Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Daňoví poradci si mohou zřídit profesní datovou schránku v předstihu


Bc. Michaela Sobotková
22. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Profesní datové schránky můžou daňoví poradci využívat už dnes. Osm měsíců před tím, než jim budou zřizovány automaticky.


 
Automatické zřízení profesních datových schránek čeká daňové poradce od 1. července 2012. Půjde o profesní datové schránky s jednoznačnou identifikací a příznakem „daňový poradce“. Nařizuje to zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.
 
Daňoví poradci nebudou muset ale čekat až do poloviny příštího roku. Datové schránky mohou využívat ještě před jejich oficiálním zavedením. Ministerstvo vnitra se dohodlo s Komorou daňových poradců na zavedení procesních postupů, díky kterým mohou už dnes požádat o zřízení datové schránky.
 
Administraci žádostí vyřizuje Komora daňových poradců. Komora bude také zajišťovat aktualizaci údajů o držiteli schránky v Informačním systému datových schránek, případně informovat o jeho výmazu ze seznamu daňových poradců.
 
Díky profesní datové schránce daňová správa jednoznačně identifikuje datovou schránku daňového poradce, čímž bude naprosto jednoznačné, kam daňovým poradcům doručovat v daňovém řízení věci jejich klientů. Profesní schránku budou finanční úřady uznávat a automaticky používat.
 
Dosud mohli daňoví poradci požádat jen o zřízení běžné datové schránky podnikající fyzické osoby. Pokud takovou datovou schránku využívají, zůstává jejich funkčnost beze změny. Jestli budou chtít dosavadní datové schránky znepřístupnit, je už na rozhodnutí samotných držitelů těchto schránek.


Zdroj: Ministerstvo vnitra, Komora daňových poradců ČR
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
TEMPO-českomoravská audit
Audit, účetní poradenství, oceňování podniků, movit. věcí
www.malimanek.cz

Sport 2000 Česká Lípa
Prodej sportovních potřeb, servis a půjčovna lyží, snowboardů a přísl.
www.sportsarka.cz

Daňový kalendář

25. 11. 2019 Souhrnné hlášení (za říjen 2019)
25. 11. 2019 Kontrolní hlášení (za říjen 2019)
25. 11. 2019 Přiznání DPH (za říjen 2019)
2. 12. 2019 Daň z nemovitých věcí (2.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,58 Kč
0,020 Kč
23,19 Kč
-0,047 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 15.11.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru