Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

QR kódy v programu POHODA


Bc. Michaela Sobotková
25. 6. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

QR kód se z přijaté faktury vyfotí chytrým telefonem a platební příkaz se do bankovní aplikace vyplní automaticky.

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Elektronické platby pomocí takzvaných QR kódů jsou stále populárnější. Od letošní květnové verze je mohou využívat také uživatelé programu POHODA. Díky nim mohou svým odběratelům usnadnit například úhrady faktur. A vytvářet lze také vlastní QR kódy.


 
Zahlédli jste už někde směsici černobílých čtverečků, které připomínají rozsypaný čaj? Tak to jste měli co do činění s QR kódem. Dvojrozměrný kód zapisovaný do čtverce, který v sobě nese internetovou adresu, kontaktní informace či údaje pro elektronickou fakturaci, dokáže spojit reálný svět se světem virtuálním prostřednictvím mobilního telefonu.
 
Zkratka „QR“ pochází z anglického „quick response“, což v doslovném překladu znamená „rychlá odpověď“. A to tato odpověď opravdu je. V praxi stačí vyfotit QR kód na mobilní telefon skrze (zdarma) nainstalovanou aplikaci QR čtečka. Po vyfocení QR kódu se automaticky zobrazí obsah, nejčastěji internetový odkaz. Novodobé využití QR kódu nabízí široké možnosti, například i moderní QR platbu.

Zrychlení fakturace

Možností, jak využít QR kód, je opravdu mnoho. Od kontaktů na vizitkách přes reklamní QR kód v tisku až po designové QR kódy v metru či elektronické platby. Právě elektronické platby můžete využívat od verze POHODA Květen 2013 také v ekonomickém systému POHODA.
 
Díky QR kódům můžete především předávat platební údaje a zrychlit tak fakturaci. Při úhradách vámi vystavených faktur odpadá odběratelům nutnost přepisovat číslo účtu, variabilní symbol a další údaje. Stačí mít v chytrém telefonu nebo tabletu nainstalovanou aplikaci banky.
 
QR kód se z přijaté faktury vyfotí chytrým telefonem, resp. tabletem, a platební příkaz se do bankovní aplikace vyplní automaticky. Vytvořený příkaz stačí zkontrolovat, potvrdit a odeslat do banky.
 
Aktuálně tento standard podporují tyto banky: Raiffeisen Bank, Komerční banka, ČSOB, ERA, Air bank a Česká spořitelna. Více informací ke QR kódům najdete na adrese: http://qr-platba.cz.

Jak na to?

V ekonomickém systému POHODA je QR kód nově doplněn na některé tiskové sestavy v agendách Vydané faktury, Vydané zálohové faktury a Ostatní pohledávky. Najdete jej například na tiskových sestavách Faktura, Faktura v cizí měně, Vydaná zálohová faktura atd. Tedy na dokladech, které vystavujete svým zákazníkům (odběratelům).Co na to POHODA? Zobrazený QR kód pro elektronické platby na náhledu vydané faktury.

 
Na zmíněných tiskových sestavách zobrazí POHODA QR kód automaticky pouze za předpokladu, že je částka k likvidaci (úhradě) větší než nula, u bankovních údajů je zadaný IBAN a jako forma úhrady je uveden typ převod.
 
Nechcete-li na dokladech QR kód zobrazovat, zrušte zatržení volby Povolit zobrazení QR platby na sestavách v agendě Globální nastavení/Doklady.Co na to POHODA? V sekci Globální nastavení/Doklady je nová volba, která umožňuje zobrazení QR kódů na tiskových sestavách.

 
POHODA dále umožňuje také vlastní vytváření QR kódů. Pomůže vám s tím editor tiskových sestav Report Designer, který je součástí každé instalace systému POHODA. Vytvořený QR kód můžete přidávat na další tiskové sestavy.
 
V programu Report Designer zvolíte povel Vložit/QR kód. Zobrazí se dialogové okno Vlastnosti objektu, ve kterém na záložce Text vložíte požadovaná databázová pole, nebo zapíšete text ručně. Na záložce QR kód určíte další parametry vytvářeného QR kódu, jako třeba způsob zakódování, tichou zónu nebo rámeček.Co na to POHODA? Dialogové okno Vlastnosti objektu slouží k nadefinování vlastního QR kódu.


Zdroj: Moje POHODA (květen 2013), www.qr-kody.cz
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Ondra
8. 4. 2019 20:37:53
Dobrý den, jsem programátor, který řeší zpracování QR kódů a zjistil jsem, že váš software jako jeden z mála v QR kódech používá kontrolní součet (checksum, CRC32). Bohužel ho však vytváří nesprávně. Doporučuji buď opravit, nebo úplně odstranit, i když naprostá většina čteček tento kontrolní součet úplně ignoruje.
Hlášení závadného obsahu

Grudl
22. 2. 2019 13:34:04
Taky jsem pro možnost vypnutí data splatnosti. Když platím, chci peníze odeslat ihned a když přijímám peníze, tak je chci mít taky co nejdříve.
Hlášení závadného obsahu

Robert
24. 1. 2019 7:50:01
Dobrý den, zjistil jsem, že v nové verzi Pohody QR kód obsahuje automaticky datum splatnosti. To ovšem nechci a nikde jsem nenašel možnost, jak uvedení data splatnosti vypnout.
Hlášení závadného obsahu

Radka
5. 7. 2013 14:31:31
Dobrý den, krom zdroje informací http://www.qr-kody.cz doporučuji také kouknout na facebook http://www.facebook.com/qrkody
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ADAVE - POHÁRY, MEDAILE
Výrobce a prodejce sportovních trofejí pro sportovce, chovatele...
www.poharymedaile.cz

SladkeBobule.cz
ledové víno,slámové víno, sladké víno, obaly,krabičky,taštičky na víno
www.sladkebobule.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,02 Kč
-0,035 Kč
24,52 Kč
-0,088 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 28.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru