Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Řidiči autobusů si ve výplatě polepší skoro o 40 %


Redakce
3. 11. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Výdělek řidičů autobusů je dlouhodobě výrazně podhodnocený. To by se mělo od roku 2017 změnit.

Foto: Shutterstock

 

Mzdy řidiček a řidičů veřejných linkových autobusů v regionech od 1. 1. 2017 výrazně stoupnou. Nejnižší mzda se zvýší na 98,10 Kč za hodinu a dostanou také zhruba 7 Kč za ztížené pracovní prostředí. Stoupnou i příplatky za čekání mezi jízdami.


 
Mzdy řidiček a řidičů veřejných linkových autobusů v regionech výrazně stoupnou. Ministerstvo práce a sociálních věcí („MPSV“) úspěšně zprostředkovalo dohodu při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády a krajů a zaměstnaneckými odbory. Opatření by mělo být účinné od 1. 1. 2017.
 
Podle návrhu MPSV se navýší řidičkám a řidičům linkových autobusů nejnižší mzda ze současných 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč za hodinu a dostanou také zhruba 7 Kč za ztížené pracovní prostředí. Stoupnou i příplatky za čekání mezi jízdami, tzv. čekačky. Dosavadní minimum je 50 Kč, nově to bude 88 Kč.
 
Díky velmi nízkým mzdám je v regionech velký nedostatek řidiček a řidičů, stejně jako uchazečů o toto zaměstnání. MPSV předpokládá, že výrazné zvýšení mezd by mohlo zastavit jejich odchody a za volant autobusů přilákat více lidí.
 
„Mzdy řidičů veřejné linkové osobní autobusové dopravy neodpovídaly namáhavosti takové práce, ztíženému pracovnímu prostředí a hlavně velké odpovědnosti, kterou mají za cestující. Již delší dobu se tak u nich projevuje nespokojenost s oceněním jejich práce, zejména ve vztahu ke značnému rozsahu času, který s výkonem tohoto povolání souvisí,“ uvedl I. náměstek ministryně, náměstek pro řízení sekce IT, Robert Baxa.

Dlouhodobě podhodnocený výdělek

Řidičky a řidiči tráví mimo domov běžně přes patnáct hodin denně a kvůli dlouhým přestávkám, ve kterých se nemůžou věnovat svým rodinným nebo osobním zájmům, jsou však za volantem třeba jen polovinu z této doby. „Tomu odpovídá i jejich výdělek, který je dlouhodobě výrazně podhodnocený, a to zejména kvůli odpovědnosti za cestující. Přestávky navíc tráví často v prostředí bez sociálního zázemí, kde jsou vystaveni nepříznivým vlivům počasí,“ objasnila důvody navýšení mezd ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 
Ke zvýšení mezd může dojít díky zařazení řidičů veřejných linkových autobusů do vyšší skupiny prací v zájmu zvýšení úrovně jejich zaručené mzdy a zavedení nového pracovního režimu pro účely poskytování příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí, spočívajícího ve výkonu práce rozděleném do více časových úseků, ve kterých se nemůže zaměstnanec věnovat rodině ani svým zájmům.


Související článek:
Minimální mzda se od roku 2017 zvýší na 11 000 Kč


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Synekie RP s.r.o.
Kompletně zpracujeme Vaše účetnictví a mzdové účetnictví.
www.synekie-rp.cz

Ing. Karel Šrubař
Vedení účetnictví, daňové evidence a poradenství k daním.
www.uctokontakt.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru