fond svůj podíl v začínající firmě prodá a finance se budou moci použít znovu.
 
„Státní fond nebude nikdy do firem investovat sám. Na investici se vždy nejméně třiceti procenty musí podílet další soukromý investor. Jinými slovy, o tom, koho fond podpoří, nebudou rozhodovat státní úředníci, ale hlavní slovo budou mít soukromí investoři, kteří podpořené firmě věnují své vlastní peníze,“ vysvětluje ministr Kuba.
 
Ministerstvo hodlá na základě projektu motivovat soukromé investory, aby využili příležitost investovat u začínajících českých firem. Stejným způsobem vznikly například i takové společnosti jako Google nebo Apple.

Vyhledávat bude CzechEkoSystem


Agentura CzechInvest představila projekt CzechEkoSystem, který má za úkol vyhledat firmy, do kterých by mohl fond investovat. Jeho cílem je vytvořit napříč Českou republikou prostředí, ve kterém budou vyrůstat podnikatelé dobře připravení postavit na svém nápadu dobře fungující podniky.
 
„Vybudování úspěšně fungující firmy vůbec není jen o jednom dobrém počátečním nápadu. CzechEkoSystem by ale měl zaručit, že právě ten jeden dobrý původní nápad nezapadne, protože ho díky tomuto projektu zaprvé budeme schopni zavčasu objevit a zadruhé pomůžeme jeho nositeli tento nápad dopracovat do stadia, kdy už je možné začít na jeho základě rozvíjet vlastní podnikání,“ vysvětluje generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.
 
Fond růstového kapitálu bude zpočátku fungovat s rozpočtem 660 milionů korun, pro projekt CzechEkoSystem je připravených 206 milionů korun. Oba projekty budou financovány ze zdrojů Evropské unie. CzechEkoSystem by měl začít fungovat ještě do konce letošního roku. Seed fond by svou první investici mohl uskutečnit už v roce 2012.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Vedení účetnictví FO a PO
Kompletní vedení účetnictví pro fyzické, právnické osoby, spolky.
ucetnictvi-dane-kozubkova.webnode.cz

Bio obchod Bazalka
Bazalka Hradec Králové: obchod, vegetariánská restaurace, rozvoz
www.bazalkahk.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru