Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Povinná elektronická komunikace se rozšířila


Bc. Michaela Sobotková
13. 1. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Nově má od roku 2015 povinnost učinit podání pouze elektronicky daňový subjekt nebo jeho zástupce, který má zpřístupněnu datovou schránku, nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.


 
S účinností od 1. ledna 2015 platí, že má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen učinit pouze elektronicky (datovou zprávou) tato podání:
  • přihlášku k registraci,

  • oznámení o změně registračních údajů,

  • řádné daňové přiznání a dodatečné daňové přiznání,

  • hlášení a vyúčtování.
 
Tato datová zpráva musí být ve formátu a struktuře, kterou stanovuje správce daně, a musí být odeslaná nejlépe prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu, a to s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky, nebo podepsaná uznávaným elektronickým podpisem. Další možností je odeslání prostřednictvím datové schránky. Všechny tyto způsoby jsou přípustné.
 
Za nedodržení povinné elektronické formy u podání, jejichž seznam je zveřejněn na webu finanční správy, uloží správce daně pokutu ve výši 2 000 Kč. Pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní, může mu správce daně uložit pokutu až do výše 50 000 Kč.
 
Podrobnější informace, zejména k formátu a struktuře datové zprávy, jsou dostupné na internetových stránkách finanční správy.

Kdo musel povinně komunikovat elektronicky již dříve?

Stávající okruh subjektů povinných komunikovat s finanční správou elektronicky se tímto od roku 2015 rozšířil. Od počátku roku 2014 již povinně elektronicky podávají svá daňová přiznání, dodatečná daňová přiznání a hlášení včetně příloh, přihlášky k registraci a oznámení o změně registračních údajů všichni plátci DPH.
 
Výjimku tvoří pouze plátci DPH – fyzické osoby, jejichž obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců nepřesáhne 6.000.000 Kč a nemají zákonem stanovenou povinnost činit podání elektronicky.
 
Povinná elektronická komunikace se správcem daně se vztahuje mimo jiné také na všechny plátce DPH bez rozdílu, pokud jde o podání výpisu z evidence pro daňové účely v režimu přenesení daňové povinnosti (tzv. reverse charge) a souhrnného hlášení.
 


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Martina H.
16. 1. 2015 8:13:29
Přílohy k DPPO se podávají např. ve formátu PDF přes datovou schránku.
Ano, Pohoda u všech potřebných výkazů a přiznání generuje soubory XML, které pak můžete odeslat datovou schránkou.
Vytvoření souboru XML pro přiznání DPH je následující. Záznam/Odeslání přiznání k DPH/Další/Uložit XML. Uložený soubor pak odešlete, kam potřebujete. Já všechna přiznání raději ještě "protáhnu" přes formuláře EPO na Daňovém portálu, kde můžete zkontrolovat, že podání skutečně neobsahuje chyby. Stačí nahrát XML soubor, zkontrolovat a uložit jednak znovu jako XML, tak i uložit jako PDF.
Hlášení závadného obsahu

Zdenka P.
15. 1. 2015 18:43:38
Dobrý den, jakým způsobem mohu odeslat data z Pohody odběrateli do jeho datové schránky aby je on mohl odeslat na FÚ? Např. přiznání DPH. Pohoda nabízí odeslání pouze pro FÚ. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Petr Taft
15. 1. 2015 16:31:13
Dobry den, generuje Pohoda prislusne XML soubory pro odeslani datovou schrankou? Tedy soubory v predepsanem formatu pro financni urad bez nutnosti mit elektronicky podpis?
Dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Kamila Blahovcová
13. 1. 2015 11:12:32
Dobrý den, jakým způsobem se v případě elektronického podání DPPO datovou schránkou podávají přílohy (tj.výkaz zisku a ztráty, rozvaha a příloha), v PDF vygenerované Pohodou, naskenované s podpisem do PDF nebo se musí poslat písemně poštou? Předem děkuji. K. Blahovcová
Hlášení závadného obsahu

Martina H.
13. 1. 2015 9:48:46
Podle článku soudím, že přiznání DPH už musíte podat elektronicky. Datovou schránku lze ale deaktivovat, a pak byste elektronicky podávat nemusel. Pokud tedy neuplatňujete přenesenou daň, tam to musí být elektronicky vždy.
Hlášení závadného obsahu

luigi
13. 1. 2015 9:01:02
Jsem FO s datovou schránkou, plátce DPH, s obratem pod 6 mil. Platí vyjímka z elektronického podání přiznání DPH i nadále, nebo musím přiznání za IV.Q. 2014 a následující podat pouze elektronicky? Díky za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Jana Karlovská
Účetní kancelář s dlouholetou tradicí. Kompletní účetně-daňový servis.
www.ucetnictvi-dane-mzdy.cz

Best for Kids
Kvalitní sportovní potřeby a hračky pro aktivní rodinu. Let´s play!
www.bestforkids.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru