Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Ukrajinští pracovníci budou mít vyšší zaručenou mzdu


Redakce
13. 6. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nižší mzdy ukrajinských zaměstnanců by neměly oslabovat pozici českých pracujících.

Foto: 123RF

 

Nižší mzdy ukrajinských zaměstnanců by neměly oslabovat pozici českých pracujících. Vláda proto rozhodla o navýšení zaručené mzdy na 1,2násobek pro pracovníky z Ukrajiny, aby čeští zaměstnavatelé dávali přednost nejdříve domácím zaměstnancům.


 
Příchod až dvojnásobného počtu ukrajinských pracovníků se zaměstnavatelskými kartami než doposud schválila tento týden vláda. Ročně to má být místo 19 600 až na celkový počet 40 000 lidí.

Výši zaručené mzdy těchto pracovníků vláda schválila na 1,2násobek zaručené mzdy, aby nedocházelo k situacím, kdy mají tito zaměstnanci přednost před domácí pracovní silou pouze z důvodu nízké ceny práce.

„Zaměstnavatelé by měli nejprve uvažovat o domácích zaměstnancích. A až ve chvíli, kdy není jiná možnost, by se měli obracet k zahraniční pracovní síle. Proto je také zaručená mzda příchozích ukrajinských zaměstnanců stanovená na 1,2násobek zaručené mzdy, aby zaměstnavatelé dávali přednost domácím pracujícím,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Zavedení mzdového kritéria není v rozporu se zákoníkem práce. Podobné kritérium již platí pro nábor vysoce kvalifikovaných zahraničních zaměstnanců (tzv. modré karty). V tomto systému je požadovaný limit 1,5násobku hrubé roční mzdy, aby mohlo dojít k importu pracovní síly. Opatření tedy již v jiné oblasti existuje a není potřeba ani novelizace žádných právních předpisů.

Nábor zahraničních zaměstnanců

Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti stále přetrvává poptávka zaměstnavatelů po pracovní síle. Aktuálně je k dispozici necelých 180 tisíc tzv. dostupných uchazečů. Firmy ale v současné době marně hledají přes 346 tisíc lidí. Z toho 112 tisíc zaměstnanců chybí k obsluze strojů a zařízení. Na trhu chybí také zhruba 67 tisíc řemeslníků.

„Nedostatek zaměstnanců na českém trhu práce ovlivňuje rozhodování zahraničních investorů, kteří se tak mohou rozhodnout investovat v jiné zemi. Abychom alespoň částečně zmírnili deficit pracovníků, je třeba zrychlit stávající programy řízené ekonomické migrace a otevřít je i pro další země,“ říká Eva Veličková, mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Díky zrychlené proceduře pomocí tzv. projektů ekonomické migrace mají zaměstnavatelé možnost rychle získávat potřebné lidské zdroje. Je však nutné chránit domácí zaměstnance, proto byla přijata pravidla zahrnující mzdové kritérium ukrajinských pracovníků.

Projekty ekonomické migrace jsou pouze jedním ze způsobů náboru zahraničních zaměstnanců, který umožňuje využít zrychlenou administrativní proceduru. Ukrajinští pracovníci mají možnost se do České republiky dostat i jinými způsoby, které mzdové kritérium nevyžadují (např. zaměstnanecké karty mimo režim zvláštního zacházení nebo povolení k zaměstnání).


Související článek:
Mají být ukrajinští zaměstnanci mzdově zvýhodněni?


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Svaz průmyslu a dopravy ČR
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
LX, s.r.o.
kompletní počítačový servis, dodávky HW, SW, operačních systémů.
www.lxw.cz

MARWI CZ
Prodej součástek pro jízdní kola
www.marwi.cz

Daňový kalendář

25. 11. 2019 Souhrnné hlášení (za říjen 2019)
25. 11. 2019 Kontrolní hlášení (za říjen 2019)
25. 11. 2019 Přiznání DPH (za říjen 2019)
2. 12. 2019 Daň z nemovitých věcí (2.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,58 Kč
0,020 Kč
23,19 Kč
-0,047 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 15.11.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru