Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Plánované novinky v pracovněprávní sféře


Redakce
22. 10. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Sdílené pracovní místo umožní zaměstnavateli zaměstnat více pracovníků v kratším pracovním úvazku tak, aby pokryl jedno pracovní místo.

Foto: 123RF

chystase
 

Novela zákoníku práce by měla mimo jiné přinést spravedlivější výpočet dovolené či nový institut v podobě sdíleného pracovního místa. A od roku 2020 možná znovu dojde ke zvýšení minimální mzdy, a to na 14 700 Kč. Pokud tedy návrh projde.


 
Spravedlivější výpočet dovolené nebo sdílené pracovní místo. To jsou některé ze změn, které obsahuje novela zákoníku práce z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí. Aby byla cesta tohoto návrhu parlamentem co nejsnazší, tak v polovině října došlo k podpisu dohody mezi zástupci vládní koalice, odborů i zaměstnavatelů.

Všechny strany se dohodly, že budou podporovat návrh právě v této aktuální podobě. Návrh obsahuje celou řadu vylepšení pracovního práva.

Mezi hlavní změny patří například sdílené pracovní místo, což je nový institut, který umožní zaměstnavateli zaměstnat více pracovníků v kratším pracovním úvazku tak, aby pokryl jedno pracovní místo. Nejméně dva zaměstnanci si budou moci sami po předchozí dohodě se zaměstnavatelem rozvrhovat svou pracovní dobu ve vzájemné spolupráci podle svých osobních potřeb.

Dalším z témat je dovolená. Nově je v plánu, že by se její výpočet odvíjel od počtu odpracovaných hodin a nikoli dní jako doposud. Jedním z dalších klíčových témat je i doručování písemností zaměstnavatelem, což je změna reagující na praktické problémy, které doručování komplikovaly.

Dále by se měla zrušit povinnost zaměstnavatele vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání v případě ukončení dohody o provedení práce. Výjimkou by byly pouze dohody, u kterých je prováděn výkon rozhodnutí srážkami z dohody o provedení práce nebo které zakládaly účast na nemocenském pojištění.

Součástí návrhu je také úprava provádějící transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) o vysílání pracovníků do zahraničí v rámci poskytování služeb.

Bude se v roce 2020 znovu zvyšovat minimální mzda?

Česká republika se v mezinárodním měřítku stále drží v úrovni minimální mzdy na nejnižších příčkách. Má pořád levnou pracovní sílu a nízké mzdy. Ministryně práce a sociálních věcí proto navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tedy na 14 700 Kč. Chce se na tom dohodnout již do konce října.

Minimální mzda se pravidelně zvyšuje také v okolních státech, se kterými má Česká republika mnoho společného. Polská vláda například v září schválila nárůst minimální mzdy pro příští rok o 350 zlotých na 2 600 zlotých (15 500 Kč) a do roku 2023 ji polská vláda chce navýšit na 4 000 zlotých (24 000 Kč). I slovenská vláda nedávno stvrdila další rekordní růst minimální mzdy pro příští rok na 580 eur (cca 15 000 Kč) z letošních 520 eur (13 390 Kč), což je nárůst o 11,5 procenta.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Helena Volfová
Vedení účetnictví, daňová evidence a mzdy, účetní a daňové poradenství
www.ucetni-jablonec.cz

Objednávkový systém Arebo
Objednávkový systém usnadňuje práci velkoobchodům, výrobcům a dovozcům
www.arebo.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,66 Kč
0,010 Kč
23,82 Kč
-0,035 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru