Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Tipy pro studenty: Jak získat tolik potřebnou praxi?


Bc. Michaela Sobotková
30. 7. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Stáže umožní zájemcům získat praxi pod dohledem zkušeného mentora.

Foto: Fotolia

 

Mnozí absolventi stojí o prázdninách před skutečnou zkouškou dospělosti v podobě hledání práce, kterou jim může pořádně zkomplikovat chybějící praxe. Jak mohou mladí lidé, ať už absolventi, či studenti, pracovní zkušenosti získat, poradí následující článek.


 
V České republice bylo vloni bez práce 15,9 % lidí ve věku 15 až 24 let. Ačkoliv nezaměstnanost mladých u nás nedosahuje takové výše jako například ve Španělsku či Řecku, existuje spousta projektů, které absolventům (nebo studentům posledních ročníků) pomohou získat tolik potřebné pracovní zkušenosti, a tím pádem i větší šanci při hledání místa.
 
Praxi ve formě stáže pomohou zprostředkovat například portály Stáže pro mladé či Stáže ve firmách. Stáže jsou vhodné pro studenty posledních ročníků středních a vysokých škol. Zájemcům umožní získat praxi pod dohledem zkušeného mentora, potřebné kontakty i finanční odměnu.
 
Další projekty pak nabízejí mladým poradenské a motivační aktivity nebo rekvalifikaci. Například do projektu Úspěšný start do pracovní kariéry, který cílí na mladé v Moravskoslezském kraji, se zapojily skoro dvě stovky absolventů. „Zaměstnání získalo 93 lidí v nejrůznějších oborech. Výjimkou nejsou ani manažerské pozice ve významných společnostech,“ podotkla projektová manažerka Monika Sedláčková.
 
Mladí lidé, kteří nějakou praxi či kariérní poradenství již absolvovali, jsou si potom při hledání zaměstnání více jistí. „Když jsem se posadila tváří v tvář personalistovi, cítila jsem se na jeho otázky dobře připravená a nebyla jsem nervózní,“ popsala studentka Julie Mihailová přínos projektu Na cestě do práce, díky kterému se jí podařilo získat stáž v mezinárodní auditorské firmě.

Zvýšení zaměstnanosti lidí do 30 let

Podpora mladých bude pokračovat i v budoucnu – prostřednictvím nedávno schváleného Operačního programu Zaměstnanost. Cílem výzvy je zvýšit zaměstnanost mladých prostřednictvím programu Záruky pro mládež. Další peníze jsou vyčleněny na podporu zaměstnanosti lidí ve věku 15 až 29 let v Ústeckém a Karlovarském kraji.
 
Jak je praxe důležitá, ukazují výsledky ankety mezi velkými zaměstnavateli. Pro desetinu z nich jsou předchozí zkušenosti zcela zásadní, polovina z nich je považuje za podstatné.
 
„Jakoukoliv iniciativu během studia vnímáme velmi pozitivně a veškeré zkrácené úvazky, brigády, stáže či praxe jsou velkou výhodou. Absolvent se zkušenostmi a základními pracovními návyky je zaměstnavatelem vnímán jako zajímavý kandidát s potenciálem,“ komentovala situaci absolventů na trhu práce Jana Bahníková ze Škoda Auto a.s.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

triumvirat
22. 12. 2017 15:13:08
Praxe během studia je zcela zásadní. Sám zaměstnávám lidi v kombinaci jejich osobních kvalit a zkušeností. Během doplňkového studia MBA jsem taky musel sbírat nové zkušenosti za pochodu. Takže to jde.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Karel Šrubař
Vedení účetnictví, daňové evidence a poradenství k daním.
www.uctokontakt.cz

Hasicí přístroje
revize-opravy-prodej
www.hasicipristroj.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,65 Kč
-0,045 Kč
23,52 Kč
-0,152 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 13.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru