Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Superhrubá novinka


Ing. Martin Děrgel
16. 9. 2007
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

V daních z příjmů bude v roce 2008 nejpřevratnější změnou nová metoda zdanění příjmů ze závislé činnosti („mezd“). Uplatní se jednotná (rovná) sazba daně z příjmů fyzických osob 15 % (12,5 % od roku 2009) z tzv. superhrubé mzdy. Podívejme se blíže na to, co tato superhrubá novinka bude v praxi zdanění mezd znamenat.


 
Do konce roku 2007 platí pro výpočet základu daně ze mzdy tento osvědčený model (zjednodušeně):
  • hrubá mzda (kolik si zaměstnanec vydělal) – pojistné sražené zaměstnanci (tj. 12,5 % hrubé mzdy).

Ke zdanění progresivní sazbou daně z příjmů (12 až 32 %) tak prakticky zbývalo 87,5 % hrubé mzdy.

Zaměstnavatele však stojí zaměstnanec více než jen hrubou mzdu. Na sociálním a zdravotním pojištění za něj musí ze svého zaplatit dalších 35 % hrubé mzdy. Čili sečteno a podtrženo, náklady na zaměstnance pro jeho zaměstnavatele činí 135 % hrubé mzdy, z čehož samotné pojistné představuje 47,5 % hrubé mzdy! Zbytek se samozřejmě zaměstnanci ještě zdaní s následným přiznáním slev na dani a příp. daňového zvýhodnění na děti.

Od 1. 1. 2008 si budeme muset zvyknout na nový výpočet základu daně ze mzdy (zjednodušeně):
  • hrubá mzda (kolik si zaměstnanec vydělal) + pojistné placené zaměstnavatelem (tj. 35 % hrubé mzdy).

Tedy, nejen že se neodečítá pojistné srážené z hrubé mzdy zaměstnance (12,5 %, tato povinnost i nadále zůstává), ale hrubá mzda se pro účely zdanění dále navyšuje o pojistné, které hradí zaměstnavatel navíc vedle hrubé mzdy. Výsledkem je tak vcelku přiléhavé označení „superhrubé mzdy“, z níž se bude nově počítat daň.

Ke zdanění rovnou sazbou daně z příjmů 15 % tak bude putovat plných 135 % hrubé mzdy. Což prakticky odpovídá rovnému zdanění 20,25 % ze 100 % hrubé mzdy. Pro srovnání s dosavadní metodikou (kdy se naopak odečítá zaměstnanci sražené pojistné) je ale třeba dopovědět, že to odpovídá rovnému zdanění 23,14 % z 87,5 % hrubé mzdy. Což je podstatně vyšší zdanění, které se dnes týká až mezd přes 42.000 Kč měsíčně.

Pro zaměstnavatele se od roku 2008 nic nemění, toho i nadále bude stát zaměstnanec 135 % hrubé mzdy, z čehož samotné pojistné představuje 47,5 % hrubé mzdy! Sice je pravdou, že výsledná daň ze mzdy bude nižší než letos, ale to jen kvůli cca 3x zvýšeným slevám na dani, které ovšem budou od dalšího roku klesat…

Naznačené změny v metodice zdanění mezd se logicky musely promítnout i do návazných ustanovení. Zejména tedy zákonitě muselo skončit osvobození od daně z mezd částek pojistného, které platí zaměstnavatel za zaměstnance ze svého nad rámec hrubé mzdy (viz § 6 odst. 9 písm. e) zákona o daních z příjmů). 

Superhrubému zdanění se nevyhnou ani příležitostní zaměstnanci (bez podepsaného tzv. prohlášení k dani), zpravidla na dohodu o pracovní činnosti nebo na nepravidelnou výpomoc, jejichž „mzda“ za kalendářní měsíc nepřekročí 5.000 Kč. I v tomto případě se bude srážková konečná daň opět ve výši 15 % počítat ze superhrubé mzdy = hrubá mzda + pojistné zaplacené navíc zaměstnavatele za zaměstnance (35 % hrubé mzdy).

Tím dále získají na atraktivitě činnosti, které nepodléhají pojistným odvodům, kde rovné zdanění 15 % bude prováděno pouze ze 100 % hrubé mzdy. Jedná se nejen o dobře známou a hojně využívanou dohodu o provedení práce, ale zejména o odměny členům statutárních a dalších orgánů právnických osob.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AITOM
Fullservisová agentura pro vaši online prezentaci.
www.aitom.cz

DH účetnictví
Vedeme účetnictví drobným podnikatelům, středním firmám a spolkům.
www.dhucetnictvi.cz

Daňový kalendář

25. 9. 2019 Souhrnné hlášení (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Kontrolní hlášení (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Přiznání DPH (za srpen 2019)
15. 10. 2019 Silniční daň (3. záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,91 Kč
0,015 Kč
23,49 Kč
0,092 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.09.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru