Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Faktury se průměrně proplácí 10 dnů po splatnosti


Bc. Michaela Sobotková
3. 11. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Průměrně se v Česku faktury proplácí 10 dnů po splatnosti, o den dříve než v roce 2014.

Foto: Fotolia

 

Průměrně se v České republice faktury proplácí 10 dnů po splatnosti, tedy o den dříve než v roce 2014. Nejhorší platební morálka panuje v dopravě, pohostinství a stavebnictví. Nejlépe platí společnosti z oboru zdravotnictví a školství.


 
Platební morálka firem v České republice se meziročně mírně zlepšila. Pětatřicet procent faktur je zaplaceno včas, 58 procent do 30 dnů po splatnosti, tři procenta do 60 dnů a čtyři procenta ještě později.
 
Průměrně se v Česku faktury proplácí 10 dnů po splatnosti, o den dříve než v roce 2014. Nejhorší platební morálka panuje v dopravě (průměrně platí 18 dní po splatnosti), pohostinství (17 dní po splatnosti) a stavebnictví (15 dní po splatnosti). Naopak nejlépe platí společnosti ze zdravotnictví a školství, průměrně čtyři dny po splatnosti.
 
To jsou závěry analýzy platební morálky českých firem za první pololetí 2015, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
 
„Platební morálka firem v Česku se meziročně mírně zlepšila. Podíl faktur zaplacených včas se zvýšil o dva procentní body na 35 procent a podíl faktur zaplacených do 60 dnů po splatnosti i po 60 dnech po splatnosti shodně klesl o jeden procentní bod na tři, resp. čtyři procenta,“ zhodnotila výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že zlepšení platební morálky podnikatelských subjektů souvisí s příznivým vývojem tuzemské ekonomiky.

Nejlepší platební morálku mají firmy z oblasti zdravotnictví a školství

Nejlepší platební morálku v ČR mají dlouhodobě firmy, které podnikají ve zdravotnictví a ve školství. „Subjekty ze zdravotnictví a školství jsou stabilními a spolehlivými plátci. Oba segmenty podnikání jsou neutrální vůči ekonomickému cyklu, ve srovnání s jinými obory podnikání disponují nižším rizikem a nemusejí si financovat provoz u svých dodavatelů,“ říká Petra Štěpánová.
 
Po zdravotnictví a školství, z pohledu průměrné platební morálky ve dnech po splatnosti, s velkým odstupem následuje elektrotechnický průmysl a maloobchod s osmi dny po splatnosti.
 
Tab.: Vývoj průměrné platební morálky ve dnech po splatnosti podle vybraných odvětvíZdroj: Bisnode
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Setenta, s.r.o.
Zabýváme se správou nemovitostí
nemovitosti.nejedlik.eu

"CJ BLOK" Sp. z.o.o.
Prodej komínových systémů pro všechny druhy paliv
www.kominy-cjblok.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru