Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Ukrajinští pracovníci budou mít vyšší zaručenou mzdu


Redakce
13. 6. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nižší mzdy ukrajinských zaměstnanců by neměly oslabovat pozici českých pracujících.

Foto: 123RF

 

Nižší mzdy ukrajinských zaměstnanců by neměly oslabovat pozici českých pracujících. Vláda proto rozhodla o navýšení zaručené mzdy na 1,2násobek pro pracovníky z Ukrajiny, aby čeští zaměstnavatelé dávali přednost nejdříve domácím zaměstnancům.


 
Příchod až dvojnásobného počtu ukrajinských pracovníků se zaměstnavatelskými kartami než doposud schválila tento týden vláda. Ročně to má být místo 19 600 až na celkový počet 40 000 lidí.

Výši zaručené mzdy těchto pracovníků vláda schválila na 1,2násobek zaručené mzdy, aby nedocházelo k situacím, kdy mají tito zaměstnanci přednost před domácí pracovní silou pouze z důvodu nízké ceny práce.

„Zaměstnavatelé by měli nejprve uvažovat o domácích zaměstnancích. A až ve chvíli, kdy není jiná možnost, by se měli obracet k zahraniční pracovní síle. Proto je také zaručená mzda příchozích ukrajinských zaměstnanců stanovená na 1,2násobek zaručené mzdy, aby zaměstnavatelé dávali přednost domácím pracujícím,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Zavedení mzdového kritéria není v rozporu se zákoníkem práce. Podobné kritérium již platí pro nábor vysoce kvalifikovaných zahraničních zaměstnanců (tzv. modré karty). V tomto systému je požadovaný limit 1,5násobku hrubé roční mzdy, aby mohlo dojít k importu pracovní síly. Opatření tedy již v jiné oblasti existuje a není potřeba ani novelizace žádných právních předpisů.

Nábor zahraničních zaměstnanců

Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti stále přetrvává poptávka zaměstnavatelů po pracovní síle. Aktuálně je k dispozici necelých 180 tisíc tzv. dostupných uchazečů. Firmy ale v současné době marně hledají přes 346 tisíc lidí. Z toho 112 tisíc zaměstnanců chybí k obsluze strojů a zařízení. Na trhu chybí také zhruba 67 tisíc řemeslníků.

„Nedostatek zaměstnanců na českém trhu práce ovlivňuje rozhodování zahraničních investorů, kteří se tak mohou rozhodnout investovat v jiné zemi. Abychom alespoň částečně zmírnili deficit pracovníků, je třeba zrychlit stávající programy řízené ekonomické migrace a otevřít je i pro další země,“ říká Eva Veličková, mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Díky zrychlené proceduře pomocí tzv. projektů ekonomické migrace mají zaměstnavatelé možnost rychle získávat potřebné lidské zdroje. Je však nutné chránit domácí zaměstnance, proto byla přijata pravidla zahrnující mzdové kritérium ukrajinských pracovníků.

Projekty ekonomické migrace jsou pouze jedním ze způsobů náboru zahraničních zaměstnanců, který umožňuje využít zrychlenou administrativní proceduru. Ukrajinští pracovníci mají možnost se do České republiky dostat i jinými způsoby, které mzdové kritérium nevyžadují (např. zaměstnanecké karty mimo režim zvláštního zacházení nebo povolení k zaměstnání).


Související článek:
Mají být ukrajinští zaměstnanci mzdově zvýhodněni?


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Svaz průmyslu a dopravy ČR
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ladera Solutions, s.r.o.
Komplexní účetnictví a daně. Vzdělávání a personální poradenství.
www.ladera.cz

Ing. Lukáš Secký
Účetnictví, daně, mzdy
www.ucetni-secky.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru