Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Projekt ministerstva pomáhá podnikatelům prezentovat se na zahraničních veletrzích


Bc. Michaela Sobotková
17. 1. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Dát o sobě vědět na zahraničních veletrzích umožňuje podnikatelům projekt „Společná účast na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí“. Za necelé dva roky trvání projektu se přihlášené firmy zúčastnily celkem 114 veletrhů ve 33 zemích po celém světě.


 
Ideální možnost, jak se prezentovat potenciálním zahraničním partnerům a uzavírat s nimi obchodní kontakty, představuje pro malé a střední podnikatele projekt „Společná účast na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí“. Za téměř dvouleté existence pomohl projekt Ministerstva průmyslu a obchodu už víc než 1 600 českým firmám a profesním organizacím.
 
„Podporu exportu českých firem považuji za jeden z nejdůležitějších úkolů Ministerstva průmyslu a obchodu. Naše ekonomika na schopnosti českých firem prosadit se na zahraničních trzích naplno závisí. Měli bychom udělat vše pro to, aby stát byl českým exportérům spolehlivým a přínosným partnerem. Je to o to důležitější v současné nelehké ekonomické situaci,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
 
Léty prověřená podpora prezentace českých exportérů na zahraničních veletrzích je podle ministra Kuby jedním z nejúčinnějších přímých opatření, jak českým firmám prospět. „Statistiky z let minulých ukazují, že každá koruna vložená do účasti na veletrhu se podnikatelům stonásobně vrátí v podobě nových zakázek. Podpora vystavujících firem je tak jednou z těch nejúčinnějších, které můžeme podnikatelům nabídnout. Chceme v ní pokračovat i v dalších letech,“ zdůrazňuje Martin Kuba.

Nové zahraniční trhy


V letošním roce plánuje ministerstvo v rámci projektu podpořit společnou účast více než 800 českých firem a asociací na 57 akcích ve 23 zemích světa. A to včetně nových, intenzivně se rozvíjejících trhů jako jsou Brazílie, Čína, Indie či Vietnam. České firmy tak budou moci své výrobky a služby prezentovat například v Dubaji, Pekingu, Bombaji či Buenos Aires.
 
Díky projektu mohou české podniky získat podporu až do výše 120 tisíc korun na přímé náklady spojené s účastí na veletrhu, pomoc při přípravě a realizaci expozice a zejména mohou představit svoji nabídku přímo v zahraničním teritoriu. „Firmy se zahraničních veletrhů účastní nejčastěji kvůli navázání nových obchodních kontaktů, chtějí také předvést novinky své firmy, setkat se se stávající klientelou a posunout rozjednané kontrakty, popřípadě expandovat na nové trhy,“ podotýká Ivan Jukl, generální ředitel agentury CzechTrade.
 
Za relativně krátkou dobu své existence se projekt setkal s velmi pozitivním ohlasem českých firem. Z dotazníků, které vyplňují všichni účastníci, vyplynulo, že plným 64 procentům zúčastněných firem a asociací se na zahraničí výstavě či veletrhu podařilo získat minimálně čtyři nové partnery, téměř čtvrtina účastníků se může pochlubit více než deseti novými partnery. Celkem 65 procent zúčastněných firem a asociací pak na zahraniční akci realizovalo minimálně jedenáct setkání s partnery na veletrhu, u téměř čtvrtiny to bylo dokonce více než 30 kontaktů. Celkem 95 procent účastníků plánuje žádat o podporu i pro následující ročník veletrhu, pokud bude podporován.
 
Od února 2010 do konce roku 2011 se díky tomuto projektu představilo celkem 1 615 firem a profesních organizací ze všech regionů České republiky, a to na 114 veletrzích ve 33 zemích na čtyřech kontinentech.

Zkušenosti firem

Ing. Petr Zemánek, ředitel a první viceprezident představenstva Svazu strojírenské technologie Praha

„Čerpání prostředků z projektu Společná účast na výstavách a veletrzích umožnilo většině členských firem Svazu strojírenské technologie, které se zúčastnily veletrhu EMO Hannover, získat rozhodující finanční příspěvek na realizaci této akce. Pokud jde o samotnou účast na veletrhu, je nutné ocenit doprovodné komunikační aktivity, především inzerci ve veletržních novinách EMO Daily s pozvánkou k návštěvě expozic českých vystavovatelů a přípravu Průvodce českou účastí. Velmi zajímavou formou komunikační podpory českých vystavovatelů byla také příprava a organizační zajištění tiskové konference. Po celou dobu veletrhu bezproblémově fungoval samotný stánek CzechTrade a celé společné české expozice. Kladně je nutné ocenit i koordinační úlohu Hospodářské komory České republiky při realizaci samotné expozice. Pro budoucí období jednoznačně doporučujeme využití této formy podpory pro účast českých firem na veletrzích v zahraničí.“

 
Ing. Josef Dragoun, jednatel společnosti O.K. TEXTIL, s.r.o.

„Účast na veletrhu byla velkým přínosem — do povědomí zákazníků se dostaly produkty, jména společností, měli jsme možnost navázat osobní kontakty přímo se zákazníky a odběrateli. Dánský trh a jeho spotřebitelé jsou známí svou konzervativností, k sjednání obchodu přistupují opatrně a preferují prvotní osobní kontakt. Veletrh SPORTEX se pro nás stal vstupní bránou pro jednání s partnery ze skandinávských zemí. Společnost O.K. TEXTIL vedla obchodní rozhovory s 19 zájemci o fan šály a další sortiment z nabídky firmy. Již dva týdny po veletrhu byly vystaveny objednávky dánských obchodníků na 500 fan šál a pletených čepic. S dalšími 23 obchodníky jsme si vyměnili kontakty pro případnou další spolupráci. Na veletrhu jsme také jednali s obchodními partnery z Grónska, Islandu a Faerských ostrovů, od nichž jsme pro naši firmu také získali objednávku.“Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ÚČETNICTVÍ PECH
Zpracování účetnictví, daňové evidence a mezd (nejen) pro Plzeň-sever
www.ucetnictvipech.cz

BEST SYSTEM s.r.o.
IT firma zajišťující komplexní správu firemních sítí a serverů.
www.bestsystem.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
-0,020 Kč
23,27 Kč
0,013 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru