Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podnikání v Česku má ve svých rukou střední generace


Bc. Michaela Sobotková
3. 5. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Podnikání v Česku má ve svých rukou střední generace.

Foto: Fotolia.eu

 

Nejvíce podnikatelů v České republice je ve věku 40 až 49 let. Mezi podnikateli výrazně převažují muži. Ženy se bojí riskovat a půjčovat si peníze a chtějí mít také čas na rodinu.


 
Mladí lidé pod třicet let se do podnikání příliš nehrnou. Zastoupení mladší generace ve společnostech s ručením omezením je jen velmi nízké (zhruba 6%) a v posledních třech letech neustále klesá, i když se tato právní forma podnikání v České republice řadí dlouhodobě mezi nejoblíbenější.
 
Detailní analýza vlastnických vztahů tuzemských s. r. o. ukázala, že podnikání v Česku je doménou střední generace. Více než čtvrtina z celkového počtu majitelů patří do věkové kategorie 40 až 49 let. Následují je podnikatelé ve věku 30 až 39 let a těsně za nimi se umístili podnikatelé ve věku 50 až 59 let.
 
„Velmi nízké zastoupení mladší generace mezi majiteli společností s ručením omezeným způsobují zejména široké možnosti studia a snadná realizace praxe v zahraničí,“ komentuje výsledky studie Petra Štěpánová, analytička České kapitálové informační agentury (ČEKIA), která analýzu vypracovala.

Podniká méně žen než mužů


Mladí lidé podle Štěpánové před zahájením vlastního podnikání často nejdříve sbírají zkušenosti v zavedených firmách, navazují kontakty, ale také shromažďují potřebný kapitál pro zahájení podnikání. „Nejdůležitější je ale mít podnikatelského ducha, nápad, stejně jako odvahu a energii prosadit se ve vysoce konkurenčním prostředí,“ doplnila Petra Štěpánová.
 
Prostřednictvím společnosti s ručením omezeným podniká dnes už více než 306 tisíc Čechů a téměř 174 tisíc cizinců, přičemž necelá polovina majitelů tuzemských firem patří do věkové kategorie 30 až 50 let. Mezi vlastníky českých podnikatelských subjektů dominují jasně muži – tvoří zhruba 85% podíl.
 
„Stejně jako ve vysokých manažerských pozicích, tak i v podnikání je výrazně méně žen než mužů. To souvisí s menší ochotou žen riskovat a případně si půjčovat peníze na nejistý byznys. Navíc ženy zpravidla musí skloubit kariéru s péčí o rodinu,“ dodala analytička agentury ČEKIA.
Tabulka 1:
tabulka-1-(2).png
 
Zdroj: ČEKIA
Tabulka 2:
tabulka-2-(1).png

Zdroj: ČEKIA


Zdroj: Česká kapitálová informační agentura
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
EPIMO spol. s r.o.
slaboproudé a zabezpečovací systémy
www.epimo.cz

M M s.r.o.
Prodej jízdních kol ACSTAR a cyklistického příslušenství.
www.acstar.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru