Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Mýdlárna – návrat k podstatě, řemeslu a hodnotám


Bc. Michaela Sobotková
24. 8. 2021
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Mýdla začala Barbora Kálnássy vyrábět před osmi lety a dnes se Naturinka řadí mezi největší mýdlárny u nás.

Foto: Archiv Naturinka

pouziva POHODU
 

Začalo to babiččinými domácími mýdly, džemy, sirupy, pletenými svetry a háčkovanými taškami. Od toho byl už jen pomyslný krůček k Naturince – tradiční mýdlárně, která patří mezi největší v České republice.


 
Tradiční ruční mýdlárnu Naturinka založila Barbora Kálnássy před osmi lety a začínala v malé dílně, kde se postupně rodily další nápady. Dnes vyrábí produkty, které jsou v domácnosti běžně potřebné – nejen mycí prostředky pro osobní hygienu, ale také pečující tělovou kosmetiku a vše potřebné pro úklid a praní. „Důležité je pro nás zachovat a rozvíjet řemeslnou zdatnost a tradici a vytvářet trvalé hodnoty napříč generací,“ říká sama zakladatelka.

Všechny výrobky jsou 100% ekologické a neublíží přírodě. „Vyrábím je takové, jaké je potřebují moje děti a rodina. Za studena, takže nedegradují následkem tepelného zpracování, z těch nejkvalitnějších surovin dostupných na českém trhu a bez syntetických konzervantů,“ popisuje Barbora Kálnássy.

Naturinka vyprodukuje ročně osm až deset tun mýdel a řadí se tak mezi největší ruční mýdlárny v České republice. K tomu vám stačí pouze dva tyčové mixéry, šest hrnců, dvě ruční váhy, třímetrový kuchyňský pult a prostor o velikosti zhruba 40 m². Jak je to možné, že vám stačí tak málo?
Barbora Kálnássy: Práce není nijak náročná na mechanizaci a stroje, tedy to, co zabírá nejvíc místa. Nám stačí pouze kuchyňská linka. A když máte vymyšlený způsob efektivní výroby, vyrobíte bez problémů i sto mýdel za hodinu. Nejvíc prostoru nám zabere sušení. Když mýdlo umícháme, za hodinku máme hotovo, dáme ho do boxu, kde mýdlo tři dny zraje a vytuhne, potom ho nakrájíme. Dále ho musíme dát sušit. Máme na to takový velký sušicí regál. Vypadá to u nás jako v sýrárně, akorát jsou tam mýdla. Minimálně měsíc se z mýdla postupně odpařuje voda a stabilizuje se, tvrdne. Teprve potom ho můžeme finálně opracovat, zabalit a expedovat.Než se hotová mýdla dostanou k zákazníkům, trvá to minimálně měsíc.
Foto: Archiv Naturinka


Kdy jste začala vnímat, že jste se založením mýdlárny našla tzv. díru na trhu a že se začíná vaše podnikání rozrůstat?
Barbora Kálnássy: Před námi už nějaké mýdlárny existovaly, určitě jsme nebyli první. Podnikání se nám rozrůstalo zcela přirozeně. Začínali jsme v malé místnůstce a když jsem vyrobila první várku mýdel, obešla jsem s nimi v Brně prodejny a během měsíce jsem měla po mýdlech. Což byl pro mě velký implus, abych vyráběla dál. Vymyslela jsem si jednoduché receptury a chtěla jsem, aby byly čitelné. Aby měsíčkové mýdlo bylo měsíčkové atp. Cílila jsem na to, že český člověk má rád byliny, to, co tady roste a co zná. Po nějaké době se mě v obchodech začali vyptávat, co plánuji nového a postupně jsme začali přidávat další produkty. Moje práce mě opravdu naplňuje a baví a přemýšlím o ní neustále, ve dne i v noci.

Začínali jste pouze s e-shopem, neuvažujete tako o zřízení kamenné prodejny?
Barbora Kálnássy: Původně jsem o tom nechtěla ani slyšet, protože to bude další starost navíc. Mýdla a další sortiment dodáváme asi do 150 prodejen a e-shopů se zdravou výživou po celé republice. Ale hodně lidí se nás na to ptalo, až jsme se nakonec rozhodli, že do toho půjdeme. A teď v září na první podzimní den budeme v Brně otevírat svoji vlastní kamennou prodejnu. Bude přímo v centru pod Zelným trhem v ulici s příznačným názvem Květinářská. Těším se na to, že budeme mít přímý kontakt se zákazníky. Protože kdo vyrábí, měl by i prodávat, jelikož o tom ví všechno, a zákazníkovi tak může odpovědět na každou jeho otázku.

Kdo jsou vaši nejčastější zákazníci a jaké produkty a přísady jsou u nich nejoblíbenější?
Barbora Kálnássy: Řekla bych, že naše výrobky si kupují téměř všechny věkové kategorie. Zákazníci jdou především po vůni, a to po vůni, kterou znají. Takže 90 % lidí sáhne po levandulové vůni. Potom po těch svěžích vůních, jako je lemongrass a meduňka. Co se týče bylin, tak tam bodují měsíček, heřmánek, řebříček, zkrátka vše, co si dokáží lidé představit a co u nás roste. Často lidé vyhledávají produkty na dermatologické potíže. Zde vsázíme na osvědčené odvary z dubové kůry a z dalších českých bylin.Co se týče vůní, sahají lidé nejraději po osvědčených, které znají. Mezi oblíbené patří i měsíček.
Foto: Archiv Naturinka

 
V oblasti kosmetiky jste přišli dokonce jako první se systémem vratného obalu a časem jste k tomuto kroku inspirovali také další výrobce. Po šesti letech jste letos celý projekt zrekapitulovali a rozhodli jste se přejít na obaly, které jsou zcela kompostovatelné a rozložitelné. Co vás k tomu vedlo?
Barbora Kálnássy: I když zrecyklovaných obalů bylo více než deset tisíc, představovaly pouze tři procenta celkové produkce. Vyhodnotili jsme to jako neefektivní a změnili jsme celý koncept. Obaly na mýdla a šampony jsou od letošního léta zcela kompostovatelné a rozložitelné. Etikety na skleněných obalech taktéž. Když to řeknu úplně hrubě – pokud člověk ten obal vyhodí někde v přírodě, tak se vůbec nic nestane, protože část bude z recyklovaného papíru a část z papíru, který se dá recyklovat nebo biologicky rozložit. Použitá lepidla jsou také ekologická. Takže se nám to podařilo a jsem za to moc ráda, protože mám pocit, že ta cesta je skutečně čistá a nezanecháme za sebou skoro žádnou stopu.

Používáte vy sama nebo vaše rodina konvenční kosmetiku? Dovedete si to vůbec představit, že byste zašla do klasické drogerie a tam si něco koupila?
Barbora Kálnássy: Do klasické drogerie občas zajdu, ale konvenční kosmetiku opravdu nepoužívám. (směje se) Vystačím si s kostkou mýdla a šamponem z naší produkce. Na mazání používám krém nebo nějaký olej také z Naturinky. Úplně perfektní je třeba náš švestkový olej. Když jdu do drogerie, koupím si tam pouze zubní pastu, protože ty nevyrábíme, a ekologické tablety do myčky. Jinak nic. Mám pět dětí, z toho čtyři holky, u těch tomu nechávám volnější průběh, protože si to musí samy vyzkoušet a dojít si k tomu samy. Ale rozhodně nemáme koupelnu plnou plastových lahviček.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Cestovní náhrady za benzín se zvýšily

19. 10. 2021 | Vzhledem ke zvyšujícím se cenám pohonných hmot vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlášku, která od 19. října zvedá průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad z 27,80 Kč na 33,80 Kč. Týká se to jen benzinu 95 oktanů, ostatní ceny zůstávají beze změn, tedy 31,50 Kč za 1 litr benzinu 98 oktanů a 27,20 Kč za 1 litr motorové nafty. Pokud k pracovním účelům využíváte elektromobil, průměrná cena za 1 kWh elektřiny je 5 Kč.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
EPIMO spol. s r.o.
slaboproudé a zabezpečovací systémy
www.epimo.cz

Mgr. Vít Eleder, advokát
Právní služby se zaměřením na daňové právo
www.eleder.cz

Daňový kalendář

25. 10. 2021 Přiznání DPH (za září 2021)
25. 10. 2021 Přiznání DPH (za 3. čtvrtletí 2021)
25. 10. 2021 Souhrnné hlášení (za září 2021 a 3. čtvrtletí 2021)
25. 10. 2021 Kontrolní hlášení (za září 2021 a 3. čtvrtletí 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,51 Kč
0,055 Kč
21,88 Kč
-0,051 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.10.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru