Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Když si zaměstnanci ponechávají firemní data


Bc. Michaela Sobotková
14. 3. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro mnoho zaměstnanců je normální přenášet pracovní dokumenty do vlastních osobních počítačů, tabletů, smartphonů a on-line aplikací pro sdílení souborů.

Foto: Fotolia.eu

 

Bývalí zaměstnanci si často ponechávají citlivá firemní data a nevidí na tom vůbec nic špatného. Aby si zaměstnanci uvědomili, že zcizení duševního vlastnictví je trestným činem, je třeba, aby je společnosti v této oblasti vzdělávaly.


 
Podle globální studie společnosti Symantec, kterou nechala provést v říjnu loňského roku, si až polovina zaměstnanců, kteří opustili nebo ztratili své zaměstnání v posledních dvanácti měsících, ponechala důvěrné firemní údaje. Plných 40 procent je dokonce plánuje využít ve svém novém zaměstnání.
 
Výsledky ukazují, že postoje zaměstnanců a jejich přesvědčení o krádežích duševního vlastnictví jsou v rozporu s převážnou většinou firemních politik.
 
Zaměstnanci považují zcizení a používání důvěrných dat nejen za přijatelné, ale také věří, že to jejich společnost nezajímá. Pouze 47 procent tvrdí, že jejich organizace v případě odcizení citlivých informací podniká patřičné akce v souladu s bezpečnostními politikami. 68 procent říká, že jejich organizace žádné kroky k zamezení používat důvěrná data a informace nepodniká.
 
Organizacím se nedaří vytvořit takové prostředí a firemní kulturu, která by podpořila zodpovědnost a závazek zaměstnanců v oblasti ochrany citlivých dat.
 
Hlavní zjištění průzkumu:
  • Zaměstnanci přenáší citlivá data mimo společnost a nikdy je nemažou. 62 procent z nich říká, že je přijatelné přenášet pracovní dokumenty do vlastních osobních počítačů, tabletů, smartphonů a on-line aplikací pro sdílení souborů. Většina nikdy nemaže údaje, které si přesunuli, protože v tom, že je mají u sebe, nevidí nic špatného. 
  • Většina zaměstnanců si myslí, že používání dat převedených od předchozího zaměstnavatele je v pořádku. 56 procent zaměstnanců nevěří, že používání konkurenčních důvěrných informací je trestným činem; tento omyl přináší rizika stávajícím zaměstnavatelům, kteří jsou jako příjemci zcizených důvěrných dat ohroženi. 
  • Zaměstnanci připisují vlastnictví důvěrných dat osobě, která je vytvořila. 44 procent zaměstnanců věří, že pracovník, který vyvíjí pro firmu software, má vlastnický podíl na zdrojovém kódu a je to jeho práce a vynález. 42 procent si myslí, že není trestným činem znovu použít zdrojový kód bez souhlasu v projektech pro jiné společnosti. 
  • Organizacím se nedaří vytvořit kulturu bezpečnosti. Pouze 38 procent zaměstnanců tvrdí, že jejich manažer považuje ochranu dat za obchodní prioritu, 51 procent si myslí, že je přijatelné vzít si firemní data, protože jejich společnost neprosazuje striktní bezpečnostní politiky.
Doporučení:
  • vzdělávání zaměstnanců
Organizace musí dát svým zaměstnancům vědět, že vynášení důvěrných informací je trestné. Ochrana duševního vlastnictví by měla být nedílnou součástí školení o bezpečnosti.
  • prosadit podepsání dohody o ochraně důvěrných informací
V téměř polovině případů interních krádeží měla organizace dohodu o duševním vlastnictví se zaměstnancem, která sice naznačuje existenci bezpečnostní politiky, ale bez pochopení zaměstnanců a účinného vynucení jejího dodržování je neefektivní.

Zahrnutí jasné specifikace ochrany důvěrných informací do pracovních smluv a zajištění jejich dodržení při výstupním pohovoru vede k odpovědnosti zaměstnanců a nedochází tak k úniku firemních informací, a tím i majetku firmy.
 
Ujistěte se, že zaměstnanci jsou si vědomi, že porušení zásad bude postihováno a krádež firemních informací bude mít negativní důsledky pro ně i jejich budoucího zaměstnavatele.
  • monitorování technologií
Implementovat politiku ochrany dat, která sleduje nevhodný přístup a používání citlivých informací a automaticky upozorní zaměstnance na porušování, což zvyšuje povědomí o bezpečnosti a odrazuje od zcizení dat.


Zdroj: Symantec
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Václav
29. 6. 2016 14:34:07
Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to se souborem, který jsem vytvořil pro užívání ve firmě, tento soubor mám samozřejmě zaheslovaný. Jak je to... Má někdo z firmy právo na to aby znal heslo? Děkuji za odpověď. Hezký den Václav
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AUDEA s.r.o., Tábor
Komplexní služby v oblasti účetnictví, DE, mezd, archivní služby
audea.cz

KOMINICTVÍ, PRODEJ KAMEN
Provádíme komplexní kominické práce, prodej a instalace kamen.
www.kominictvictveracek.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,21 Kč
-0,005 Kč
24,95 Kč
0,212 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru