Do zoologické zahrady v Jihlavě 365 dní v roce


Mgr. Michaela Sobotková
3. 8. 2023
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Žirafy, antilopy a zebry bydlí v jihlavské zoologické zahradě v expozici nazvané Africká savana.

Foto: Archiv STORMWARE

pouziva POHODU
 

Giboni prohánějící se v ruinách chrámu, plameňáci odpočívající v přístřeší hliněné stavby kryté rákosovými střechami v africké vesnici. I toto můžete vidět v jihlavské zoo. Zvířata u nich totiž bydlí v tematicky zaměřených expozicích a bez mříží.


 
Historie jihlavské zoologické zahrady se začala psát už v 50. letech minulého století, kdy byly položeny první základy tehdejšího zookoutku. Ten se postupně rozrůstal, až bylo potřeba najít vhodnější prostory. A tak se zvířata postupně zabydlela v údolí říčky Jihlávky, kde byl pro to ideální terén a kde dodnes zoologická zahrada sídlí.

V Jihlavě se specializují na chov malých drápkatých opic, kočkovitých šelem a plazů. K vidění je ale více než 270 druhů zvířat, která jsou umístěná v netradičních expozicích. Třeba lemuři vesele poskakují v expozici Madagaskar, žirafy, antilopy a zebry zahlédnete zase v expozici Africká savana. Tropický pavilon s visutou lávkou je pro změnu domovem ryb, želv nebo krokodýlů a cestou můžete potkat i havarované letadlo, které džungle už pomalu zarůstá, a dokonce se v něm zabydleli baziliškové.V zoologické zahradě v Jihlavě se zaměřují mimo jiné na chov malých drápkatých opic.
Foto: Archiv STORMWARE


Letos už v zoo přivítali mláďata u lemurů, klokanů, ovcí, nyal nebo třeba u papoušků a drápkatých opiček. Nejvíce očekávaným novým obyvatelem je však primát původem z Afriky kočkodan Rolowayův, kterého se od roku 2023 jihlavská zoologická zahrada rozhodla začít chovat. Patří totiž k největším druhům z čeledi kočkodanovitých a navíc je kriticky ohrožený.

„V minulém roce se u nás poprvé narodili pekari Wagnerovi (jihoamerický nepřežvýkavý sudokopytník – pozn. red.), z čehož máme obzvlášť velkou radost. U nás v zoo chováme tento druh od roku 2014 a byli jsme tak první českou zahradou, kde byl pekari Wagnerův vůbec k vidění,“ popisuje Simona Kubičková, vedoucí marketingu jihlavské zoo.

Do zoo v Jihlavě můžete zavítat 365 dní v roce. Kromě klasických prohlídek si můžete užít také různé akce, například ke Dni zvířat nebo večerní prohlídky se zoologem. V loňském roce zaznamenala zoologická zahrada rekord v počtu návštěvníků – cestu si do ní našlo více jak 350 000 lidí.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Změny u formulářů k DPH

30. 11. 2023 | K menším úpravám dojde od roku 2024 u elektronického formuláře kontrolního hlášení a daňového přiznání k DPH. A to v souvislosti s novelou zákona o DPH, která je součástí konsolidačního balíčku. Změny se budou týkat zejména popisů vybraných položek těchto formulářů, více se o nich dozvíte na webu Finanční správy. Elektronický formulář souhrnného hlášení VIES včetně pokynů k jeho vyplnění zůstane pro rok 2024 beze změny.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Vedení účetnictví a mezd
Zpracováváme účetnictví, daně a mzdovou agendu. Bereme nové klienty!
www.prahavedeniucetnictvi.cz

ÚČETNICTVÍ UMB s.r.o.
Vedení účetnictví, mzdy, správa pohledávek, daňové poradenství.
www.umb.cz

Daňový kalendář

15. 12. 2023 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2023 Přiznání DPH (za listopad 2023)
27. 12. 2023 Souhrnné hlášení (za listopad 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,35 Kč
0,060 Kč
22,39 Kč
0,176 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 01.12.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme