Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nové projednání novely zákona o místních poplatcích


Redakce
17. 9. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nový poplatek se dotkne placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení.

Foto: 123RF

chystase
 

Poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity by měl nově nahradit jediný poplatek z pobytu, jemuž by měl podléhat každý krátkodobý pobyt do 60 dnů. Senátoři však vrátili novelu s pozměňovacími návrhy zpět poslancům.


 
Rovná pravidla pro všechny poskytovatele krátkodobého ubytování by měla přinést novela zákona o místních poplatcích. Měla by nahradit nynější poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity jediným poplatkem z pobytu, jemuž by měl podléhat každý krátkodobý pobyt do 60 dnů bez ohledu na místo a účel. Rozšíří se tím okruh ubytovacích zařízení, kterých se má výběr místního poplatku týkat.

Provozovatelé nabízející ubytování přes digitální platformy mají oproti hoteliérům a dalším „tradičním“ poskytovatelům tu výhodu, že nemusí v koncové ceně pobytu zohlednit oba místní ubytovací poplatky. Novela by však měla tuto nerovnováhu odstranit.

„Nový poplatek se totiž dotkne placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů také krátkodobých pronájmů soukromých bytů nebo ateliérů,“ upřesnila návrh ministryně financí Alena Schillerová.

Sloučení obou poplatků do jednoho navíc přinese rovné podmínky i pro obce. Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity. Oba poplatky mají zavedeny jen obce, které jsou lázeňským nebo frekventovaným turistickým cílem.

Nový poplatek bude moci vybírat každá obec bez rozdílu. Poplatek si bude moci nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální sazby. Ta bude po nabytí účinnosti novely od 1. ledna 2020 činit 21 Kč za den, od následujícího roku potom 50 Kč za den.

A co to bude znamenat pro hoteliéry? V první řadě zrušení poplatku z kapacity, tedy poplatku, který platil samotný ubytovatel ze svého, a tudíž snadno vypočitatelná úspora nákladů. Struktura konečné ceny pro spotřebitele bude zahrnovat cenu ubytování, DPH a zvlášť poplatek z pobytu.

Novelu vrátili senátoři s pozměňovacími návrhy

Ačkoliv poslanci tuto novelu schválili už letos v červnu (viz článek Rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním), senátoři ji nakonec vrátili s pozměňovacími návrhy. Jedním z nich je zrušení osvobození lázeňských hostů, kterým je péče plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Tím by se však zhoršila dostupnost lázeňské péče zejména důchodcům, kterým stát pobyt v lázních ze zdravotního pojištění hradí nejčastěji.

Senátoři také v navržené úpravě navyšují maximální sazbu poplatku z pobytu na 50 Kč za den už v prvním roce účinnosti. Navíc poplatek rozšiřují i na pobyty delší než 60 dnů. To je ale v rozporu s principem poplatku z pobytu, který je pojímán primárně jako turistický poplatek, nikoliv jako dodatečné zdanění nájemního bydlení nebo bydlení na ubytovnách.

„V důsledku senátního pozměňovacího návrhu navíc hrozí, že v některých případech nedopadne poplatek z pobytu na ubytování poskytované přes digitální platformy. Tím by ale novela ztratila svůj smysl, kterým je vytvořit rovné a spravedlivé podmínky pro všechny. Budeme tedy trvat na přijetí novely v původním znění,“ uzavřela ministryně financí.

Novela zákona o místních poplatcích také zavádí tzv. protizneužívací klauzuli u poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného. Nově bude podmínkou pro osvobození od poplatku skutečnost, že výtěžek z konané akce byl prokazatelně odveden na charitativní účely, nebude tedy stačit pouhá proklamace jako doposud.

Novela dále obsahuje přesnější vymezení osvobozených osob a úlev u poplatku ze psů. Nárok na sníženou sazbu bude mít nově důchodce ve věku 65 let nebo držitel průkazu ZTP. Novela též osvobozuje všechny osoby provozující útulky pro psy bez ohledu na zřizovatele.

Účinnost zákona je navrhována od 1. ledna 2020. Jaké bude nakonec jeho finální znění, si ještě musíme počkat. Novela se vrací zpět do Poslanecké sněmovny s výše uvedenými senátními pozměňovacími návrhy.


Související článek:
Rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním


Zdroj: Ministerstvo financí, Asociace hotelů a restaurací České republiky
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PneuPremium.cz
Internetový obchod s pneumatikami, alu disky a příslušenstvím.
www.pneupremium.cz

Sanace, izolace, injektáž
zděné a betonové konstrukce, stavební chemie
www.regiocz.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,28 Kč
0,080 Kč
22,24 Kč
0,116 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 07.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru