Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Drobní živnostníci a e-shopy se nejspíš vyhnou EET


Redakce
24. 11. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Drobní živnostníci, kteří vykazují tržby v řádu stokorun denně, mají šanci vyhnout se EET.

Foto: Shutterstock

chystase
 

Pokud fyzické osoby s ročním obratem do 250 000 Kč využijí tzv. institut paušální daně, mají šanci vyhnout se EET. Velmi reálné je také to, že evidovat tržby nebudou muset ani e-shopy u plateb kartou přes internet.


 
Drobní živnostníci jsou jen krůček od toho, že nebudou muset povinně evidovat svoje tržby. A to za podmínky, že se osoby samostatně výdělečně činné, které vykazují tržby v řádu stokorun denně, dohodnou s finančním úřadem na paušální dani. Velmi reálné je i to, že evidovat tržby nebudou muset ani e-shopy u plateb kartou přes internet.
 
Pokud fyzické osoby, jejichž příjem nepřevýší 250 000 Kč ročně, využijí tzv. institut paušální daně, tak podle dohody zástupců malých podnikatelů a Ministerstva financí mají reálnou šanci být vyjmuti z režimu EET.
 
Institut paušální daně je možné využívat i dnes, nicméně zájem firem dohodnout se s finančním úřadem na zaplacení určité daně byl zatím minimální. Fakticky to znamená, že podnikatel ukáže výsledky za poslední rok, navrhne plán roku následujícího a podle toho si dohodne s pracovníky finanční správy daň. Ve skutečnosti se tím vykoupí ze všech administrativních povinností a nově i z evidence tržeb.
 
„Jedná se o racionální rozhodnutí. V tomto případě se vůbec nedá hovořit o nějakém větším podnikání. Jedná se o fyzické osoby, které dělají pár set korun tržeb denně, a jejich reálné výdělky jsou naprosto minimální. Může se jednat například o malé vesnické výčepy, které otevřou v pátek a v sobotu večer,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR („AMSP ČR“), a dodává, že pokud dojde k dohodě, že tyto osoby zaplatí alespoň minimální daň, může to být pro stát dokonce výhodnější než doposud.

Vynětí z EET bude vzhledem k účinnosti daňového balíčku (pravděpodobně od 1. dubna 2017) a stanovenému stropu uplatnitelné především pro poplatníky ve 3. a 4. fázi, na které opatření primárně míří, v ojedinělých případech také poplatníky evidující ve 2. fázi. Poplatníci, kterým vznikne povinnost v 1. fázi evidence tržeb, budou muset evidovat minimálně do účinnosti daňového balíčku. Institutu budou moci využít také ti, co své podnikání realizují sezonně.

E-shopy nebudou muset evidovat platby prováděné kartou přes internet

Na ministerstvu se objevil ještě jeden návrh – neevidovat tržby e-shopů u plateb prováděných kartou prostřednictvím internetu. To navazuje na dohodu mezi AMSP ČR a Ministerstvem financí z léta, kdy se vyjmuly z povinnosti evidence tržeb e-shopy prodávající přes prostředníky, například zásilkové služby, které následně platbu zasílaly na účet prodejce. Více se dozvíte v článku Dobírka nebude za určitých podmínek podléhat EET.
 
„Platby přes platební bránu mají mnoho variant a provozovatelům e-shopů by to dost zkomplikovalo život. Podstatné je ale to, že se v konečném důsledku jedná o bezhotovostní převod, a tudíž případný daňový únik je naprosto minimální. E-shopy elektronizují svoje prodeje již dnes a nemá proto smysl zavádět jim další režim,“ doplňuje místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

Aktuální informace ohledně EET sledujte na našem webu E-tržby pod lupou.


Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Firmy v Pohodě
 
Lachman- umělecký truhlář
Opravy historického nábytku a předmětů ze dřeva.


účetnictví Brno
Účetnictví, daně, mzdy, i on-line v dohodnutých termínech
ucetnictvibrno.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru