Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Za krásami starého papírnického řemesla


Ivona Neuwirtová
4. 7. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Ruční papír se vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu a vyznačuje se vysokou kvalitou.

Foto: Ruční papírna Velké Losiny

pouziva POHODU
 

Velkolosinská papírenská manufaktura, jediná svého druhu u nás, je dnes se svou několikasetletou tradicí nepřetržité ruční výroby skutečnou „pamětnicí“ a současně i ojedinělým zdrojem řady zajímavých informací o vývoji výrobní techniky.


 
Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.
 
Jako technická památka například udržuje dodnes v chodu několik technologicky i technicky velmi zajímavých zařízení, ve výrobním procesu stále využívá řadu tradičních pomůcek a poznatků minulých generací. Unikátní areál byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní památku.
 
Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi.
 
Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.

Muzeum papíru

Areál národní kulturní památky nabízí zájemcům také návštěvu Muzea papíru, kde si mohou prohlédnout i některá pracoviště výrobního provozu. Zavítat můžete i do reprezentační prodejny a stylová restaurace může být příjemnou tečkou na samý závěr.
 
Papírenská manufaktura ve Velkých Losinách představuje svým návštěvníkům na dvou prohlídkových okruzích Muzea papíru tradiční výrobní techniku papíru, dějiny řemesla i řadu technických zajímavostí.
 
Nahlédnete do minulosti a současnosti kdysi velmi známého, ceněného a rozšířeného řemesla. Ruční papíry se tu více než čtyři staletí stále vyrábějí v autentických prostorách. Prohlídka areálu se zasvěceným výkladem průvodců je ojedinělou příležitostí k seznámení se s dávnou historií ruční výroby papíru.
 
V období hlavní turistické sezóny jsou aktivity pro návštěvníky ještě rozšířeny. Můžete si sami zhotovit vlastní listy papíru nebo se zúčastnit tvůrčí dílny s lektory, speciální večerní prohlídky a pravidelné sezonní výstavy v galerii Muzea papíru.


Související články:
Vinařství Gotberg vsadilo na přívlastková vína špičkové kvality
MANMAT – Inspirováno mushery, utvářeno zákazníky, kvalita potvrzena léty
František Hlava navázal na prvorepublikovou slávu dezertářství


Zdroj: Ruční papírna Velké Losiny
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
EXPERIA GROUP s.r.o.
Zajistíme Vám bezstarostné IT
www.experia.cz

Sdružení účetních poradců
Účetní pro online byznys, výrobu i služby.
www.sup-team.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru