Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podnikatelů v loňském roce 60 tisíc přibylo


Bc. Michaela Sobotková
13. 1. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Živnostenský rejstřík registruje celkem přes dva miliony podnikatelů. Skutečně aktivních je však jen necelý milion z nich. Počet nových podnikatelů nepoklesl už tři roky. I přes složité období v oblasti ekonomiky si drží tempo.


 
Bezmála 60 tisíc nových podnikatelů (fyzických nebo právnických osob) přibylo v loňském roce v České republice. Už čtvrtým rokem tak prakticky stejným tempem pokračuje rychlý nárůst počtu podnikatelů, který odstartoval už v roce 2008. Vyplývá to z aktuálních údajů živnostenského rejstříku, které zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
 
„Na každou tisícovku obyvatel České republiky tak dnes připadá 217 lidí, kteří mohou podnikat,“ podotýká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. „Vlády ODS se vždy snažily podnikání maximálně usnadňovat a otevírat příležitosti pro nové podnikatele. Věřím, že nárůst z posledních let je odrazem této snahy, ve které chci pokračovat a budu dál snižovat administrativní zátěž, která stojí v cestě svobodnému podnikání,“ dodal ministr.
 
Celkem živnostenský rejstřík k 31. 12. 2011 registroval 2 293 241 subjektů, které mohou podnikat. 1 950 323 z nich bylo fyzických osob, 342 918 právnických osob. Všechny dohromady mají celkem 3 146 013 živnostenských oprávnění.

Mezi podnikateli je přes 90 tisíc cizinců


„Skutečně aktivních podnikatelů bude v České republice méně, než kolik vyplývá z živnostenského rejstříku. Řada lidí má několik živnostenských oprávnění nebo mají živnostenský list pouze jako vedlejší zdroj příjmu nebo ho již nepoužívají vůbec. Reálný počet podnikatelů, fyzických osob, proto odhaduji na 967 tisíc, což je údaj vycházející z počtu OSVČ platících sociální pojištění,“ upozorňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro oblast podnikání Bedřich Danda. „Nicméně šedesátitisícový nárůst oproti minulému roku je zcela reálný,“ dodává Danda.
 
Mezi podnikateli, kteří působí v České republice, je celkem 93 059 cizinců. Nejvíce živnostenských oprávnění mezi cizinci mají podnikatelé původem z Ukrajiny (skoro 36 tisíc), poté z Vietnamu, kteří mají necelých 35 tisíc živnostenských oprávnění. Třetími nejčastějšími podnikateli původem ze zahraničí jsou Slováci s téměř 14 tisíci živnostenskými oprávněními.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Monika Tylečková
Vedení účetnictví a daňové evidence, zpracování daňových přiznání
www.tyleckova.cz

Ing. Karel Šrubař
Vedení účetnictví, daňové evidence a poradenství k daním.
www.uctokontakt.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru