Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Dítě v práci? Pomůže dětská skupina


Bc. Michaela Sobotková
2. 4. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

S dětskou skupinou přímo ve firmě se rodičům mohou zmírnit obavy či výčitky, že s dítětem po nástupu do práce netráví už tolik času.

Foto: Fotolia.eu

 

Nedostatek volných míst ve školkách může pomoci vyřešit dětská skupina, která může být i zajímavým benefitem pro zaměstnance. O dotaci na její zřízení a provoz mohou firmy, neziskové organizace i územně samosprávné celky zažádat až do konce května.


 
Chcete se po rodičovské dovolené vrátit zpět do práce a uvažujete o tom, jestli dítě raději zapsat do mateřské školy nebo shánět chůvy či prarodiče na hlídání? Jednodušším řešením může být dětská skupina zřízená na vašem pracovišti. Nebude drahá, dítě budete mít blízko a postarají se o něj lidé s potřebným vzděláním.
 
S dětskou skupinou přímo ve firmě se rodičům mohou zmírnit obavy či výčitky, že s dítětem po nástupu do práce netráví už tolik času. „Firmy a organizace, které se rozhodly vytvořit dětské skupiny, získají nejen zajímavý a žádaný zaměstnanecký benefit, ale především spokojené a loajální zaměstnance,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
 
Právě Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) se dětská skupina osvědčila. Funguje tam už druhým rokem a prošlo jí 38 dětí. Inspirovat se přišli i lidé z jiných resortů či firem – třeba z ministerstva průmyslu a obchodu či resortu zahraničních věcí.

Podpora vzniku dalších dětských skupin

MPSV chce podpořit vznik dalších skupin. Proto prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost v březnu vypsalo další výzvu. V ní mohou nejen firmy žádat o finanční podporu na projekty zaměřené na vznik a provoz zařízení péče o děti předškolního věku mimo rámec školského zákona.
 
Žádosti o dotace mohou neziskové organizace, územně samosprávné celky a samozřejmě také soukromé firmy posílat do konce května. Podpora je určena na zařízení s kapacitou od 7 do 24 míst, která budou fungovat mimo Prahu nejméně rok a půl.
 
Nově se o dotace mohou přihlásit i organizace s menším počtem zaměstnanců. Takto mohou dotaci využít i neziskové organizace.
 
V předchozím kole, které MPSV vyhlásilo na začátku letošního roku, předložilo své projekty 35 firem a organizací. Zájem projevily jak soukromé společnosti, tak například zdravotnická zařízení. Jedním z nich je i jihlavská nemocnice.
 
„Oslovili jsme zaměstnance dotazníkem, který potvrdil, že o dětskou skupinu je u nás obrovský zájem. Většinu našich zaměstnanců tvoří ženy, často pracují na směny, proto vítají možnost hlídání dětí přímo v areálu nemocnice,“ podotýká mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Pytlíková.

Co musí dětská skupina splňovat?

Dotace se vztahuje na vytvoření zařízení péče o děti typu dětské skupiny a jeho celkový provoz. Projekt předpokládá i vytvoření pracovního místa pro pečovatele. Na jedno vytvořené místo v zařízení péče o děti je poskytována podpora ve výši zhruba 24 tisíc korun. Na následný pololetní provoz jednoho místa dosahuje podpora až 35 tisíc korun, podmínkou přitom je dostatečná docházka dítěte.
 
Minimální výše podpory je 721 686 korun, maximálně lze získat až 2 474 352 korun. Celkem je na projekty vyčleněno 190 milionů korun.
 
Požadavky na zařízení:
  • požadovaná kapacita 7 až 24 dětí
  • odborná způsobilost pečovatele
  • byly stanoveny minimální hygienické požadavky na prostorové a provozní podmínky
  • zajištění stravování
  • elektronický docházkový systém
  • pojištění odpovědnosti za škodu
 
Požadavky na žadatele:
  • všechny osoby pečující o děti v podpořeném zařízení musí mít zaměstnanecký poměr u žadatele
  • žadatelé nemusí prokazovat vlastní zdroje, musí ale uhradit veškeré náklady spojené s provozem zařízení vzniklé nad rámec podpory


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
A&M-plzeňské účetnictví
Vedení účetnictví vč. uzávěrek, zpracování personalistiky a mezd.
www.plzenskeucetnictvi.cz

Pixely Pavla Ovsíka
Fotograf s oosobním přístupem ke klientovi.
www.pixpo.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
-0,020 Kč
23,27 Kč
0,013 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru