Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podnikání v zahraničí a placení daní a pojistného


Bc. Michaela Hauzarová
6. 9. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Chystáte se podnikat v některé ze zemí Evropské unie a nevíte, jaké povinnosti vás čekají ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění a kde budete platit daně? Odpovídáme na další z vašich dotazů z poradny.


 
 Dotaz:
Chystám se do Německa za prací jako instalatér. Vím, že si musím vyřídit „formulář A1“. Ale jak správně platit daně, zdravotní a sociální pojištění?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:
 
Na úvod je důležité rozlišit, zda osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ“) odchází pracovat do Německa dočasně (je tzv. vyslaná), nebo trvale. Co se týká zdravotního a sociálního pojištění OSVČ v rámci EU, tak je stěžejní nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004. Při pochybnostech o správnosti postupu ve specifických případech doporučuji konzultaci s příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení.
 
Pokud se OSVČ rozhodne svou činnost vykonávat v jiném členském státě dočasně a tato doba nepřekročí 24 měsíců s tím, že se po jejím uplynutí vrátí do ČR a bude ve své činnosti pokračovat zde, zůstává příslušná k českému systému sociálního zabezpečení. Podmínkou však je, aby před tím podnikatel v ČR po nějakou dobu tuto či podobnou činnost jako OSVČ vykonával. OSVČ bude i nadále odvádět pojistné do českého systému sociálního zabezpečení. Obdobně to platí i pro zdravotní pojištění.
 
Aby bylo zcela zřejmé, že se jedná pouze o dočasné vyslání, musí mít vyslaná osoba od okresní správy sociálního zabezpečení vystaveno osvědčení o vyslání, tzv. formulář A1.
 
Po trvalém odchodu z ČR bude OSVČ podléhat právním předpisům daného státu EU a odvádět zdravotní a sociální pojištění do německého systému a v souladu s právními předpisy daného státu jsou vypláceny i případné dávky z těchto systémů.

Zdanění podnikatele působícího v zahraničí

Ohledně zdanění je podstatné, zda bude OSVČ stále daňovým rezidentem ČR, popřípadě zda takovému daňovému rezidentovi nevznikla v Německu stálá provozovna. V takovém případě vznikne OSVČ povinnost registrace k placení daně v Německu a takové příjmy budou zdaňovány podle příslušných německých předpisů. Dále se postupuje podle principu zamezení dvojího zdanění na základě uzavřené smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
 
Z uvedených informací je zřejmé, že v rámci podnikání mimo území ČR může být více řešení závislých zejména na tom, zda se OSVČ v zemi EU trvale usadí, či zda se jedná jenom o dočasné vyslání.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Richard
30. 8. 2018 20:38:58
Dobrý den .... Chci se zeptat. Jak dlouho můžu jako OSVČ s A1 pracovat v Německu ? Ono to bylo 183 dní ....? A nebo to zvedli o 60 dní navíc ?? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Marcela Kuchařová
20. 7. 2018 12:14:20
Dobrý den, můj dotaz: FO podnikající začal podnikat na Slovensku, ale teď už téměř rok bydlí v ČR a také zde pracuje na HPP. Sídlo podnikání, ale zůstalo na Slovensku, jak řešit odvody soc. a zdrav. pojištění? Stále platí na Slovensku, ale chtěl by v ČR. Co by pro to měl udělat, změnit sídlo podnikání?
Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
REKLAMNÍ STUDIO Bušek
Signmaking, velkoformátový tisk a fotostudio
www.reklama-signmaking.cz

3 S Computers Petr Smrče
SW, HW, Windows, Linux, Android, FreeBSD
www.3scomputers.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
0,015 Kč
23,07 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru