Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním


Redakce
25. 6. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Ubytovatelé poskytující ubytování prostřednictvím Airbnb jsou nyní zvýhodněni tím, že nemusí do koncové ceny promítnout místní poplatky za ubytování, na rozdíl od hotelů a penzionů.

Foto: 123RF

chystase
 

Novela zákona o místních poplatcích by měla nastolit rovná pravidla pro všechny poskytovatele ubytovacích služeb. Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec, tedy už ne jen lázeňské místo nebo místo s atraktivním turistickým cílem.


 
Novelu zákona o místních poplatcích, která reaguje na rozvoj sdílené ekonomikynastavuje rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním, schválila minulý týden Poslanecká sněmovna na svém jednání.

Novinkou je zavedení poplatku z pobytu, který nahradí stávající poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity. Novému poplatku bude podléhat krátkodobý pobyt za úplatu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Rozšíří se tak okruh zařízení, která podléhají výběru místního poplatku.

Stejná pravidla pro všechny ubytovatele

Novela nastoluje rovná pravidla pro všechny poskytovatele ubytovacích služeb. V současné době jsou ubytovatelé poskytující ubytování prostřednictvím Airbnb zvýhodněni tím, že nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování, na rozdíl od hotelů a penzionů.

„Nový poplatek se bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv,“ upřesňuje ministryně financí Alena Schillerová.

Aby byl tento krok účinný, je třeba ještě podle Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR, zavést registraci ubytovatelů, kteří nabízejí krátkodobé ubytování v bytech, protože bez toho se nedá tato povinnost účinně vymáhat. „Registrace by rovněž zajistila dodržování daňových povinností a zajištění řádné registrace cizinců dle současných zákonů,“ doplnil Stárek.

Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec

Sloučením obou stávajících poplatků do jednoho se dále nastaví stejné podmínky i pro samotné obce. V současnosti může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, zatímco oba poplatky mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem.

Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda se jedná o pobyt v lázeňských místech nebo v místech soustředěného turistického ruchu. Poplatek si může každá obec bez rozdílu nastavit podle svých potřeb a podmínek, nejvýše však na úroveň maximální sazby.

Maximální sazba bude po nabytí účinnosti novely od 1. ledna 2020, pokud projde přes Senát, činit 21 Kč za den. Od následujícího roku bude její výše maximálně 50 Kč za den. Obce a města budou moci vybírat poplatek za jakýkoliv krátkodobý úplatný pobyt bez ohledu na druh a určení místa, kde je poskytován. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé byty, ateliéry apod.

Zavedení tzv. protizneužívací klauzule

Poslaneckou sněmovnou schválená novela zákona o místních poplatcích zavádí i tzv. protizneužívací klauzuli u poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného. Nově bude podmínkou pro osvobození od poplatku skutečnost, že výtěžek z konané akce byl prokazatelně odveden na charitativní účely. Nebude tedy stačit pouhá proklamace jako doposud.

Novela dále obsahuje přesnější vymezení osvobozených osob a úlev u poplatku ze psů. Nárok na sníženou sazbu bude mít nově důchodce ve věku 65 let nebo držitel průkazu ZTP. Novela také osvobozuje všechny osoby provozující útulky pro psy bez ohledu na zřizovatele.

Účinnost zákona je navržena na 1. leden 2020. Nyní čeká novelu ještě projednání v Senátu.


Související článek:
Nové projednání novely zákona o místních poplatcích


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Olga Křížová
25. 10. 2019 13:17:39
Nikde nemůžeme zjistit, jak je to s placením polatku z ubytování u školních pobytů. Děkuji za informaci
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zdravotní pojištění v nové výši je potřeba odvést už za leden

18. 1. 2021 | Minimální záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ se od roku 2021 zvýšila na 2 393 Kč za měsíc, pro osoby bez zdanitelných příjmů na 2 052 Kč měsíčně. Termín splatnosti je pro OSVČ i osoby bez zdanitelných příjmů od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu ve správné výši je tedy třeba odvést mezi 1. lednem a 8. únorem na účet vaší zdravotní pojišťovny.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Bio obchod Bazalka
Bazalka Hradec Králové: obchod, vegetariánská restaurace, rozvoz
www.bazalkahk.cz

CK Alexandria
Dovolená u moře, exotické i lyžařské zájezdy.
www.alexandria.cz

Daňový kalendář

20. 1. 2021 Daňové přiznání MOSS (4. čtvrletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,19 Kč
0,025 Kč
21,71 Kč
0,129 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 18.01.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru