Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Stěhovat se za prací jsou ochotni zejména mladí lidé


Bc. Michaela Sobotková
27. 3. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Častěji jsou ochotní se stěhovat lidé do 29 let věku. Tedy ti, kteří jsou teprve na začátku svého profesního života.

Foto: Fotolia

 

Stěhování za prací u nás stále není běžnou záležitostí tak jako v zahraničí. Nejméně svolní jsou k přemisťování za prací lidé ve věkové kategorii 50 až 65 let. Hlavním důvodem, proč se lidé nechtějí stěhovat, je přetrhání vazeb se stávajícím prostředím.


 
Stěhování za prací u nás stále není běžná záležitost. Není divu, když tuto možnost máme jen zhruba 20 let. Ve světě je tento fenomén přítomen podstatně delší dobu. Jak tedy tuto otázku vnímá současná česká ekonomicky aktivní populace? Tuto otázku položila agentura STEM/MARK respondentům ve věku 18 až 65 let.
 
V budoucnu by se bylo ochotno za prací přestěhovat 45 % obyvatel v produktivním věku. S tím je do určité míry v kontrastu skutečnost, že v minulosti se za prací skutečně přestěhovalo pouze 16 % ekonomicky aktivní populace. Je vidět, že deklarovaná ochota je vyšší než dosavadní skutečnost.
 
Na druhou stranu je ale nutno také říci, že častěji jsou ochotní se stěhovat lidé mladí, tj. do 29 let věku (62 %), kteří jsou teprve na začátku svého profesního života a jejich skutečnou ochotu ke stěhování za prací ověří až budoucnost.
 
S věkem totiž ochota ke stěhování klesá. Například ve věkové kategorii 50 až 65 let by se k takovému kroku odhodlala pouze přibližně čtvrtina (27 %) lidí. O něco ochotnější (57 %) ke změně bydliště kvůli práci jsou také lidé, kteří již takovouto zkušenost za sebou mají.
 
Necelá pětina ekonomicky aktivní populace by byla ochotna ke změně bydliště pouze v rámci České republiky. Do světa by pak šla čtvrtina ekonomicky aktivních lidí. Více než dvakrát častěji by do ciziny zamířili mladí lidé ve věku do 29 let (42 %), než lidé ve věkové kategorii 50 až 65 let (15 %).

Přetrhání vazeb s okolím

Hlavním důvodem proti stěhování je přetrhání vazeb se stávajícím prostředím. Může mít podobu starosti o rodiče, opuštění přátel či známých, nebo dosavadního bytu či domu. Dalšími významnými překážkami jsou snaha, aby děti neztratily své kamarády, nebo vlastní nedostatečné jazykové vybavení. Obavy z nového prostředí či náročnost stěhování jsou s odstupem až na dalších příčkách.
 
S ochotou stěhovat se za prací souvisí i spokojenost s tou stávající. Ta je mezi zaměstnanými či podnikajícími lidmi poměrně vysoká. Alespoň do určité míry je s ní spokojeno 69 % pracujících či podnikajících. Vliv na spokojenost má mimo jiné vzdělání. Lidé s vysokoškolským vzděláním jsou se svou prací spokojeni častěji (83 %) než lidé se vzděláním základním (63 %).
 
Generace našich rodičů byla zvyklá pracovat v jedné firmě někdy i celý svůj produktivní život. To se po roce 1989 změnilo. Přesto i nyní přibližně 60 % lidí pracuje či podniká ve stejné firmě více než 6 let, přičemž přibližně u poloviny pracujících či podnikajících je to dokonce více než 10 let.


Zdroj: STEM/MARK
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Sany
11. 3. 2015 15:16:45
Taky uvažuji že se budu stěhovat. Sice se mi nechce od rodiny, ale momentálně nemám partnera a na děti je taky ještě čas, takže je to teď ideální, ale pořád se mi nechce. Přece jen v Opavě nikoho neznám. Sháním tam teď ubytování ale nevím co vybrat, když jsem tam ještě nikdy nebyla. Doporučíte mi někdo nějakou dobrou lokalitu?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
FTA Consulting
Zabýváme se zpracováním účetnictví a daní malých a středních subjektů.
www.ftac.cz

BiOMill - superpremium
Výhradní zastoupení pro superpremiové krmivo BiOMill pro psy a kočky.
www.biomillcz.com

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru