Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Domény .cz jsou stále populárnější


Bc. Michaela Sobotková
12. 10. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Zatímco v letech 2010 a 2011 se podíl .cz domén držel stabilně na 60 procentech ze všech registrovaných koncovek, letos tyto domény posílily. Zájmu neunikly ani exotické koncovky jako .as, .tv nebo .co.


 
I když by se mohlo zdát, že vzhledem k nedostatku volných .cz domén budou lidé více registrovat koncovky .eu nebo .com, opak je pravdou. Podíl .cz domén vzrostl v letošním roce na bezmála 65 procent všech domén, které si zákazníci koupili nebo prodloužili u Active 24, což je jeden z největších českých doménových registrátorů.
 
Obecně je adresa na .cz doméně pro zákazníky nejvíce atraktivní a snaží se ji zaregistrovat jako první variantu. Příčin trendu rostoucího zájmu o .cz adresy může být hned několik. „Je možné, že atraktivní názvy na generických doménách jako .com jsou již vyčerpány ve větší míře než u .cz koncovek, přeci jen si je registruje celý svět. Zákazníci mají také často registrován stejný název na několika doménách a po čase se rozhodnou si nechat pouze .cz variantu,” vysvětluje František Grunt, marketingový ředitel Active 24.
 
Ani na .cz koncovce však často nebývá snadné nalézt atraktivní adresu, která by již nebyla obsazená. Celkový počet .cz domén by měl totiž na konci října dosáhnout jednoho milionu. Pak přicházejí na řadu další koncovky. Nejvíce oblíbené po .cz jsou koncovky .eu, .sk a .com.
 

Zajímavou variantou mohou být „exotické“ koncovky

 
Když ani na těchto doménách lidé neuspějí, mohou být pro ně zajímavé i „exotické“ konocovky. Akciové společnosti často kupují adresy na doméně státu Americká Samoa (.as), televize zase využívá doménu Tuwalu (.tv).
 
Pro české zákazníky jsou zajímavé i doménové koncovky .to, .se a .me, pro které nabízí čeština zajímavé využití, například uhlidame.to, objev.me, sbal.se. Největším skokanem je ovšem kolumbijská doména .co, jejíž prodeje u Active 24 vzrostly za poslední rok o 320 procent. „Koncovka .co je vhodnou alternativou, pokud je žádaná adresa na .com doméně obsazena,“ říká k tomu František Grunt.


Zdroj: Active 24
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
EDAAT, s.r.o.
Úplný ekonomicko-právní servis vč. účetnictví a daňového poradenství.
www.edaat.cz

Firma Účtujeme.cz, s.r.o.
je rodinná firma s tradicí výkonu řemesla z generace na generaci.

Daňový kalendář

25. 9. 2019 Souhrnné hlášení (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Kontrolní hlášení (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Přiznání DPH (za srpen 2019)
15. 10. 2019 Silniční daň (3. záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,92 Kč
0,035 Kč
23,50 Kč
0,038 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.09.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru