Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Oceňování majetku a závazků v účetnictví

Správné ocenění majetku a závazků je jedním ze základních předpokladů správně vedeného účetnictví. Ocenění se někomu může jevit jako jednorázová záležitost, která se na začátku zaúčtuje a je hotovo. V souvislosti s oceněním je však třeba myslet na několik problémů.

1. Právní úprava

Správné ocenění majetku a závazků je jedním ze základních předpokladů správně vedeného účetnictví. Právní úprava způsobů ocenění je uvedena v § 24 a § 25 zákona o účetnictví (dále jen „ZÚ“), bližší detaily jsou dále rozvedeny v jednotlivých Českých účetních standardech. Na první pohled by se mohlo zdát, že ocenění je jednorázovou záležitostí, která se „odbude“ v momentě prvotního účtování o daném účetní případu tím, že se hodnota z účetního dokladu zaúčtuje.

Ve skutečnosti se v souvislosti s oceněním řeší souběžně několik problémů:

  • okamžiky ocenění,
  • výběr oceňovací ceny a
  • v případě účetních případů v cizí měně ještě výběr kurzu pro přepočet cizí měny na českou měnu.

2. Okamžiky ocenění

Zcela jistě k prvotnímu ocenění dochází při vzniku účetního případu. Samotný vznik účetního případu je v některých případech determinován i vnitřními poměry účetní jednotky a jejím vnitřním předpisem, jak vyplývá z českého účetního standardu č. 001, bodu 2.4.3. Druhým okamžikem ocenění je pak konec rozvahového dne, ke kterému se sestavuje účetní závěrka. Toto ocenění je třeba do účetních knih proúčtovat.

K okamžiku sestavení účetní závěrky se tak zabýváme podle jednotlivých druhů aktiv a závazků:

  • přeceněním na reálnou hodnotu (pouze u zákonem stanovených aktiv),
  • tvorbou opravných položek, které ocenění majetku korigují,
  • přepočtem vyjmenovaných druhů majetku a závazků vzniklých v cizích měnách aktuálním kurzem České národní banky (ČNB) k rozvahovému dni,
  • přeceněním metodou ekvivalence (opět pouze u zákonem stanových aktiv).

3. Typy oceňovacích cen

Z výčtu uvedeného v § 25 odst. 1 zákona o účetnictví je možné dovodit tyto druhy cen a jejich použití:

a) Pořizovací cena

Do pořizovací ceny se zahrnují povinně i ostatní náklady související s pořízením daného aktiva. Této problematice se podrobně věnuje Prováděcí vyhláška k zákonu o účetnictví pro podnikatele 500/2002 Sb. v § 47 až 50, kde se podle druhu aktiv uvádí výčet nákladů, které se do pořizovací ceny zahrnují a které se do pořizovací ceny nezahrnují. Oba výčty jsou demonstrativní.

Pořizovací cenou se při vzniku účetního případu oceňuje úplatné nabytí hmotného a nehmotného majetku, zásob, nakoupených pohledávek, podílů a cenných papírů.

b) Hodnota vlastních nákladů

Toto ocenění se používá v případech nabytí aktiva vlastní činností. Jedná se o vlastní výrobu hmotného majetku, o vlastní vývoj nehmotného majetku, vlastní výrobu zásob a příchovky zvířat.

c) Jmenovitá hodnota

Jmenovitá hodnota je jednoznačně používána u peněz, cenin a závazků.

d) Reprodukční pořizovací cena

Toto ocenění je používáno v případě bezúplatného nabytí a také v případě přeměn společností. Touto cenou však nikdy nemohou být oceněny peníze a ceniny.

e) Reálná hodnota

Reálnou hodnotou jsou oceňovány pouze zákonem vymezené cenné papíry a pohledávky, a to nikoliv v okamžiku vzniku účetního případu, ale následně, nejpozději pak k rozvahovému dni.

Definice jednotlivých cen používaných pro ocenění jsou uvedeny v § 25 odst. 5 a v § 27 odst. 4 a ž 7 zákona o účetnictví.

Zcela samostatným problémem je ocenění podniku kupujícím (§ 24 odst. 3 písm. a) ZÚ) či ocenění souboru majetku, který není podnikem (§ 24 odst. 3 písm. b) ZÚ). Od toho je nutné odlišit pořízení souboru movitých věcí se samostatným technickoekonomickým určením, který se ocení jako celek (§ 24 odst. 4 ZÚ).

4. Používání kurzů

Ke správnému ocenění jistě patří také problematika přepočtu cizí měny na českou měnu. Okamžikem ocenění majetku a závazků na českou měnu se zabývá ustanovení § 24 odst. 2 zákona o účetnictví.

Podle tohoto ustanovení se majetek a závazky v cizích měnách na českou měnu přepočítávají:

  • k okamžiku uskutečnění účetního případu,
  • ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku sestavení účetní závěrky.

Při přepočtu majetku a závazků na cizí měny vznikají v účetních jednotkách:

  • kurzové rozdíly průběžné, které vznikají jako rozdíl kurzů:

– k datu vzniku účetního případu v cizí měně (např. vznik pohledávky, závazku, nákup valut do pokladny apod.) a

– k datu dalšího nakládání s majetkem či závazky (např. inkaso pohledávky, platba závazku, výměna korun za valuty, placení ubytování v cizině v lokálních měnách, převod valut z pokladny na devizové konto apod.),

  • kurzové rozdíly k rozvahovému dni, které vznikají jako rozdíl kurzů:

– ve kterém je majetek a závazky oceněn v účetnictví (např. kurz k datu vzniku účetního případu) a aktuálního kurzu ČNB k rozvahovému dni.

V tomto přepočteném aktuálním kurzu ČNB k rozvahovému dni jsou majetek a závazky oceněny až do okamžiku:

  • dalšího nakládání s majetkem či závazky (platba závazku, inkaso pohledávky, postoupení pohledávky apod.) nebo
  • dalšího rozvahového dne, kdy jsou opět přepočteny aktuálním kurzem ČNB.

Účetní jednotka se může při vzniku účetního případu (nikoliv však k rozvahovému dni) rozhodnout pro použití následujících typů kurzů:

  • aktuální kurz ČNB platný k datu uskutečnění účetního případu, který je (jako jediný bez možnosti výběru) nutné použít také pro přepočet k rozvahovému dni. Možnost použití aktuálního kurzu ČNB vyplývá z § 24 odst. 6 zákona o účetnictví. Kurz ČNB není možné zaokrouhlovat.
  • pevný kurz, který je ve svém důsledku také kurzem ČNB. Účetní jednotka si může svým vnitřním předpisem stanovit pevný kurz, který se rovná aktuálním kurzu ČNB k prvnímu dni období, po které pevný kurz platí. Pevný kurz nelze použít pro přepočet majetku a závazků k rozvahovému dni. Možnost použití pevného kurzu vyplývá z § 24 odst. 7 zákona o účetnictví.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Platba daně z nemovitostí: Kdy dorazí složenky?

    |

    Finanční správa rozesílá informace k platbě daně z nemovitých věcí a nejpozději do 23. května je obdrží všichni poplatníci. Pokud máte datovou schránku nebo jste požádali o doručení e-mailem, podklady obdržíte touto cestou. Jinak vám složenka přijde poštou. Přes dva miliony poplatníků dostanou pokyny elektronicky, poštou pak dorazí složenky zhruba 1,8 milionu lidem. Asi 50 tisíc osob hradí daň prostřednictvím SIPO. Platbu je třeba provést do 2. června, přičemž částky do 5 000 Kč se platí najednou, vyšší částky je možné rozdělit na dvě splátky s druhým termínem do 1. prosince. Platební pokyny obsahují číslo účtu, variabilní symbol a QR kód pro snadnou platbu.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících