Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Stáže jsou šancí vychovat si budoucí zaměstnance


Bc. Michaela Sobotková
14. 8. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2 bude cílit na lidi nad 50 let a dlouhodobě nezaměstnané.

Foto: Fotolia

 

Přes tři tisícovky firem se zapojily do projektu „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ a vyzkoušely si, co jim může zapojení stážisty přinést. Od konce léta bude na tento projekt navazovat nový, který se zaměří na dlouhodobě nezaměstnané a lidi nad 50 let.


 
Mnozí personalisté řeší dilema – přijmout uchazeče se zajímavým vzděláním a dobrými nápady, ale bez dostatečné praxe v oboru? Časové i finanční náklady na zapracování nemusí být zrovna malé a tak často nakonec padne volba na uchazeče možná méně vhodného, ale již s praktickými zkušenostmi.
 
Jak ukazují výsledky projektu „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“, který realizuje Fond dalšího vzdělávání, může být dobrou cestou z této situace sázka na odbornou stáž.
 
„V rámci našeho projektu přijalo stážisty 3 200 firem a jejich ohlasy jsou velmi dobré. Pochvalují si především to, že si mohli případného budoucího zaměstnance otestovat v praxi – to jako velmi přínosné označila polovina poskytovatelů stáží,“ uvádí hlavní manažerka projektu Kateřina Šímová.
 
Firmy zapojením do projektu pomohly nezaměstnaným, čerstvým absolventům a lidem na rodičovské dovolené získat praktické zkušenosti z oboru a zlepšit tak jejich šance na trhu práce.

Další oblastí, kterou firmy vyzdvihují, je vliv stážisty na pracovní kolektiv a příležitost zdokonalit interní vzdělávací procesy. A to bez ohledu na to, zda spolupráce pokračovala i po skončení stáže. „Asi největším přínosem byl nový pohled na vnitrofiremní postupy od člověka bez provozní slepoty,“ uvádí například Martin Koutný ze zlínské IT firmy.
 
„Z ohlasů víme, že příchod stážisty často motivoval i další zaměstnance k větším výkonům. A díky tomu, že stážistu musel po celou dobu odborně vést mentor, měly firmy také příležitost v praxi vyzkoušet zaškolování „juniornějších“ zaměstnanců či pozic a předávání zkušeností,“ doplňuje Kateřina Šímová a dodává, že nejvíce se do projektu zapojovaly firmy z Prahy a z moravských krajů.
 
Převažovaly pak společnosti s ručením omezeným, kterých byly tři čtvrtiny, desetinu poskytovatelů tvořily akciové společnosti, zbytek pak například živnostníci, neziskové nebo příspěvkové organizace.

Další projekt se zaměří na dlouhodobě nezaměstnané a lidi nad 50 let

O poskytování stáží je mezi firmami zájem i do budoucna, do systému se jich zaregistrovalo celkem téměř deset tisíc. Od konce léta bude na projekt navazovat nový, nazvaný „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2“, který se zaměří na dlouhodobě nezaměstnané a lidi nad 50 let a z pohledu firem pak mimo jiné na rozvoj kapacit mentorů.
 
Podmínky stáže jsou koncipovány tak, že stážisté nemají nárok na mzdu (stáž je jejich vzděláváním), avšak nepřichází o státní příspěvky, jež by jim příslušely, i pokud by se stáže v rámci projektu neúčastnili. Stážistům je hrazeno stravné a za určitých podmínek i cestovné a ubytování. Firmám jsou za stážistu uhrazeny fixní náklady na stáž (definované šablonou stáže).
 
Pro stážistu je pak nepochybně velkou výhodou také to, že je mu vždy přidělen mentor, který dohlíží na plnění zadaných úkolů a zajišťuje odbornou konzultaci. Stáž mohou absolvovat i osoby zdravotně znevýhodněné a zdravotně postižené, registrace do systému je přitom pro všechny zájemce bezplatná a nezávazná. Po absolvování stáže získá stážista kromě nových dovedností také doklad o absolvované stáži – certifikát Europass.


Zdroj: Fond dalšího vzdělávání
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Radka Humeníková
Uživatel POHODA
12. 10. 2014 18:37:53
Dobrý den, chci se zeptat jak je to učni , kteří budou chodit na praxi. Je to tedy stejné jako se stážisty?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Hana Naiclerová,MBA
Poskytuji ekonomické, účetní a daňové poradenství.
www.naiclerova.cz

Geodézie Pardubice s.r.o.
Geodetické práce v katastru nemovitostí a inženýrské geodezii
www.geodeziepce.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
-0,020 Kč
23,27 Kč
0,013 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru