Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Pouze třetina faktur je zaplacena včas


Bc. Michaela Sobotková
9. 9. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Průměrné zpoždění plateb v rámci tuzemské ekonomiky je 11 dnů po splatnosti.

Foto: Fotolia

 

Průměrné zpoždění plateb v rámci tuzemské ekonomiky je 11 dnů po splatnosti. Nejhorší platební morálka panuje v dopravě a stavebnictví, naopak nejlépe si vedou společnosti z oblasti zdravotnictví a školství.


 
Třetina faktur v České republice je zaplacena včas, 58 % do 30 dnů po splatnosti, 4 % do 60 dnů a 5 % ještě později. Průměrné zpoždění plateb v rámci tuzemské ekonomiky je 11 dnů po splatnosti.
 
Nejhorší platební morálka panuje v dopravě a stavebnictví – firmy průměrně faktury zaplatí 20, resp. 16 dnů po splatnosti. Naopak nejlépe platí společnosti ze zdravotnictví a školství, průměrně šest dní po splatnosti.
 
Z dlouhodobějšího pohledu se platební morálka firem zlepšila a ustálila. To jsou závěry analýzy platební morálky českých firem, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Platební informace Bisnode měsíčně sleduje na vzorku deseti milionů faktur a 250 tisíců podnikatelských subjektů.
 
„Platební morálka firem v Česku se v posledních letech zlepšuje. Roste podíl faktur zaplacených včas a současně klesá průměrné zpoždění plateb vyjádřené ve dnech po splatnosti v rámci celé České republiky. Zlepšení platební morálky podnikatelských subjektů je odrazem oživování tuzemské ekonomiky,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
 
„Našim klientům doporučujeme pravidelně sledovat platební morálku svých obchodních partnerů, neboť z vývoje platební morálky lze odhalit případné problémy ještě dříve, než firmu skutečně postihnou,“ dodává Štěpánová.

Tab.: Vývoj průměrné platební morálky ve dnech po splatnosti podle odvětvíZdroj: Bisnode
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
A.H.S. - ekonom.servis
daňové poradenství, vedení účetnictví, mzdy, personalistika
www.ahs.cz

Kateřina Slaná, DiS.
Účetní nabízí komplexní vedení účetnictví, poradenství, mzdy
www.uctoslana.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru