Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

On-line nákupy: ženy rády oblečení, muži spíš počítače


Redakce
20. 12. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nákupní zvyklosti žen a mužů se zásadně liší. U žen je na prvním místě oblečení a kosmetika, u mužů vede spíše elektronika.

Foto: Shutterstock

 

Pohlaví i věk hrají při on-line nakupování velkou roli. Ženy po internetu nejčastěji nakupují oblečení a kosmetiku, muži počítače, notebooky a mobily. Čím dál populárnější jsou výživové doplňky, produkty pro domácí mazlíčky či nákup potravin.


 
Stále častěji se v dnešní době setkáváme s názorem, že mezi oběma pohlavími nejsou v podstatě žádné rozdíly. Jsme však opravdu všichni stejní? Chováme se bez rozdílu například při on-line nákupech?
 
Nejen na to, ale také na vliv věku na náš výběr se zaměřila Asociace pro elektronickou komerci („APEK“) při vyhodnocování rozsáhlého výzkumu mezi zákazníky internetových obchodů. A odpověď je jednoduchá – pohlaví, věk či vzdělání hrají nadále při on-line nakupování velkou roli.

Co nakupují nejčastěji ženy a co muži?

V uplynulých dvanácti měsících alespoň jednou nakoupilo na internetu oblečení či obuv 59 %, produkty pro zdraví a krásu (kosmetiku, parfémy atp.) 53 % a knihy 41 % žen.
 
U mužů naopak kralovaly počítače, notebooky a hardware se 49 %, dále pak mobily a také oblečení a obuv se 40 %.
 
Nejvíce ženským zbožím jsou na internetu dárkové předměty a květiny. Ze všech zákazníků, kteří si takový produkt objednali, bylo 71 % žen proti 29 % mužů. U dětského oblečení byl poměr 69 % ku 31 % a u výrobků pro zdraví a krásu 65 % ku 35 % ve prospěch žen.
 
Naopak u prodaného softwaru dominovali nakupující muži, kterých bylo 76 %. Druhým a třetím typicky mužským zbožím jsou pak alkoholické nápoje a počítače a notebooky. V obou kategoriích převládají muži nad ženami v poměru 73 % ku 27 %.
 
„Oblečení a obuv jsou nejoblíbenějším on-line zbožím všeobecně a dlouhodobě. Vévodí v oblibě u všech věkových kategorií vyjma 55+. U nejstarších e-zákazníků kralují produkty pro zdraví a krásu,“ komentuje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.
 
„Je zajímavé, že druhá nejpopulárnější kategorie zboží dle nákupu je u každé věkové kategorie jiná. V rozmezí 15 až 24 let to jsou mobily, 25 až 34 let sportovní oblečení a sportovní vybavení, 35 až 44 let hračky a 45 až 54 let produkty pro zdraví a krásu. U 55+ je to pak oblečení a obuv,“ dodává Jan Vetyška.

Vývoj obliby jednotlivých kategorií

Bez dalšího rozlišení podle pohlaví či věku je zajímavé sledovat také vývoj obliby jednotlivých kategorií v průběhu uplynulých let. Zatímco nejpopulárnější oblečení a obuv si alespoň jednou za uplynulých dvanáct měsíců kupuje přibližně 50 % uživatelů internetu od roku 2013 bez větších výkyvů, plynulý nárůst zažívají další druhy zboží.
 
Popularitu výživových doplňků potvrzuje 27 % nakupujících v roce 2016 oproti 19 % v roce 2011 nebo produkty pro domácí mazlíčky s růstem z 16 % na 26 % za stejné období. Z 6 % na 15 % pak vzrostl on-line nákup potravin. Ten navíc doplňuje nejvyšší četnost opakovaných nákupů.
 
„Rozdíly v nakupování jednotlivých druhů zboží jsou přirozené. Náš výzkum je tedy spíše potvrzuje, než že bychom se dočkali velkého překvapení. Zároveň je ale důležitým podkladem pro obchodníky a cílení jejich e-shopů,“ hodnotí Jan Vetyška.
 
Z pohledu e-komerce je podle Vetyšky nejzajímavější, že roste popularita nákupů zboží denní spotřeby. „Vyšší četnost objednávek potravin, potřeb pro domácí mazlíčky a dalších obdobných výrobků jen potvrzuje, že internetové nakupování je pro naše spotřebitele již běžnou záležitostí. Takové důvěry si samozřejmě on-line prodejci velmi váží a věříme, že bude i nadále růst,“ zakončuje Jan Vetyška.


Zdroj: APEK
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Leskie23
19. 9. 2017 8:15:53
Tak samozřejmě, že si radši oblečení objednám přes internet, než s dvěma dětmi lítat po obchodech. A taky například moj e oblíbené under armour neseženu skoro nikde v obchodě a na internetu si můžu v klidu vybrat. :D
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ALKA - MZDY s.r.o.
účetní a mzdový servis
www.alka-mzdy.cz

Ing. Hana Protivová
Vedení účetnictví, daňové evidence, mzdy, ekonomické poradenství
www.ucetpro.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru