Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jak se připravit na přechod k nové účetní firmě?


Ing. Helena Komersová Vilikusová
26. 11. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Prostředí i zaměstnanci by na vás měli působit příjemně.

Foto: Archiv

 

Nejste spokojeni s osobou či firmou, která vám vede účetnictví? Chcete přejít k někomu jinému, ale obáváte se komplikací s tím spojených? V tomto článku vám poradíme, co byste neměli podcenit a na co byste se měli při změně účetní či účetního zaměřit.


 
I když jsou firmy či živnostníci nespokojeni s osobou či firmou, která jim vede účetnictví, často konec spolupráce oddalují. A to hlavně kvůli obavám ohledně předání dokumentů či složitému procesu postoupení celého účetnictví nové firmě.
 
V tomto článku se vám budeme snažit poradit, jak tento proces nastavit a jak se na přechod k nové účetní či účetnímu připravit.
 
V první řadě by každá spolehlivá a kvalitní účetní firma měla splňovat tyto podmínky:
 
  • Účetní firma by měla na trhu působit již nějakou dobu
Je to důležité proto, abyste si mohli u jejích stávajících klientů ověřit, jak jsou s prací a výsledky spokojeni, případně abyste si mohli o této firmě zjistit informace na webu a Facebooku. Ale tady pozor. Některé méně úspěšné firmy mohou na web dávat nepravdivé údaje, proto je důležité zjišťovat si informace hlavně u stávajících klientů.
 
  • Účetní firma by měla být pojištěna proti chybě zaměstnanců
Chybovat je lidské, ale pro vás je důležité, pokud by přeci jen k nějaké účetní nebo daňové chybě došlo, aby finanční následky nedopadly na vás a vaši firmu, ale na účetní, která tuto chybu způsobila.
 
  • Výhodou je, pokud se účetní firma neskládá pouze z jednoho zaměstnance
Pokud totiž tento jeden zaměstnanec onemocní, vaše firma se může dostat do problému, jestliže včas nepodá daňová přiznání a tvrzení. Navíc, jak se říká, víc hlav víc ví a v případě účetnictví a daní je velmi důležité mít s kým probrat aktuální problém a s kým se poradit.
 
  • Výhodou je, pokud firma disponuje vlastním daňovým poradcem
Účetní nemusí nutně ovládat všechny daňové aspekty a v případě nejasností se může obrátit na firemního daňového poradce. Tím pádem vám odpadají další náklady za konzultaci u daňového poradce.
 
  • Zaměstnanci účetní firmy a její prostory by měli působit příjemně
Pokud se máte s někým pravidelně stýkat a řešit s ním důležité věci (předávání dokladů, řešení účetních problémů), nechcete, abyste na schůzku šli s obavami nebo jinými nepříjemnými pocity.

Jak celý proces nastavit?

Nejdříve byste si měli zjistit kontakt na více účetních firem a domluvit si u nich nezávaznou schůzku. Při té zjistíte, jak na vás zaměstnanci a prostředí firmy působí a samozřejmě i to, co by vás jejich služby stály. V případě, že tento krok necháte až na poslední chvíli, se vám může stát, že z časových důvodů si budete nuceni najmout firmu, se kterou už po prvním jednání nebudete úplně spokojeni.
 
Pokud absolvujete tyto schůzky a firmu si vyberete, je důležité včas písemně vypovědět smlouvu stávající účetní firmě. Výpovědní doba je bod, který je v každé smlouvě stanoven jinak, a pokud byste tuto výpovědní dobu nedodrželi, riskujete, že vaše stávající účetní firma bude trvat na dodržení výpovědní lhůty a bude vám fakturovat i za období, které ale už nezpracovávala.
 
A zde musím upozornit, že právní nárok na to má a v případném soudním sporu by pravděpodobně vyhrála, i když to morálně v pořádku není. A vás a vaši firmu by to zbytečně finančně zatížilo.
 
Ideálním obdobím na změnu účetní firmy je právě listopad. Většina smluv má dvouměsíční výpovědní lhůtu, a protože prosinec se zpracovává až v lednu, stávající účetní firma by vám měla dodělat účetnictví za rok 2014 a rok 2015 by již začala zpracovávat nová účetní firma.

Předání záloh a tištěných sestav

V okamžiku přechodu k jiné účetní firmě je velmi důležité se stávající účetní firmou písemně domluvit, zda vám zpracuje přiznání k dani z příjmů a všechna ostatní daňová přiznání, která se zpracovávají v prvním čtvrtletí roku 2015.
 
Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že bez písemného stvrzení vám může původní firma slíbit zpracování těchto přiznání a pak vám koncem března může oznámit, že to neudělá. Proto je velmi důležité mít vše písemně sjednáno i s datem, dokdy je firma povinna tato přiznání zpracovat a odevzdat na finanční úřad, případně předat vám.
 
V písemnosti bych opět trvala na tom, že zde bude uvedeno, o která konkrétní přiznání (daňová tvrzení) se jedná a kdo má povinnost je odevzdat na finanční úřad.
 
Při předávání daňových přiznání by vám měla stávající firma předat zálohu na CD nebo jiném elektronickém nosiči a vytištěné písemné sestavy potřebné k případné kontrole z finančního úřadu, okresní správy sociálního zabezpečení, zdravotních pojišťoven a ostatních kontrolních úřadů. Je dobré mít to předem písemně stanoveno.
 
Při přebírání zálohy a tištěných sestav je důležité nezapomenout na převzetí úplně všech účetních dokladů i z minulých let a jejich případné zálohy na elektronickém nosiči a tiskové sestavy, pokud vám vše nebylo již předáno v minulých letech.
 
S novou účetní firmou je potřeba se domluvit, které účetní sestavy bude potřebovat, na datu, dokdy je bude potřebovat a které sestavy si ponecháte u sebe v archivu pro případnou kontrolu.
 
Pokud má stávající firma plnou moc vás zastupovat na finančním úřadě a jiných úřadech, je opět dobré písemně stanovit, dokdy tato plná moc platí a s novou firmou domluvit, zda jí plnou moc dáte a pokud ano, odkdy.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Bilance
1. 12. 2014 18:58:58
Paní Aleno máte pravdu.
Od r. 2011 Platí zákon 280/2009 Daňový řád ve znění pozdějších předpisů § 27 v kterém je uvedeno, že osoba zúčastněná na správě daní si může zvolit zmocněnce. Tímto zmocněncem může být i účetní.
Hlášení závadného obsahu

Alena
26. 11. 2014 8:47:48
Zástupci, kteří nejsou daňovými poradci nebo advokáty, budou moci na základě plné moci zastupovat více daňových subjektů před jedním správcem daně, což znamená, že například účetní, která vede účetnictví více firmám, může od 1. 1. 2011 zastupovat před stejným finančním úřadem více než jeden daňový subjekt.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ACTIVITY AGENCY s.r.o.
Účetnictví, mzdy, daně, poradenství
www.activity-agency.cz

Optimalizace daně
Pověřte nás vedením účetnictví a vy máte více času na podnikání
www.ucetnictvi-schvachova.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru