Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nejefektivněji se podniká v chemickém průmyslu, dopravě a potravinářství


Bc. Michaela Sobotková
27. 11. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Automobilový průmysl se umístil na čelních příčkách, co se efektivity týče.

Foto: Fotolia.eu

 

Vítězem v hodnocení efektivity mezi 16 nejvýznamnějšími obory podnikání v České republice se stal chemický průmysl, následovala ho doprava a potravinářský a automobilový průmysl. Na opačném konci žebříčku se ocitlo vzdělávání, ubytování a stravování.


 
V hodnocení efektivity podnikání ve sledovaném tříletém období (2009 až 2011) nejvíce uspěly podle studie České kapitálové informační agentury (ČEKIA), člena skupiny Bisnode, chemický průmysl, doprava, potravinářství a automobilový průmysl.
 
„Všechna vítězná odvětví jsou náročná na kapitálovou vybavenost, a tedy kladou značné požadavky na schopnosti managementu adekvátně nakládat s majetkem společnosti, ale také řídit investiční politiku s ohledem na cash-flow a využívání cizího kapitálu za účelem snížení kapitálových nákladů,“ shrnul výsledky studie Michal Řičař, analytik skupiny Bisnode v ČR.

Tabulka: Hodnocení efektivity nejvýznamnějších oborů podnikání v ČR 2009 až 2011

Obor činnosti Průměrné hodnocení za 3 roky Pořadí 2011 Pořadí 2010 Pořadí 2009
Chemický průmysl 3,7 5. 1. 5.
Doprava a skladování 4,3 5. 6. 2.
Potravinářský průmysl 5,3 7. 2. 7.
Automobilový průmysl 5,7 3. 5. 9.
Činnosti v oblasti nemovitostí 6,0 1. 7. 10.
Těžba a dobývání 6,3 2. 9. 8.
Strojírenský průmysl 6,7 11. 3. 6.
Zpracovatelský průmysl 6,7 12. 4. 4.
Zemědělství, lesnictví, rybářství 8,3 9. 13. 3.
Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla 9,0 4. 12. 11.
Zdravotní a sociální péče 9,7 14. 14. 1.
Stavebnictví 10,0 9. 8. 13.
Velkoobchod a maloobchod 11,0 7. 11. 15.
Informační a komunikační činnosti 12,3 13. 10. 14.
Ubytování, stravování, pohostinství 14,3 15. 16. 12.
Vzdělávání 15,7 16. 15. 16.

Zdroj: ČEKIA
 
Chemický průmysl je podle Michala Řičaře charakteristický prvotními vstupními bariérami, které vyplývají ze značných počátečních investic do produkční činnosti. „Na druhé straně však výsledky modelu hodnocení efektivity ukazují, že subjekty podnikající v tomto odvětví jsou kompenzovány vyšší možností rentability a produktivity. Využívání nových technologií, spolu s kvalifikovanou a vhodně řízenou pracovní sílou, jednoznačně vede k efektivní a produktivní podnikatelské základně v tomto oboru,“ doplnil Michal Řičař.
 
Doprava a skladování je odvětvím, jehož specifikem je zvýšená míra rizika spojená s ekonomickým cyklem a značnou logistickou náročností, tedy náročným řízením využívaného majetku i lidských zdrojů. Ekonomické subjekty tak budou ochotny podnikat v tomto segmentu, který vykazuje výraznější výkyvy ve své výkonnosti a stabilitě, pouze tehdy, pokud budou odměněny zvýšeným ziskem.
 
Hlubší členění zpracovatelského průmyslu ukázalo, že výroba potravinářských výrobků je perspektivní činností, protože obor celkově vykázal relativně vysoké zhodnocení vloženého kapitálu a schopnost managementu produktivně využívat výrobní faktory s kvalitním řízením nákladovosti. I v tomto oboru však platí, že je nezbytné překonat vyšší vstupní bariéry, které souvisí se zpracovatelskou činností.
 
Z pohledu hodnocení efektivity příznivých výsledků dosáhl také automobilový průmysl. Stejně jako v případě ostatních úspěšných oborů je investovaný kapitál do majetku společnosti využíván efektivně a spolu s dobře řízenou prací generuje vyšší zhodnocení než ostatní obory v ČR.
 

Ubytování, stravování a vzdělávání na chvostu žebříčku

 
Pohled na opačný konec výsledků hodnocení efektivity 16 nejvýznamnějších oborů činnosti ukazuje, že využívání investovaného majetku a práce v ubytování, stravování a pohostinství, stejně jako vzdělávání, je vysoce neefektivní.
 
Ubytování, stravování a pohostinství je značně zatíženo vývojem v zahraničí a cestovním ruchem. Cyklický charakter podnikání, společně s nutností disponovat ubytovacími kapacitami, stálými investicemi do údržby a vybavení, také však schopností kvalitního marketingu k maximální výtěžnosti prostor jsou faktory, které jsou v kontextu ostatních hodnocených oborů pravděpodobně příliš obtížné k hospodárnému řízení tak, aby vložený kapitál a najatá práce byla efektivně a produktivně využívána,“ popsal Michal Řičař.
 
V současné době také subjekty, které podnikají ve vzdělávání, nelze s ohledem k ostatním hodnoceným oborům činnosti považovat za efektivní. „Na druhou stranu lze usuzovat, že podnikatelské subjekty v tomto segmentu nejsou primárně zaměřeny na maximalizaci zisku a při svém působení na trhu také ve větší míře zvažují další faktory, jako například dlouhodobou perspektivu a rozvoj lidského kapitálu,“ uzavřel analytik Řičař.


Zdroj: ČEKIA
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Hračky a dětské zboží
Originální a kvalitní hračky, dětská zavazadla a památeční předměty!
www.boom-vision.cz

JD - Josef Divecký
Prodej olejů, maziv, profesionální nářadí a brusivo
maziva-oleje-jd.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru