Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Příspěvky na zaměstnávání lidí nad 50 let


Bc. Michaela Sobotková
20. 8. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaměstnavatelé mohou získat od úřadu práce na zaměstnání lidí po padesátce příspěvek.

Foto: Fotolia

 

Lidé po padesátce tvoří téměř třetinu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou zaměstnat osoby starší 50 let, mohou získat příspěvek na vytvoření místa nebo na mzdu včetně pojištění. Zájemci mohou využít třeba i rekvalifikační kurzy.


 
Téměř třetinu nezaměstnaných dnes tvoří lidé po padesátce. Přitom mají zkušenosti, jsou zodpovědní a dobře spolupracují. Jenže mezi některými zaměstnavateli přetrvává představa, že pojmy jako flexibilní či dynamický se pojí jen s mladší generací. Dokonce i lidé s vyšším vzděláním se potýkají s předsudky zaměstnavatelů.
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Úřad práce ČR (ÚP ČR) se proto snaží skupinu 50+ podpořit nejrůznějšími způsoby, ať už jde o motivační kurzy, sdílená místa, společensky účelná pracovní místa nebo rekvalifikace.
 
Jedna z cest, která se v praxi osvědčuje, vede přes cílené poradenství nebo například příspěvky na mzdy a na zřízení nebo vyhrazení společensky účelných pracovních míst. Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou taková místa vytvořit, mohou od ÚP ČR získat příspěvek na mzdové náklady jednoho zaměstnance maximálně do výše 15 000 Kč měsíčně, a to po dobu šesti měsíců až jednoho roku. V případě, že zaměstnají uchazeče nad 55 let, může se částka vyšplhat až na 24 000 Kč.
 
Podstata příspěvků spočívá v tom, že pokud zaměstnavatel bude chtít přijmout na místo dlouhodobě nezaměstnaného uchazeče, může na základě uzavřené dohody dostat od ÚP ČR příspěvek na mzdu včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel, nebo třeba příspěvek na vytvoření takového místa, a to zpravidla na 6 až 12 měsíců. ÚP ČR může podpořit i vznik nového místa prostřednictvím příspěvku na jeho vybavení.
 
Poskytnutí příspěvku, konečná částka a doba, po kterou ji bude ÚP ČR vyplácet, se pak odvíjí od limitů stanovených zákonem o zaměstnanosti a konkrétní dohody mezi ÚP ČR a zaměstnavatelem. Díky příspěvku má zaměstnavatel motivaci přijmout uchazeče o zaměstnání, který zase získá možnost oživit si nebo získat pracovní návyky, což může zužitkovat, pokud by znovu hledal práci. V řadě případů si zaměstnavatelé takové pracovníky, poté, co si je vyzkouší v praxi, ponechávají v pracovním poměru.
 
V současné době je možné poskytnout příspěvek na dobu 6 až 12 měsíců. V rámci připravovaných legislativních změn počítá MPSV s prodloužením doby v případě lidí starších 55 let až na 24 měsíců. Opatření by mohlo být účinné již v první polovině roku 2016.
 
Prodloužení doby poskytování příspěvku nebude plošné. ÚP ČR jej bude využívat v případech výrazného znevýhodnění podporovaných osob na trhu práce (zejména v oblastech postižených strukturální nezaměstnaností a v případech kumulace znevýhodnění na trhu práce, např. i osoby 50+), kdy je zřejmé, že podpořená osoba potřebuje ke stálé integraci na trhu práce delší podpory.
 
Příspěvky není možné poskytovat organizačním složkám státu a státním příspěvkovým organizacím. Jiné omezení nemají. To znamená, že je možné je poskytovat do všech oborů i regionů ČR.

Pomoci mohou také rekvalifikační kurzy

Mezi nejčastější překážky na cestě k získání zaměstnání patří nedostatečná znalost cizích jazyků a ovládání počítačové techniky. V tomto ohledu je velmi důležité celoživotní vzdělávání. Jednou z cest, jak si zvýšit znalosti a dovednosti nebo třeba úplně změnit profesi, jsou rekvalifikační kurzy.
 
To, že ani po padesátce není pozdě učit se nové věci, potvrzuje 61letý Ladislav z Ostravy: „Patnáct let jsem pracoval jako elektrikář, dělal jsem i topiče nebo zedníka. Pak ale společnosti zkrachovaly, přestaly platit a podobný scénář se několikrát opakoval. Čím jsem byl starší, tím hůř se práce hledala.“ Před dvěma lety se dostal do projektu Profese svářeče a kromě vyučení v novém oboru získal práci na šest měsíců na nově vytvořeném pracovním místě. Protože se osvědčil, zaměstnavatel mu smlouvu prodloužil.
 
Úspěchy se začleněním skupiny 50+ zpět do pracovního života mají i další projekty hrazené prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Těží z nich uchazeči o práci, ale i jejich potenciální zaměstnavatelé.
 
„Projekt byl pro mě zajímavý, protože mám zaměstnance před důchodem a za rok bych musela přijímat někoho nového. Takto mám rok na zaučení nového pracovníka za minimální náklady,“ potvrzuje zaměstnavatelka Martina Pichlíková, která se zapojila do projektu Generační tandem – podpora generační výměny, který realizuje ÚP ČR v Karlovarském, Olomouckém a Středočeském kraji.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Ludmila Krejčová
11. 5. 2019 10:14:37
Dobrý den, společnost je křivena propagací konzumu, který má roztáčet kola ekonomiky, kdo dosahuje minimální mzdy? Kolik lidí ji pobírá? Kdo a kolik lidí tu zvyšuje tu průměrnou mzdu? Do hrobu si nic Babiš a jeho nohsledi neveznou, milion lidí v insolvenci ohrožených chudobou žalují...stará se o ně charita a nenáviděné církve, které mají zdanit ukradené a vrácené...o to méně dostanou sestry v hospicích a dom. péči, které Vás budou možná držet za ruku, až budete opuštění umírat, pane Babiši, pane Zemane...nejsme králíci v králíkárně na granulích z Agrofertu..?! Ludmila
Hlášení závadného obsahu

Stanislav
26. 6. 2018 8:03:10
Zaměstnavatelům bych vůbec žádné příspěvky nedával, již tak si žijí nad poměry a žádné příspěvky již nepotřebují. Mám za sebou jako invalida pouze negativní zkušenosti. Zaměstnavatel dostává příspěvek jako odškodné za to, že invalida má nižší výkonnost než lidé zdraví. Přesto zaměstnavatelé nasazují tvrdé normy, porušují zákoník práce, invalidy šikanují. Je to stejný hnus jako když Babiš bere dotace, ačkoli by se bez nich v pohodě obešel. Já jsem nikdy žádnou dotaci na nic nedostal - všechno za své.
Hlášení závadného obsahu

Dagmar
22. 11. 2017 8:14:34
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zdali má nárok zaměstnavatel na dotaci UP, když je mi 53let a jsem 3roky vedena na UP. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Pekařová
16. 11. 2017 10:20:53
Dobrý den,můžete mi prosím poradit, jaké jsou podmínky por využítí příspěvků od od úřadu práce ,když chci zaměstnat osobu starší 55 let.Podnikám v autodopravě,jsem plátce DPH a nemám zatím žádného zaměstnance.
Moc děkuji za radu.
Hlášení závadného obsahu

Hana
20. 7. 2017 22:41:07
Dobrý den,,, mám dotaz dělám ve školce skolnici s školka mě má na dotaci UP pobírá na mě asi 13500kc a mě dávají plat 10993kc co neodpovídá podle tabulek když jsem zařazena do 4 třídy a navíc se od 1.7.2017 přidávalo.Kdyz jsem řekla že budu mít přidáno paní riditelce tak mi řekla že nato nemám nárok že mě platí ÚP... Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PROUZOVÁ Jana
účetnictví, daně
www.jana-prouzova.cz

Vedení účetnictví
Kompletní služby pro firmu
www.winners.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,05 Kč
-0,020 Kč
24,61 Kč
-0,052 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru