Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

V českých firmách se diskriminuje kvůli věku i pohlaví


Redakce
29. 12. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nejméně pětina lidí se v práci setkala s nějakou formou diskriminace.

Foto: Shutterstock

 

Více než pětina českých zaměstnanců někdy zažila ústrky kvůli svému věku, ať už „příliš“ nízkému, či vysokému. Tato forma diskriminace se nejvíce dotýká mladých do 24 let a potom také pracovníků starších 55 let.


 
Spolupráce různorodých týmů prospívá podnikání a vede k lepším výkonům i vyššímu zapojení pracovníků. To tvrdí mnozí odborníci a za pravdu jim dává i 74 % českých zaměstnanců, kteří podle výsledků průzkumu Randstad Workmonitor diverzitu na pracovišti oceňují.
 
Globalizace vede ke stále rozmanitějšímu prostředí na pracovišti, kde se dnes běžně potkávají velmi rozdílné typy lidí. Sedm z deseti Čechů je přesvědčeno, že u jejich zaměstnavatele panuje otevřená firemní kultura, která umožňuje všem rovnocenné zapojení. Různorodosti v pracovním prostředí si podle Workmonitoru cení téměř tři čtvrtiny českých zaměstnanců, což je ale stále nejméně ze všech 34 států, kde byl průzkum proveden.
 
„Různorodost v pracovním týmu je důležitá pro vyváženost a zdravý vývoj organizace. Pokud by byli všichni zaměstnanci stejní, těžko by vznikala nová a lepší řešení. Rozdílné osobnosti mají rozmanité zkušenosti a znalosti, a pokud se navzájem respektují, dokáží díky nim společně vyřešit prakticky jakýkoliv úkol a pokrýt potřeby zaměstnavatele lépe než skupina navzájem si podobných lidí,“ říká Hana Púllová, ředitelka společnosti Randstad.

Diskriminace v českých firmách

A jak je to v tuzemských firmách s tolerancí vůči jinakosti? Jsou Češi otevření a akceptují bez problémů kolegy různého etnického původu, věku, pohlaví, náboženského vyznání a sexuální orientace? Nejméně pětina lidí deklarovala, že se v práci s nějakou formou diskriminace setkala.
 
Více než pětina zaměstnanců někdy zažila ústrky kvůli svému věku, ať už „příliš“ nízkému, či vysokému. Tato forma diskriminace se nejvíce dotýká mladých do 24 let a pak pracovníků starších 55 let.
 
„Skrytá věková diskriminace je jednou z hlavních příčin vyšší nezaměstnanosti lidí v těchto věkových skupinách. Řada zaměstnavatelů ještě stále žije v mylné představě, že ideální zaměstnanec by měl mít mezi 24 až 35 lety. Nejčastěji se přitom odvolávají na údajně menší flexibilitu lidí nad 40. Skutečným důvodem preference mladších ročníků ale často bývá neochota přizpůsobit styl práce a vedení týmů lidem s rozdílnými zkušenostmi a také snaha šetřit,“ upozorňuje na aktuální trend Hana Púllová ze společnosti Randstad.
 
Podle ní je ovšem tento přístup nesmírně krátkozraký. „V situaci, kdy máme nejnižší nezaměstnanost v celé Evropě a naprostý nedostatek technicky vzdělaných lidí, je záměrné opomíjení celé skupiny pracujících, kteří disponují zkušenostmi a zároveň i potřebným nadhledem, spíše známkou neschopnosti takových firem přizpůsobit se realitě,“ dodává Púllová.
 
Diskriminace v českých firmách se netýká jen lidí v určitém věku, ale představuje problém i pro další skupiny pracovníků. Rozdílné zacházení z důvodu pohlaví někdy zažilo 16 % zaměstnanců, 10 % muselo čelit rasové a stejný počet lidí i náboženské diskriminaci. Sexuální orientace se podle názoru 84 % respondentů u nich ve firmě vůbec neřeší, 11 % zaměstnanců ovšem zmínilo, že se s ní už v práci také potýkali.

Jak jsme na tom ve srovnání se světem?

Přestože i Česká republika má stále hodně co zlepšovat, je určitě pozitivní, že se v celkovém hodnocení zařadila mezi státy, kde se diskriminace objevuje v menším měřítku. Nejlépe ze všech je na tom Lucembursko, kde se počet zaměstnanců potýkajících se s tímto problémem pohybuje mezi 5 % až 10 %. Lépe než my si stojí například i Švédsko a Rakousko a mezi nejtolerantnější národy se zařadili i naši slovenští sousedé.
 
Nejhůře na tom jsou v Indii, kde je omezování či utiskování v zaměstnání z různých důvodů vystavena prakticky polovina všech pracujících. Na diskriminaci si hodně stěžovali i zaměstnanci v Turecku, Malajsii, Singapuru, Francii, ale také USA, kde každou výše zmíněnou formu diskriminace zažívá minimálně pětina všech pracujících.


Zdroj: Randstad
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
NEŽEHLÍCÍ KOŠILE
E-shop s pánskými a dámskými nežehlícími košilemi.
www.nezehlicikosile.cz

Agentura BYT, spol. s r.o
správa nemovitostí, vedení účetnictví
www.agenturabyt.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru