Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novinky u daně z nemovitostí od roku 2014


Bc. Michaela Sobotková
17. 12. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Poplatníkovi, který vlastní kromě bytu také podíl na společném pozemku přesahujícím zastavěnou plochu domu, se daň z nemovitostí může nepatrně zvýšit.

Foto: Fotolia.eu

 

Jak se nás změny v této dani dotknou? Některé daň z nemovitostí od 1. ledna 2014 sníží, jiné zase naopak zvýší. Podívejte se, co nového nás u této daně od příštího roku čeká.


 
Poplatníkovi, který vlastní kromě bytu či nebytového prostoru a podílu na společných částech domu i podíl na společném pozemku přesahujícím zastavěnou plochu domu nebo podíl na pozemcích užívaných společně s jednotkami, se daň může nepatrně zvýšit.
 
Stane se tak v důsledku vynásobení podlahové plochy bytu či nebytového prostoru novým koeficientem 1,22, jenž zohledňuje existenci tohoto pozemku, který již nově nebude předmětem daně z pozemků. Majitelé, kterých se to dotýká, nemusí podávat nové daňové přiznání, původní daň jim přepočte a vyměří správce daně z moci úřední.
 
Vlastníkovi bytu či nebytového prostoru v domě, který zcela pokrývá plochu vlastněného pozemku, se nic nemění. Základem pro výpočet jeho daně zůstává podlahová plocha vynásobená stávajícím koeficientem 1,20.
 
Ve všech ostatních případech při změně okolností rozhodných pro vyměření daně nebo osoby poplatníka je potřeba daňové přiznání (případně dílčí daňové přiznání) podat správci daně do 31. ledna.

Vícepodlažní stavby a pozemky pro podnikání

U vícepodlažních staveb pro podnikání dojde ke zvýšení základní sazby daně jen v případě, že každé další nadzemní podlaží přesahuje jednu třetinu zastavěné plochy stavby. Oproti současnému stavu, kdy podnikatel platí daň za každé další nadzemní podlaží bez ohledu na velikost plochy, dojde v řadě případů fakticky ke snížení daně z těchto staveb.
 
Novinkou dále je, že do zpevněných ploch pozemků užívaných k podnikání náleží i pozemky, jejichž povrch je zpevněn vlečkou, přičemž vlečky již nebudou předmětem daně ze staveb. To reálně znamená snížení stávající výše daně z pozemků.
 
Pozemky určené k zastavění vybranými stavbami (vodárny, kanalizační zařízení, stavby rozvodných zařízení a stavby pro veřejnou dopravu) budou nově do doby dokončení výstavby zdaňovány jako pozemky stavební.

Změna pojmů a názvosloví

Zákon též mění pojmy a názvosloví. Například stavbami podléhajícími dani ze staveb a jednotek se nyní rozumí budovy, inženýrské stavby a jednotky (jednotku tvoří byt či nebytový prostor, podíl na společných částech domu a podíl na pozemku).
 
Poplatníkem daně je nově také:
  • svěřenský fond (fond umožňující vyčlenění majetku a jeho oddělenou správu),
  • podílový fond,
  • stavebník oprávněný z práva stavby, a
  • pachtýř (za obdobných podmínek jako nájemce).
 
Uvedené změny bylo nutno provést v souvislosti s přijetím Nového občanského zákoníku. Senát proto přijal dne 9. října 2013 zákonné opatření, měnící zákon o dani z nemovitostí (nově zákon o dani z nemovitých věcí), které na konci listopadu schválila i Poslanecká sněmovna. Nová právní úprava bude účinná od 1. ledna 2014.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Wiseversa s.r.o.
Služby v oblasti vedení účetnictví a daňové evidence.
www.wiseversa.cz

Gasinsight s.r.o.
Vše pro přestavby vozidel na pohon plynem LPG, CNG, Diesel Gas.
www.lpgprofi.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru