Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Vláda schválila týdenní otcovskou dovolenou


Bc. Michaela Sobotková
17. 5. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nástup na otcovskou dovolenou bude možný v období šesti týdnů ode dne narození dítěte a otcovskou dovolenou nebude možné přerušit.

Foto: Fotolia

chystase
 

V rámci novely zákona o nemocenském pojištění by mohli v roce 2017 čerpat čerství tatínkové týdenní otcovskou dovolenou, měl by se rozšířit také okruh lidí s nárokem na sirotčí důchod a nově by měli mít nárok na nemocenskou i dobrovolní hasiči.


 
Novopečení tatínkové by mohli mít od začátku příštího roku možnost využít po narození potomka týdenní otcovskou dovolenou. V rámci novely zákona o nemocenském pojištění by se měl rozšířit také okruh lidí s nárokem na sirotčí důchod a nově by měli mít nárok na nemocenskou i dobrovolní hasiči.
 
Návrhy již schválila vláda. Pokud novela projde legislativním kolečkem, začnou změny platit v roce 2017.

Otcovská dovolená

Otcovská dovolená bude fungovat jako nová dávka, z nemocenského pojištění bude otec dítěte po jeden týden dostávat 70 % vyměřovacího základu svého výdělku. Podpora bude stejná jako výše peněžité pomoci v mateřství. Nástup na otcovskou dovolenou bude možný v období šesti týdnů ode dne narození dítěte a týdenní otcovskou nebude možné přerušit.
 
„Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu. V Evropské unii jde o standardní opatření, protože již 23 zemí z celkového počtu 28 členských států obdobnou dávku přiznává,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 
Nárok na týdenní otcovskou dovolenou by měli mít také tatínkové z řad OSVČ – podmínky pro ně ale budou trochu přísnější. Musí se účastnit nemocenského pojištění (stejně jako zaměstnanci), které je však u OSVČ dobrovolné. Jestliže tedy bude chtít OSVČ tuto dávku, bude si muset nemocenské pojištění platit minimálně tři měsíce před nástupem na otcovskou dovolenou.

Nárok na sirotčí důchod

V rámci návrhu novely o nemocenském pojištění se rozšíří i okruh lidí s nárokem na sirotčí důchod. Praktické zkušenosti ukazují, že i přes dosud provedená zmírnění podmínky potřebné doby pojištění rodičů se stále vyskytují případy, kdy nárok na sirotčí důchod nevznikne. Proto se stanoví další alternativní podmínka pro vznik nároku na sirotčí důchod.
 
Penzi budou mít šanci získat sirotci, pokud jejich zemřelému rodiči bylo méně než 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň jeden rok sociální odvody. U zemřelého rodiče staršího 38 let se podmínka potřebné doby pojištění bude považovat za splněnou, byla-li získána v období dvaceti let přede dnem smrti a potřebná doba placeného pojištění přitom bude činit aspoň dva roky.

Nemocenská u dobrovolných hasičů

Nově budou mít nárok na nemocenskou i dobrovolní hasiči. Podstatou návrhu je, že denní výše nemocenského při dočasné pracovní neschopnosti nebo karanténě, které vzniknou v důsledku prováděných záchranných nebo likvidačních prací, bude činit 100 % denního vyměřovacího základu.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
KOVAZ s.r.o.
Hydraulika, pneumatika, výroba, servis. Nabízíme hadice, rychlospojky.
www.kovaz.cz

SPR Stavebniny
Prodej stavebního materiálu, realizace staveb, prodej litých dlažeb
www.stavebniny-podebrady.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,040 Kč
23,66 Kč
-0,155 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru