Vývoj a současný stav
Dosavadní platná právní úprava byla zavedena
„Konsolidačním balíčkem“ (
zákon č. 349/2023 Sb.) a přinesla nový systém účasti na nemocenském pojištění u dohod o provedení práce. Nově vzniká účast na nemocenském pojištění u dohod o provedení práce (dále jen DPP):
- při překročení výše odměny z DPP od jednoho zaměstnavatele odpovídající 25 % průměrné mzdy (pro rok 2024 se jedná o částku 10 500 Kč).
- při překročení výše odměny z DPP od všech zaměstnavatelů odpovídající 40 % průměrné mzdy (pro rok 2024 se jedná o částku 17 500 Kč).
Podle původního vládního návrhu by při dosažení kumulativního limitu od všech zaměstnavatelů pojistné na sociální zabezpečení za zaměstnance odváděl a řešil se zaměstnancem
zaměstnavatel. Pojistné za zaměstnavatele by samozřejmě odváděl
zaměstnavatel. V srpnu 2024 byl ke Konsolidačnímu balíčku přijat vládní pozměňovací návrh, který přenesl povinnost řešit a vymáhat pojistné za zaměstnance na
správu sociálního zabezpečení. Zároveň tímto pozměňovacím návrhem byla posunuta účinnost úpravy od 1. 7. 2024. Dlužno doplnit, že Konsolidační balíček řešil pouze odvody na sociální pojištění a jaksi bylo opomenuto pojistné na zdravotní pojištění.
V červnu 2024 pak došlo k
dalším úpravám, a to v rámci novely zákona o investičních společnostech a investičních fondech (zákon
č. 163/2024 Sb.). Jednalo se o
nové řešení účasti na nemocenském pojištění pro DPP od 1. 1. 2025. Změny byly časově rozděleny do dvou fází:
- Tzv. „registrační a ohlašovací“ fáze od července 2024. Úprava zavedla evidenci všech DPP a měsíční hlášení příjmů z těchto dohod.
- Od ledna 2025 fáze sjednocení úpravy DPP s úpravou běžných pracovních poměrů a zavedení režimu tzv. oznámené dohody.
Co znamená
režim oznámené (registrované)
dohody o provedení práce? V podstatě jde o to, že každý zaměstnanec mohl od roku 2025 využít tento režim v jednom kalendářním měsíci pouze
u jedné dohody. Pokud tato dohoda nepřesáhla limit
25 % z průměrné mzdy (v roce 2024 10 500 Kč a v roce 2025 11 500 Kč), pak nesplňovala podmínky pro účast na nemocenském pojištění a nemusely být odváděny odvody na pojistném. Takovouto dohodu mohl uplatnit v jednom měsíci pouze jeden zaměstnavatel, který ji jako
první nahlásil správě sociálního zabezpečení. Ostatní zaměstnavatelé, kteří by měli u daného zaměstnance také uzavřenou DPP (ale neoznámenou) by museli posoudit, zda se
a. jedná o zaměstnání malého rozsahu. Pokud je výše odměny do 4 000 Kč měsíčně v roce 2024 (4 500 Kč v roce 2025), pak by se z takové dohody pojistné neodvádělo, neboť nezakládá účast na nemocenském pojištění.
b. nejedná o zaměstnání malého rozsahu, pak z odměny je odváděno pojistné.
Předpokládaný stav od 1. 1. 2025
Jak již bylo v úvodu uvedeno, poslanecká sněmovna schválila úpravu, která od 1. 1. 2025
ruší režim oznámené dohody. Pokud novelu schválí senát a podepíše prezident, měla by změna platit od roku 2025. Důvodem navržené změny je zjištění, že režim oznámené dohody by
nepřinesl navýšení objemu mzdových plnění z DPP oproti současnému stavu. Tato skutečnost vyplynula z dosavadní povinné evidence dohod u České správy sociálního zabezpečení od července 2024. Navíc by režim oznámené dohody přinesl výrazné navýšení administrativní zátěže, a to jak u zaměstnavatelů, tak i u správy sociálního zabezpečení.
Jak by měla tedy vypadat situace u DPP od 1. 1. 2025 po schválení úpravy?
- I nadále bude platit povinná evidence dohod pro zaměstnavatele tak, jak platí od července 2024.
- Limit pro povinnost odvodu pojistného na sociální a zdravotní pojištění se mění a to z 10 000 Kč na limit 25 % průměrné mzdy. Pro rok 2025 by se jednalo o částku 11 500 Kč. Pokud tedy měsíční příjem zaměstnance z DPP od jednoho zaměstnavatele nedosáhne uvedeného limitu (rozhodná částka pro účast na nemocenském pojištění), pak tento příjem nebude podléhat odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
- Změna rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění se také projevila v úpravě daně z příjmů. Do uvedeného limitu pro účast na nemocenském pojištění by se příjem z DPP danil srážkovou daní. Navrhovaný nový text § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů:
a) plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nedosáhne za kalendářní měsíc částku rozhodnou pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění, nebo
b) v úhrnné výši nedosahující u téhož plátce daně za kalendářní měsíc rozhodné částky pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění.
Dosavadní text, který je schválen a měl platit od 1. 1. 2025 na základě novely zákona o investičních společnostech a investičních fondech (zákon
č. 163/2024 Sb.), totiž zní:
a) plynoucí na základě dohody o provedení práce zaměstnanci od zaměstnavatele, který u tohoto zaměstnance uplatňuje režim oznámené dohody podle zákona upravujícího nemocenské pojištění, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nedosáhne za kalendářní měsíc rozhodné částky pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce, u kterých je uplatňován režim oznámené dohody podle zákona upravujícího nemocenské pojištění, na nemocenském pojištění, nebo
b) v úhrnné výši nedosahující u téhož plátce daně za kalendářní měsíc rozhodné částky pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění.
Článek byl připravený ve spolupráci se společností BS daně s.r.o.