Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zasílání složenek pro platbu daně z nemovitých věcí


Redakce
26. 4. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Složenku pro zaplacení daně z nemovitých věcí dostanete do schránky nejpozději 21. května 2018.

Foto: 123RF

 

Poslední květnový den patří tradičně nejzazšímu termínu zaplacení daně z nemovitých věcí. Pokud nemáte zažádáno o zasílání údajů e-mailem, můžete v následujících týdnech očekávat ve schránce složenku s informací, kolik na dani letos zaplatíte.


 
Složenky pro placení daně z nemovitých věcí jsou ve většině případů centrálně zpracovávány a rozesílány poplatníkům, kteří jsou fyzickými osobami nebo právnickými osobami, které nemají zřízenu datovou schránku.

Složenky budou poplatníci dostávat nahodile, nezávisle na místní působnosti finančních úřadů, aby se předešlo frontám v pokladnách při placení daně. Proto je třeba počítat s tím, že v jednotlivých lokalitách neobdrží všichni složenky současně, ale budou postupně rozesílány tak, aby poslední z nich lidé dostali nejpozději do 22. května 2018.

Daň z nemovitých věcí se stanovuje za všechny nemovité věci poplatníka na území příslušného kraje. Pokud má poplatník daně více nemovitých věcí, které se nacházejí v obvodech místní působnosti dvou nebo více finančních úřadů, tj. na území více krajů nebo na území Prahy a jednoho nebo více krajů, najdou v jedné obálce složenky společně za všechny tyto finanční úřady.

Co najdeme na složence?

Pro platbu daně z nemovitých věcí u každého z dotčených finančních úřadů je poplatníkovi daně zasílána jedna složenka, pokud jeho daň u tohoto finančního úřadu činí nejvýše 5 000 Kč, nebo dvě složenky, pokud je tato daň vyšší než 5 000 Kč a platí se tedy ve dvou splátkách. Daň vyšší než 5 000 Kč lze však zaplatit i najednou jedinou složenkou, a to v termínu první splátky daně.

Jednotlivé složenky jsou opatřeny názvem a číslem účtu místně příslušného finančního úřadu (tj. toho finančního úřadu, v jehož obvodu místní působnosti se nemovitá věc nachází), kterému je příslušná platba určena.

Na alonži složenky, tj. na její horní oddělitelné části, jsou uvedeny tyto důležité údaje:
  • celková výše daně z nemovitých věcí na rok 2018,
  • výše a termíny splatnosti splátek,
  • stav daňového účtu poplatníka, tj. případný přeplatek nebo nedoplatek na dani z nemovitých věcí,
  • celková částka k úhradě po zohlednění případného přeplatku nebo nedoplatku je uvedena v případech, kdy je celá daň splatná najednou v jednom termínu splatnosti,
  • QR kód, který poplatník může použít k úhradě daně prostřednictvím mobilní aplikace,
  • spravující územní pracoviště finančního úřadu, kde má poplatník uložen daňový spis k dani z nemovitých věcí, a jehož prostřednictvím komunikuje s finančním úřadem.
Na složenku doplníte částku splatné daně v korunách zvýšenou o nedoplatek nebo sníženou o přeplatek. V případě, že je celá daň splatná najednou v jednom termínu splatnosti, vyplníte zde částku z položky „Celkem k úhradě“ uvedené na alonži složenky.

Splatnost daně z nemovitých věcí

Stanovená daň z nemovitých věcí je splatná:
  • u poplatníků daně provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpnado 30. listopadu zdaňovacího období,
  • u ostatních poplatníků daně ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu zdaňovacího období.
V případě, že roční daň z nemovitých věcí nepřesáhne částku 5 000 Kč, je splatná najednou, a to nejpozději do 31. května zdaňovacího období. Ke stejnému datu lze daň z nemovitých věcí zaplatit najednou i při vyšší částce.

Jestliže podáte daňové přiznání po 31. lednu zdaňovacího období a v něm vypočtená daň se liší od částky daně uvedené na složence, uhradíte daň ve výši vypočtené v daňovém přiznání, případně ve výši, kterou vám správce daně sdělí platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem.

Pokud jste uhradili daň z nemovitých věcí na rok 2018 již před obdržením složenky, použijete složenku pro kontrolu již uhrazené částky daně a k doplacení případného rozdílu.

Lidé, kteří jsou přihlášeni k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, složenku do svých schránek nedostanou. Místo složenky obdrží každoročně před splatností první splátky daně jednu e-mailovou zprávu na jimi určenou e-mailovou adresu a v příloze zprávy budou mít kompletní informaci s údaji pro placení daně ve formátu PDF. Více o zasílání údajů elektronickou cestou se dozvíte v článku Místo složenky na daň z nemovitých věcí přijde e-mail.


Související článek:
Nepropásněte platbu daně z nemovitosti


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
LANCOMAT s.r.o.
Vše pro strukturované kabeláže, optické sítě a rozvaděče
www.lancomat.cz

DOGS & CATS services
On-line prodej veterinárních diet
www.dogsandcats.cz

Daňový kalendář

25. 11. 2019 Souhrnné hlášení (za říjen 2019)
25. 11. 2019 Kontrolní hlášení (za říjen 2019)
25. 11. 2019 Přiznání DPH (za říjen 2019)
2. 12. 2019 Daň z nemovitých věcí (2.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,51 Kč
-0,010 Kč
23,07 Kč
0,059 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.11.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru