Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Seed/Venture kapitálový fond podpoří rizikové investice


Bc. Michaela Sobotková
14. 6. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Seed/Venture kapitálový fond chce motivovat soukromé investory, aby spoluinvestovali kapitál do začínajících firem. Podpory se dočkají také menší podnikatelé v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.


 
Naprostou novinkou v podpoře českého podnikání bude Seed/Venture kapitálový fond, který Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje spustit v rámci Operačního programu Podnikání a inovace ještě v letošním roce.
 
„Chceme, aby peníze z evropských fondů byly využity účelně na investice, které podpoří dlouhodobou konkurenceschopnost Česka. Pilotní fond rizikového kapitálu toto splňuje. Bude investovat kapitál do začínajících firem společně se soukromými investory, kteří kromě prostředků poskytnou i potřebné know-how pro jejich další rozvoj, podobně jako je to u fondů existujících řadu let v zahraničí,“ popsal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
 
Cílem projektu je rozvíjet trh rizikového kapitálu v oblasti investic do začínajících firem s inovačním potenciálem. Jedná se tedy hlavně o investice, o které mají malý zájem jak banky kvůli rizikovosti, tak tradiční venture kapitálové fondy z důvodu malého rozsahu investic.
 
„Přitom tyto začínající firmy mají často velký potenciál stát se konkurenceschopnými a prorazit i na zahraničních trzích, a to nejen v oblastech jako je IT nebo biotechnologie,“ doplnil ministr Kuba.
 
Podle náměstka ministra pro oblast fondů EU, výzkumu a vývoje Martina Frélicha bude smyslem Seed/Venture kapitálového fondu motivovat soukromé investory, aby pronikli také na tuto část trhu. Fond jim bude pomáhat spoluinvesticí v rozmezí 10 až 70 procent, u pokročilejších projektů 10 až 50 procent. Pouze u nejmenších projektů bude fondu umožněno investovat samostatně.
 
„Prostředky vynaložené Seed/Venture fondem mají revolvingový charakter. Peníze navrácené z úspěšných investic tedy budou moci být použity ve prospěch dalších projektů. Seed/Venture fond se tak stává dlouhodobým nástrojem podpory inovačního podnikání a růstu konkurenceschopnosti České republiky,“ podotkl ředitel sekce fondů EU na ministerstvu Petr Očko.

Inostart – program pro začínající podnikatele


Podpory se dočkají také malí a střední podnikatelé v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v rámci programu Inostart, který je součástí Programu švýcarsko-české spolupráce.
 
Česká spořitelna, která vzešla vítězně z výběrového řízení, bude poskytovat začínajícím podnikatelům (do tří let existence firmy) s inovativním podnikatelským záměrem úvěry v rozmezí 500 tisíc až 15 milionů korun. Tyto prostředky bude možno využít na nákup hmotného a nehmotného investičního a neinvestičního majetku a také na pokrytí provozních nákladů.
 
Záruky za úvěry podnikatelů bude České spořitelně poskytovat Českomoravská záruční a rozvojová banka z finančních prostředků Programu švýcarsko-české spolupráce až do výše 60 procent jistiny úvěru. Kromě úvěrů bude Česká spořitelna podnikatelům poskytovat také individuální poradenství spojené s realizací podnikatelských záměrů. Program Inostart vyhlásí ministerstvo během léta.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zdravotní pojištění v nové výši je potřeba odvést už za leden

18. 1. 2021 | Minimální záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ se od roku 2021 zvýšila na 2 393 Kč za měsíc, pro osoby bez zdanitelných příjmů na 2 052 Kč měsíčně. Termín splatnosti je pro OSVČ i osoby bez zdanitelných příjmů od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu ve správné výši je tedy třeba odvést mezi 1. lednem a 8. únorem na účet vaší zdravotní pojišťovny.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PINON.CZ
Vše pro váš dům, zahradu, volný čas, ale i vaše děti.
www.pinon.cz

miklik.eu
Velkoobchod, maloobchod, e-shop kancelářskými, školními potřebami
www.miklik.eu

Daňový kalendář

20. 1. 2021 Daňové přiznání MOSS (4. čtvrletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,13 Kč
-0,035 Kč
21,59 Kč
0,032 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.01.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru