Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Elektronické výpisy obchodního rejstříku budou zdarma


Bc. Michaela Sobotková
14. 3. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Koncem března se dočká spuštění nová aplikace obchodního rejstříku. Aplikace přístupná všem na internetu umožní jednodušší podání návrhu na zápis či změnu údajů v obchodním rejstříku. Vnitřní část aplikace zase ulehčí práci rejstříkovým soudům.


 

Nová a přehlednější internetová aplikace obchodního rejstříku bude v provozu už od 31. března. Lidé v něm budou moci mimo jiné snadněji vyhledat konkrétní subjekt – do jediného vyhledávacího políčka bude stačit zadat identifikační číslo, název společnosti nebo spisovou značku. Nový rejstřík naleznou zájemci na webové adrese or.justice.cz.

„Jsem přesvědčen o tom, že cesta promyšlené elektronizace je správný postup, který zajišťuje větší efektivitu práce. Nová aplikace usnadní život podnikatelům i soudům. Navíc ještě v letošním roce počítáme s jejím napojením na Evropský obchodní registr,“ popsal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a dodal, že k financování projektu ministerstvo využilo prostředky z evropských fondů. Celkové náklady na projekt nového informačního systému obchodního rejstříku se vyšplhaly na 80 milionů korun. Ze státního rozpočtu šlo na projekt pouze 15 procent nákladů.

Další novinkou obchodního rejstříku bude interaktivní formulář. Ten zjednoduší předkládání návrhů na zápis údajů do obchodního rejstříku. Formulář sám zkontroluje, jestli je správně vyplněný. V řadě případů tak předejde tomu, aby rejstříkový soud musel navrhovatele vyzývat k doplnění. Zápis nebo změnu údajů v obchodním rejstříku si tak podnikatelé dokáží zařídit lehce sami, aniž by museli například vyhledat radu právníka.

Data obsažená v databázi nebudou už jen informativní, ale závazná. Elektronický originál výpisu si budou moci uživatelé zdarma stáhnout ve formátu pdf. Podnikatelé tak budou moci prokazovat své údaje zapsané v obchodním rejstříku i v elektronické podobě a nebudou si už muset pořizovat výpis přes CzechPoint.

Jednodušší práce pro rejstříkové soudy

Rejstříkové soudy budou pracovat s vnitřní částí nové centrální aplikace. Zjednoduší práci soudním úředníkům, protože je povede krok za krokem k tomu, co mají v dané věci udělat. Zároveň ohlídá, aby úředník splnil všechny potřebné úkony ve stanovených lhůtách.

„V praxi to znamená, že veškeré činnosti, které lze zautomatizovat, bude vykonávat samotná aplikace. Člověk bude rozhodovat o klíčových otázkách. Rozhodnutí o zápisu návrhu či o jeho odmítnutí pak samozřejmě bude vždy příslušet soudci či vyššímu soudnímu úředníkovi,“ informovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Nová aplikace bude provázána s dalšími databázemi a umožní poskytování dat jak pro databáze resortu ministerstva spravedlnosti (insolvenční rejstřík či rejstřík trestů), tak pro externí databáze a registry. Bude se jednat především o české základní registry veřejné správy, které budou od poloviny letošního roku uchovávat všechny podstatné informace i o právnických osobách a podnikajících fyzických osobách.



Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
Vyřešíme Vaše DLUHY
oddlužení dle zákona


Mgr. Vít Eleder, advokát
Právní služby se zaměřením na daňové právo
www.eleder.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,66 Kč
0,010 Kč
23,82 Kč
-0,035 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru