Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Tetování či piercing nejsou již překážkou v kariéře


Bc. Michaela Sobotková
11. 9. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Výstřední ozdoby těla již nejsou téměř žádnou překážkou při hledání práce.

Foto: Fotolia

 

Bezmála pětina firem je zcela otevřená uchazečům s výraznými ozdobami těla, u dalších takřka 60 procent záleží na typu pozice. Zaměstnanci jsou k takovým kolegům ještě tolerantnější.


 
Extravagantní účes, výrazný plnovous, piercing ani nápadné tetování už v zaměstnání obvykle nejsou příliš na obtíž. Většina Čechů nyní podobné ozdoby na pracovišti nehodnotí negativně, pouze 16 % oslovených lidí takové zpestření vzhledu kolegů v práci vyloženě vadí.
 
A poměrně vstřícní jsou i sami zaměstnavatelé. Ve 21 % firem výstřední vzhled kandidátů personalistům nevadí vůbec, v dalších 58 % je překážkou pro přijetí pouze na některé pozice. Jen 18 % zaměstnavatelů uchazeče s výraznými ozdobami těla důsledně odmítá.
 
Vyplývá to z dotazování na kariérním portálu Jobs.cz, do něhož se zapojilo 1 703 lidí, a ze souběžného šetření mezi 169 firmami.
 
„V otázce vzhledu se obecný vkus v posledních letech výrazně posouvá. Češi jsou dnes alespoň v tomto ohledu mnohem tolerantnější. Firmám to jednoznačně prospívá. Podporuje to pestrost jejich prostředí, v němž může vyniknout více nadaných lidí,“ uvádí analytik kariérního portálu Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.
 
Personalisté podle Dombrovského nyní mnohem více dají na kvalifikaci a skutečné schopnosti uchazečů, jejich vzezření či ochota působit konformně již většinou nejsou příliš důležité. „Bohužel se to však nedá tvrdit o všech vnějších kritériích. Diskriminace části uchazečů i kolegů podle věku, pohlaví či národnosti je i nadále vážným problémem, byť se situace v českém prostředí v posledních letech mírně zlepšuje,“ doplňuje analytik.

Vzhled uchazečů hraje roli pouze u některých pozic

Personalisté velmi často (v 58 % firem) posuzují vzhled uchazečů pouze u některých z obsazovaných pozic. Například v obchodním zastoupení by nápadné tetování nebo výrazné náušnice ještě stále mohly vadit.
 
I zde však záleží na okolnostech. U prodejce skateboardů nebo reprezentanta výrobce energetických nápojů je to zcela adekvátní vzhledem k jejich cílové skupině. V konzervativních odvětvích, jako jsou například zdravotnictví či finanční sektor, se však více dbá na neutrální či zcela seriózní vzhled.
 
„První dojem je velmi důležitý. Lidé – jak kolegové, tak i personalisté – si nás obvykle zařadí během prvních sekund vzájemného setkání. Ovšem je dobré mít na paměti, že extravagantní vzhled nemusí vždy znamenat rebela nebo kreativní osobnost. Stejně tak člověk v obleku nemusí být nutně konformní,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský.

Mezi zaměstnanci tolerantní přístup v otázce vzhledu jasně převažuje. Polovina oslovených lidí považuje vzhled za čistě osobní záležitost a výrazné ozdoby těla jim u kolegů nijak nevadí. Dalších 8 % respondentů je akceptuje i proto, že sami tetování, piercing, výraznější účes nebo podobnou ozdobu mají.
 
Čtvrtině lidí to u kolegů v práci vadí, jen pokud je jejich vzhled příliš extravagantní. Pouze 16 % lidí uvedlo, že to podle nich do práce vůbec nepatří a vadí jim to u kolegů velmi silně.Zdroj: LMC
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ADaKa & MK s.r.o.
Společnost poskytuje účetní služby, zpracování mezd i daň. přiznání
www.adakamk.cz

Reelton s.r.o.
Obchodní a poradenská společnost.
www.reelton.com

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,79 Kč
0,015 Kč
23,09 Kč
-0,007 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru