Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

S pitným režimem pomůže zaměstnavatel. Nejen v horku


Bc. Michaela Sobotková
8. 7. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nabídku pitné vody na pracovišti musí zaměstnavatel zajistit kvůli dodržování pitného režimu, ale také pro případ, že by došlo ke zranění a zaměstnanec by potřeboval první pomoc.

Foto: Fotolia.eu

 

Zaměstnavatel má povinnost poskytovat zaměstnancům bezplatně na pracovištích nápoje. A to nejen kvůli pitnému režimu, ale také kvůli bezpečnosti. Jaká je daňová uznatelnost nápojů? Jsou tyto nápoje předmětem daně z příjmů u zaměstnanců?


 
Vysoké teploty jsou náročné a zatěžující pro lidský organismus a také zhoršují pracovní podmínky. Nutností je dodržovat pitný režim, se kterým musí, za každého počasí, pomoci zaměstnavatel. Podle zákona má povinnost poskytovat zaměstnancům bezplatně na pracovištích nápoje. A to nejen kvůli pitnému režimu, ale také kvůli bezpečnosti.
 
„Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit pro zaměstnance nápoje na pracovišti, to ale neznamená, že musí nakupovat speciální nápoje. Stačí normální pitná voda. Firmám ale nic nebrání, aby třeba v rámci benefitů zaměstnancům poskytovaly například ovocné nápoje nebo minerální vody,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.
 
Nabídku pitné vody na pracovišti musí zaměstnavatel zajistit kvůli dodržování pitného režimu, ale také pro případ, že by došlo ke zranění a zaměstnanec by potřeboval první pomoc (například při poleptání). Na pracovišti musí být k dispozici vždy, nezávisle na teplotě.

Poskytování ochranných nápojů

Speciální kategorií jsou ochranné nápoje. Jsou určeny například řidičům veřejné hromadné dopravy, zaměstnancům hutí apod. Tedy na pracoviště, kde není technicky možné odstranit tepelnou zátěž.
 
I na takových místech musí zaměstnavatel zajistit dodržování přípustných mikroklimatických podmínek a přijmout opatření, která na minimum sníží nepříznivé dopady vysokých teplot. Mezi ně patří i bezplatné poskytování vhodných ochranných nápojů podle vlastního seznamu zaměstnavatele.
 
Seznam ochranných nápojů vypracovává zaměstnavatel po dohodě se závodním lékařem. Vychází přitom z vyhodnocení rizik, podmínek práce a znalosti zdravotního stavu konkrétních zaměstnanců. Podle toho volí vhodné ochranné nápoje u lidí, kterým by se kvůli práci v nepříznivých pracovních podmínkách mohl zhoršit zdravotní stav.
 
Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný. O formě a množství ochranných nápojů zaměstnavatel rozhoduje podle kritérií, která stanovuje § 8 v nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Nařízení také přesně vyjmenovává kategorie zaměstnanců, kterým se ochranné nápoje poskytují.
 
Ochranné nápoje poskytované zaměstnancům jsou daňovým výdajem zaměstnavatele dle § 24 odst. 2 písm. j) bodu 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP). Pro zaměstnance je to příjem, který není předmětem daně z příjmů (dle § 6 odst. 7 písm. b) ZDP). Nezahrnuje se ani do pojistných vyměřovacích základů.

Poskytování ostatních nealkoholických nápojů

Všechny ostatní případy poskytování nealkoholických nápojů zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti (např. káva, čaj, džus, horká čokoláda atp.) jsou daňově neúčinné. Zaměstnanci jsou při spotřebě těchto nápojů plně osvobozeni od daně z příjmů ze závislé činnosti (dle § 6 odst. 9 písm. c) ZDP) a spotřeba nepodléhá ani pojistným odvodům.
 
Pokud zaměstnanci za poskytované nápoje zaměstnavateli platí (např. 5 Kč za každou kávu), bude hodnota nápoje daňově uznatelná jen do výše těchto příjmů dle § 24 odst. 2 písm. zc) ZDP a nepůjde o zdanitelný příjem zaměstnance.


Související článek:
Poskytování občerstvení a nealko nápojů na pracovišti formou nepeněžního plnění


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
NEST.HB spol. s r.o.
generální dodávky staveb na Vysočině i v celé ČR
www.nesthb.cz

SLUTO - nejen účetnictví
Účetní kancelář roku 2019!
www.vedeni-ucetnictvi.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,05 Kč
-0,020 Kč
24,61 Kč
-0,052 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru