Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Elektronické výkazy pro Český statistický úřad ulehčí firmám práci


Bc. Michaela Sobotková
3. 8. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Automatický elektronický kontakt se zpravodajskými jednotkami Českého statistického úřadu má začít fungovat od ledna 2013. Firmám, které státu poskytují základní informace o svém podnikání, zjednoduší práci.


 
Elektronické předávání a vyplňování statistických výkazů má zjednodušit vzájemnou komunikaci mezi Českým statistickým úřadem (ČSÚ) a dodavateli dat pro statistiky. V první polovině srpna se spustí pilotní zkouška systému.
 
Od 10. srpna může 460 zpravodajských jednotek v rámci pilotního projektu ve vybraných statistických zjišťováních vyplňovat údaje přímo do editovatelných pdf formulářů. Tyto formuláře budou potom zasílat ČSÚ namísto papírových výkazů nebo výkazů vyplněných elektronicky ve stávající podobě.
 

Ověření projektu

 
Ověření bude probíhat po dobu dvou statistických období. Elektronické pdf výkazy bude spolu s průvodním dopisem ČSÚ rozesílat vybraným zpravodajským jednotkám do datové schránky 10. srpna. „Data zasílaná zpravodajskými jednotkami do datové nebo e-mailové schránky ČSÚ budou přímo zpracována. Zpravodajské jednotky tedy nemusí data vyplňovat duplicitně (v původní a nové formě),“ upřesňuje Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ.
 
Aby bylo možné projekt editovatelných statistických výkazů ve formě pdf dokumentů efektivně zavést od roku 2013, je potřeba navržený způsob v předstihu ověřit přímo u vybraných zpravodajských jednotek, a to v celém životním cyklu. „To znamená od počátečního zaslání elektronického výkazu do datové nebo e-mailové schránky respondenta až po jeho následné vyplnění a odeslání zpět na ČSÚ prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu,“ říká František Konečný, vrchní ředitel sekce obecné metodiky a registrů ČSÚ.
 

Jednodušší vyplňování výkazů

 
Systém ČSÚ zajistí automatizované rozesílání elektronických výkazů a zpřístupnění na internetu, dále jejich převzetí z datové schránky, evidenci, interní distribuci a uložení do zpracovatelské databáze. Tímto se zjednoduší systém příjmu elektronických statistických výkazů a zkrátí se doba potřebná k jejich zpracování.
 
Zpravodajským jednotkám tento přístup zjednoduší vyplňování statistických výkazů a jejich odesílání ČSÚ a sníží související náklady na plnění zpravodajské povinnosti.


Zdroj: ČSÚ
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
5. 4. 2013 12:26:55
Dobrý den pane Fiedlere,

program POHODA statistické výkazy nepodporuje a v současné době ani jejich zapracování bohužel neplánujeme.

Některé výkazy (například Měsíční výkaz ve stavebnictví, průmyslu nebo Čtvrtletní výkaz o práci) je možné naleznout v programu pro personalistiku a mzdy PAMICA.
Hlášení závadného obsahu

Fiedler
28. 3. 2013 15:52:22
ČSÚ bombarduje formuláři a výhružkami a v Pohodě zatím nic nemohu najít. Musím si čísla vymýšlet. Kdy akde to v Pohodě najdu???
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ELEKTRO Mrlák
Dodáváme komplexní služby v elektrotechnice a slaboproudých rozvodů.
www.elektro-mrlak.cz

LANCOMAT s.r.o.
Vše pro strukturované kabeláže, optické sítě a rozvaděče
www.lancomat.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru