Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nevyužité evropské peníze půjdou na podporu podnikání a výstavbu infrastruktury


Bc. Michaela Sobotková
13. 3. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Výrazným prorůstovým opatřením má být přesměrování nevyužitých evropských peněz na podporu podnikatelských investic a podporu výstavby infrastruktury. Ke slovu se má dostat také finanční ústava.


 
Prorůstová opatření, která mají zajistit stabilitu české ekonomice, a finanční ústavu zahrnující dluhovou brzdu představil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s předsedou vlády Petrem Nečasem. Jedním z výrazných opatření má být přesměrování nevyužitých evropských peněz na podporu podnikatelských investic a podporu výstavby infrastruktury. O převedení peněz bude Česko jednat s Evropskou komisí.
 
Důležitým prorůstovým opatřením bude také urychlení spuštění seed-fondu pro začínající firmy. Česká republika tak nepřijde o řadu inovativních projektů. Díky seed investicím expandovaly například takové firmy jako Apple a Google. Program Inostart zase zjednoduší podnikatelům s inovativním nápadem přístup k úvěrům.
 
Vláda zajistí státem podpořené úvěrování v minimálně stejné míře, jako tomu bylo v roce 2011. Výraznou pomocí pro firmy by mělo být také zapojení Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí do pilotního projektu zavádějícího jednotné termíny účinnosti zákonů týkající se podnikání.

„Pro rok 2013 je pak naplánováno přijetí zákona o hospodářské soutěži a zákona o cenách, uzákonění třicetidenní splatnosti faktur v obchodním zákoníku nebo placení DPH jen z uhrazených faktur,“ dodala Veronika Forejtová, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Finanční ústava


Finanční ústava má garantovat, že budou další vlády pokračovat v odpovědné fiskální politice. Zavádí mimo jiné mechanismus zabraňující prohlubování nezdravého zadlužení státu (dluhová brzda), výdajové pravidlo zaručující maximální výši rozpočtového schodku v daném roce ve výši 1 % HDP nebo vyrovnané hospodaření měst a krajů.
 
Součástí dluhové brzdy má být systém vymahatelnosti a sankcí vůči vládě a Poslanecké sněmovně v případě, že dluhovou brzdu při veřejném dluhu nad 44,99 % neaktivuje. Kvůli zajištění dluhové brzdy a podpory růstu bude zřízena Nezávislá rozpočtová rada. „Mělo by se jednat o orgán nezávislý na politicích, který bude hlídat dopady konkrétních legislativních opatření,“ doplnil ministr Martin Kuba.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Kramara s.r.o.
Vývoj a návrh elektroniky na klíč
www.kramara.com

Skuchyně
Zakázkové truhlářství, plánování kuchyní, interiérů
www.skuchyne.cz

Daňový kalendář

20. 7. 2019 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Kontrolní hlášení (za červen 2019 a 2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za červen 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za 2. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,55 Kč
-0,040 Kč
22,76 Kč
-0,055 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.07.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru