Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přiznání k dani z nemovitých věcí v roce 2018


Redakce
18. 1. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Na podání přiznání k dani z nemovitých věcí máte čas do konce ledna.

Foto: 123RF

 

Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí je i letos 31. leden. Kdo musí přiznání podat a koho se naopak tato povinnost netýká? Dokdy a jak můžete tuto daň zaplatit? Kdo musí přiznání provést elektronicky? Dozvíte se v tomto článku.


 
Nabyli jste v roce 2017 nově do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku? V případě, že tomu tak je, nezapomeňte podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Přiznání je třeba odevzdat nejpozději ve středu 31. ledna 2018.

Jestliže jste nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, také tuto skutečnost musíte oznámit finančnímu úřadu, taktéž do 31. ledna. Pokud vám ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, podejte dílčí daňové přiznání. Pokud jste všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2017 pozbyli, doručíte na finanční úřad písemné oznámení o této skutečnosti.

Povinnost podat daňové přiznání mají také ti, kteří na v minulosti přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně.

Změnou rozhodnou pro stanovení daně je také změna výměry parcely na základě obnovy katastrálního operátu. Dále je nutné upozornit, že i část budovy nebo inženýrské stavby, je-li dokončená a užívaná, je předmětem zdanění.

Koho se povinnost podat daňové přiznání netýká?

Povinnost podat daňové přiznání nemá poplatník, který podával daňové přiznání v uplynulých letech a nezměnily se u něj skutečnosti rozhodné pro stanovení daně. Změna místního koeficientu, který si určuje pro každý rok obec, nebo změna ceny půdy také není důvodem pro podání daňového přiznání. Správce daně tyto změny automaticky zohlední při výpočtu daně na aktuální rok.

Na Daňovém portálu je k dispozici celostátní interaktivní vyhledávač koeficientů pro podání k dani z nemovitých věcí.

Povinná elektronická forma podání přiznání

Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnou datovou schránku, musí podat daňové přiznání elektronicky – datovou zprávou. Ideálně prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu.

Dílčí daňové přiznání je možné podat pouze v listinné podobě, neboť u tohoto podání nebyl správcem daně stanoven formát a struktura datové zprávy.

Placení daně z nemovitých věcí

Nejzazší lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (případně zálohy na tuto daň) je 31. květen 2018. Finanční správa bude poplatníky informovat o jejich daňové povinnosti na rok 2018 formou složenky, kterou obdrží do poštovních schránek, nebo formou hromadných předpisných seznamů, které budou v květnu k nahlédnutí na finančních úřadech.

Majitelé datových schránek, kromě právnických osob nově i fyzické osoby, dostanou namísto složenky informace pro placení daně z nemovitých věcí do svých datových schránek.

Nejpohodlnější je placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Stačí se k tomu nejpozději do 31. ledna přihlásit na finančním úřadě, a to vyplněním formuláře Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, a máte po starostech.

Kdo nemá SIPO ani datovou schránku, může dostávat údaje pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail. Stačí si o to zažádat nejpozději do 15. března na finančním úřadě pomocí formuláře Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem a nemusíte čekat na složenku v poštovní schránce.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
MARWI CZ
Prodej součástek pro jízdní kola
www.marwi.cz

Funkcniponozky.cz
Ponožky se stříbrem - velmi kvalitní české antibakteriální ponožky.
www.funkcniponozky.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,80 Kč
0,000 Kč
23,23 Kč
-0,058 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 21.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru