Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nevyužité evropské peníze půjdou na podporu podnikání a výstavbu infrastruktury


Bc. Michaela Sobotková
13. 3. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Výrazným prorůstovým opatřením má být přesměrování nevyužitých evropských peněz na podporu podnikatelských investic a podporu výstavby infrastruktury. Ke slovu se má dostat také finanční ústava.


 
Prorůstová opatření, která mají zajistit stabilitu české ekonomice, a finanční ústavu zahrnující dluhovou brzdu představil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s předsedou vlády Petrem Nečasem. Jedním z výrazných opatření má být přesměrování nevyužitých evropských peněz na podporu podnikatelských investic a podporu výstavby infrastruktury. O převedení peněz bude Česko jednat s Evropskou komisí.
 
Důležitým prorůstovým opatřením bude také urychlení spuštění seed-fondu pro začínající firmy. Česká republika tak nepřijde o řadu inovativních projektů. Díky seed investicím expandovaly například takové firmy jako Apple a Google. Program Inostart zase zjednoduší podnikatelům s inovativním nápadem přístup k úvěrům.
 
Vláda zajistí státem podpořené úvěrování v minimálně stejné míře, jako tomu bylo v roce 2011. Výraznou pomocí pro firmy by mělo být také zapojení Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí do pilotního projektu zavádějícího jednotné termíny účinnosti zákonů týkající se podnikání.

„Pro rok 2013 je pak naplánováno přijetí zákona o hospodářské soutěži a zákona o cenách, uzákonění třicetidenní splatnosti faktur v obchodním zákoníku nebo placení DPH jen z uhrazených faktur,“ dodala Veronika Forejtová, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Finanční ústava


Finanční ústava má garantovat, že budou další vlády pokračovat v odpovědné fiskální politice. Zavádí mimo jiné mechanismus zabraňující prohlubování nezdravého zadlužení státu (dluhová brzda), výdajové pravidlo zaručující maximální výši rozpočtového schodku v daném roce ve výši 1 % HDP nebo vyrovnané hospodaření měst a krajů.
 
Součástí dluhové brzdy má být systém vymahatelnosti a sankcí vůči vládě a Poslanecké sněmovně v případě, že dluhovou brzdu při veřejném dluhu nad 44,99 % neaktivuje. Kvůli zajištění dluhové brzdy a podpory růstu bude zřízena Nezávislá rozpočtová rada. „Mělo by se jednat o orgán nezávislý na politicích, který bude hlídat dopady konkrétních legislativních opatření,“ doplnil ministr Martin Kuba.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
účetnictví Brno
Účetnictví, daně, mzdy, i on-line v dohodnutých termínech
ucetnictvibrno.cz

EPADUS s.r.o.
Kompletní účetní služby včetně mezd a poradenství.
www.epadus.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru