Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jak by mohl vypadat nový zákon o účetnictví?


Redakce
21. 11. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Modernizovaný zákon o účetnictví by měl brát v potaz jak mezinárodní trendy, tak i razantní rozvoj informačních a komunikačních technologií v oblasti účetnictví.

Foto: 123RF

chystase
 

Dnešní doba přináší v rámci ekonomického života účetních jednotek řadu nových situací, které nelze stávající zákonnou úpravou jednoznačně řešit. Zákon o účetnictví by měl tedy dostat novou, modernější podobu. S jakými změnami se v návrhu počítá?


 
Dnešní doba přináší v rámci ekonomického života účetních jednotek řadu nových situací, které nelze stávající zákonnou úpravou jednoznačně řešit. Nový zákon o účetnictví by měl na tento vývoj nejen zareagovat, ale měl by do určité míry též předjímat budoucí tendence.

Do mezirezortního připomínkového řízení proto míří návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví z dílny Ministerstva financí. Měl by to být moderní zákon, jehož věcný záměr bere v potaz jak mezinárodní trendy, tak i razantní rozvoj informačních a komunikačních technologií v oblasti účetnictví, včetně digitalizace a robotizace účetnictví a jeho procesů.

Rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky

Věcný záměr pamatuje i na velké množství mikro a malých účetních jednotek, pro které počítá jednak s určitým zjednodušením a zároveň nepředpokládá žádné významné změny v zavedených postupech účtování.

Pro fyzické osoby podnikatele je zjednodušením navrhované zrušení povinnosti vést účetnictví při překročení hranice 25 mil. Kč obratu. Zároveň by mělo dojít také ke zpřehlednění zákonných požadavků na inventarizaci.

V modernizovaném zákoně se počítá také s rozšířením použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky některými subjekty působícími na finančním trhu. Jedná se zejména o banky, vybrané finanční instituce a pojišťovny, které již dnes předávají dohledovým orgánům informace podle mezinárodních účetních standardů, jak požaduje právo EU.

Současně se předpokládá snížení administrativní zátěže pro všechny účetní jednotky používající mezinárodní účetní standardy, pokud bude výsledek hospodaření, zjištěný podle těchto standardů, využit i pro stanovení základu daně z příjmů.

Vymezení základních účetních zásad a významných pojmů přímo vzákoně

Další významnou změnou by mělo být vymezení základních účetních zásad a významných pojmů přímo v zákoně o účetnictví. Jedná se o dlouhodobý požadavek odborné veřejnosti, který by měl přispět k vyšší právní jistotě účetních jednotek při podávání věrného a poctivého obrazu předmětu účetnictví finanční situace v účetní závěrce.

Na základě údajů z účetní závěrky činí nejen samotní podnikatelé, ale také investoři a banky, množství zásadních rozhodnutí. Správnost těchto rozhodnutí by proto měla být podpořena kvalitními účetními informacemi.


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Novák
17. 2. 2020 18:20:15
Bůh má výhodu, že žije v ráji a to nejen daňovém.
Hlášení závadného obsahu

Veronika
23. 11. 2019 12:48:29
Jak by mohl vypadat nový zákon o účetnictvi? Tak jestli podobně jako tento článek - tak Bůh s námi....
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Žádost o vrácení DPH z jiných členských států

23. 9. 2020 | Plátci DPH, kteří chtějí požádat o vrácení daně z jiných členských států, tak musí učinit do 30. 9., a to elektronicky prostřednictvím Daňového portálu Finanční správy. Žádosti podané jakýmkoliv jiným způsobem nemohou být předány jiným členským státům k vyřízení. Další informace a návod najdete na webu Finanční správy.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
SPR Stavebniny
Prodej stavebního materiálu, realizace staveb, prodej litých dlažeb
www.stavebniny-podebrady.cz

Terra Mia s.r.o.
Spodní prádlo, které si zamilujete ...
www.pohodovynakup.cz

Daňový kalendář

25. 9. 2020 Přiznání DPH (za srpen 2020)
25. 9. 2020 Souhrnné hlášení (za srpen 2020)
25. 9. 2020 Kontrolní hlášení (za srpen 2020)
30. 9. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za srpen 2020

Další termíny

Kurzovní lístek

27,11 Kč
0,090 Kč
23,29 Kč
0,097 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.09.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru