Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zasílání složenek pro platbu daně z nemovitých věcí


Redakce
26. 4. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Složenku pro zaplacení daně z nemovitých věcí dostanete do schránky nejpozději 21. května 2018.

Foto: 123RF

 

Poslední květnový den patří tradičně nejzazšímu termínu zaplacení daně z nemovitých věcí. Pokud nemáte zažádáno o zasílání údajů e-mailem, můžete v následujících týdnech očekávat ve schránce složenku s informací, kolik na dani letos zaplatíte.


 
Složenky pro placení daně z nemovitých věcí jsou ve většině případů centrálně zpracovávány a rozesílány poplatníkům, kteří jsou fyzickými osobami nebo právnickými osobami, které nemají zřízenu datovou schránku.

Složenky budou poplatníci dostávat nahodile, nezávisle na místní působnosti finančních úřadů, aby se předešlo frontám v pokladnách při placení daně. Proto je třeba počítat s tím, že v jednotlivých lokalitách neobdrží všichni složenky současně, ale budou postupně rozesílány tak, aby poslední z nich lidé dostali nejpozději do 22. května 2018.

Daň z nemovitých věcí se stanovuje za všechny nemovité věci poplatníka na území příslušného kraje. Pokud má poplatník daně více nemovitých věcí, které se nacházejí v obvodech místní působnosti dvou nebo více finančních úřadů, tj. na území více krajů nebo na území Prahy a jednoho nebo více krajů, najdou v jedné obálce složenky společně za všechny tyto finanční úřady.

Co najdeme na složence?

Pro platbu daně z nemovitých věcí u každého z dotčených finančních úřadů je poplatníkovi daně zasílána jedna složenka, pokud jeho daň u tohoto finančního úřadu činí nejvýše 5 000 Kč, nebo dvě složenky, pokud je tato daň vyšší než 5 000 Kč a platí se tedy ve dvou splátkách. Daň vyšší než 5 000 Kč lze však zaplatit i najednou jedinou složenkou, a to v termínu první splátky daně.

Jednotlivé složenky jsou opatřeny názvem a číslem účtu místně příslušného finančního úřadu (tj. toho finančního úřadu, v jehož obvodu místní působnosti se nemovitá věc nachází), kterému je příslušná platba určena.

Na alonži složenky, tj. na její horní oddělitelné části, jsou uvedeny tyto důležité údaje:
  • celková výše daně z nemovitých věcí na rok 2018,
  • výše a termíny splatnosti splátek,
  • stav daňového účtu poplatníka, tj. případný přeplatek nebo nedoplatek na dani z nemovitých věcí,
  • celková částka k úhradě po zohlednění případného přeplatku nebo nedoplatku je uvedena v případech, kdy je celá daň splatná najednou v jednom termínu splatnosti,
  • QR kód, který poplatník může použít k úhradě daně prostřednictvím mobilní aplikace,
  • spravující územní pracoviště finančního úřadu, kde má poplatník uložen daňový spis k dani z nemovitých věcí, a jehož prostřednictvím komunikuje s finančním úřadem.
Na složenku doplníte částku splatné daně v korunách zvýšenou o nedoplatek nebo sníženou o přeplatek. V případě, že je celá daň splatná najednou v jednom termínu splatnosti, vyplníte zde částku z položky „Celkem k úhradě“ uvedené na alonži složenky.

Splatnost daně z nemovitých věcí

Stanovená daň z nemovitých věcí je splatná:
  • u poplatníků daně provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpnado 30. listopadu zdaňovacího období,
  • u ostatních poplatníků daně ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu zdaňovacího období.
V případě, že roční daň z nemovitých věcí nepřesáhne částku 5 000 Kč, je splatná najednou, a to nejpozději do 31. května zdaňovacího období. Ke stejnému datu lze daň z nemovitých věcí zaplatit najednou i při vyšší částce.

Jestliže podáte daňové přiznání po 31. lednu zdaňovacího období a v něm vypočtená daň se liší od částky daně uvedené na složence, uhradíte daň ve výši vypočtené v daňovém přiznání, případně ve výši, kterou vám správce daně sdělí platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem.

Pokud jste uhradili daň z nemovitých věcí na rok 2018 již před obdržením složenky, použijete složenku pro kontrolu již uhrazené částky daně a k doplacení případného rozdílu.

Lidé, kteří jsou přihlášeni k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, složenku do svých schránek nedostanou. Místo složenky obdrží každoročně před splatností první splátky daně jednu e-mailovou zprávu na jimi určenou e-mailovou adresu a v příloze zprávy budou mít kompletní informaci s údaji pro placení daně ve formátu PDF. Více o zasílání údajů elektronickou cestou se dozvíte v článku Místo složenky na daň z nemovitých věcí přijde e-mail.


Související článek:
Nepropásněte platbu daně z nemovitosti


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Mercedes store
Online nákup autodílů, doplňků, dárků nejen pro auto.
www.mercedes-store.com

Podlahářství
Podlahářská firma zabývajíci se komplexní dodávkou podlahových krytin.
www.podlahari.net

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru