Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Elektronické výkazy pro Český statistický úřad ulehčí firmám práci


Bc. Michaela Sobotková
3. 8. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Automatický elektronický kontakt se zpravodajskými jednotkami Českého statistického úřadu má začít fungovat od ledna 2013. Firmám, které státu poskytují základní informace o svém podnikání, zjednoduší práci.


 
Elektronické předávání a vyplňování statistických výkazů má zjednodušit vzájemnou komunikaci mezi Českým statistickým úřadem (ČSÚ) a dodavateli dat pro statistiky. V první polovině srpna se spustí pilotní zkouška systému.
 
Od 10. srpna může 460 zpravodajských jednotek v rámci pilotního projektu ve vybraných statistických zjišťováních vyplňovat údaje přímo do editovatelných pdf formulářů. Tyto formuláře budou potom zasílat ČSÚ namísto papírových výkazů nebo výkazů vyplněných elektronicky ve stávající podobě.
 

Ověření projektu

 
Ověření bude probíhat po dobu dvou statistických období. Elektronické pdf výkazy bude spolu s průvodním dopisem ČSÚ rozesílat vybraným zpravodajským jednotkám do datové schránky 10. srpna. „Data zasílaná zpravodajskými jednotkami do datové nebo e-mailové schránky ČSÚ budou přímo zpracována. Zpravodajské jednotky tedy nemusí data vyplňovat duplicitně (v původní a nové formě),“ upřesňuje Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ.
 
Aby bylo možné projekt editovatelných statistických výkazů ve formě pdf dokumentů efektivně zavést od roku 2013, je potřeba navržený způsob v předstihu ověřit přímo u vybraných zpravodajských jednotek, a to v celém životním cyklu. „To znamená od počátečního zaslání elektronického výkazu do datové nebo e-mailové schránky respondenta až po jeho následné vyplnění a odeslání zpět na ČSÚ prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu,“ říká František Konečný, vrchní ředitel sekce obecné metodiky a registrů ČSÚ.
 

Jednodušší vyplňování výkazů

 
Systém ČSÚ zajistí automatizované rozesílání elektronických výkazů a zpřístupnění na internetu, dále jejich převzetí z datové schránky, evidenci, interní distribuci a uložení do zpracovatelské databáze. Tímto se zjednoduší systém příjmu elektronických statistických výkazů a zkrátí se doba potřebná k jejich zpracování.
 
Zpravodajským jednotkám tento přístup zjednoduší vyplňování statistických výkazů a jejich odesílání ČSÚ a sníží související náklady na plnění zpravodajské povinnosti.


Zdroj: ČSÚ
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
5. 4. 2013 12:26:55
Dobrý den pane Fiedlere,

program POHODA statistické výkazy nepodporuje a v současné době ani jejich zapracování bohužel neplánujeme.

Některé výkazy (například Měsíční výkaz ve stavebnictví, průmyslu nebo Čtvrtletní výkaz o práci) je možné naleznout v programu pro personalistiku a mzdy PAMICA.
Hlášení závadného obsahu

Fiedler
28. 3. 2013 15:52:22
ČSÚ bombarduje formuláři a výhružkami a v Pohodě zatím nic nemohu najít. Musím si čísla vymýšlet. Kdy akde to v Pohodě najdu???
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
1.bilanční s.r.o.
Firma poskytující komplexní ekonomický a účetní servis.
www.danovypoplatnik.cz

MONTAKO CZ s.r.o.
Výroba a prodej pojezdových kol, manipulační techniky, plyn. pružin.
www.montako.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru